olympic.md

VIDEO „Avem aurul”. Încă un sportiv din Republica Moldova, pe locul I la Jocurile Mondiale din China

Luptătorul de muay thai Artiom Livădari a obținut medalia de aur la Jocurile Mondiale din China. Sportivul din Republica Moldova l-a învins în finală pe americanul Aaron Ortiz, câștigător al ediției precedente și triplu campion mondial.

„Avem Aurul! Artiom Livadari învinge în finala Jocurilor Mondiale pe americanul Aaron Ortiz, câștigător al ediției precedente și triplu campion mondial”, a comunicat Federația Sportivă Națională de Box Tailandez Muaythai din Republica Moldova.

Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova a precizat că Artiom Livădari a concurat la categoria de greutate 86 kg. Totodată, Comitetul a amintit că, în 2023, Artiom Livădari a obținut medalia de aur și la Jocurile Europene de la Cracovia-Malopolska.

Muay Thai este un stil de luptă derivat din artele marțiale tailandeze, care implică folosirea pum­nilor, picioarelor, coatelor și genunchilor.

***

Jocurile Mondiale au loc în perioada 7–17 august în orașul chinez Chengdu. În total, la competiție participă peste 4.000 de sportivi din 115 țări. Concurenții vor evolua în 34 de discipline sportive, printre care sambo, canotaj, karate, kickboxing, escaladă, dans sportiv, wushu și altele. Echipa Republicii Moldova este formată din patru sportivi: Stanislav Reniță (kickboxing), Artiom Livădari (muaythai), Anastasia Glazunova și Alexei Gluhov (dans sportiv). La competiție, dansatorii Anastasia Glazunova și Alexei Gluhov au obținut medalia de aur.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

TVA-ul la importul mașinilor se amână… până la aderarea Moldovei la UE. Care este motivul

Aplicarea TVA la importul autovehiculelor în Republica Moldova, planificată inițial pentru 1 ianuarie 2026, ar putea fi amânată. Anunțul a fost făcut pe 20 octombrie de deputatul PAS Radu Marian, care a precizat că decizia vine în urma consultărilor cu Ministerul Finanțelor și Serviciul Vamal. Noul regim fiscal ar urma să fie implementat, însă odată cu aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană, a precizat Marian.

„Vom propune în Parlament amânarea intrării în vigoare a impozitării sub formă de TVA la importul autoturismelor în Republica Moldova. Se va propune ca intrarea în vigoare a acestui regim să aibă loc la aderarea țării noastre la Uniunea Europeană”, a scrie Radu Marian pe rețelele de socializare.

Marian a amintit că decizia de a introduce TVA la importul mașinilor fusese aprobată acum doi ani, pentru a alinia Republica Moldova la standardele fiscale europene și pentru a asigura o mai mare simplitate și previzibilitate pentru persoane fizice și agenți economici.

Totuși, unul dintre elementele de bază pentru aplicarea noului regim – crearea unui sistem informațional care să permită estimarea transparentă a valorii autoturismelor înainte de vămuire – nu este deocamdată complet funcțional.

„Deși au fost făcute progrese în a pregăti din punct de vedere tehnic tranziția spre acest nou regim de impozitare, există în continuare riscuri cu privire la estimarea valorii unităților de transport, din care motiv a fost luată decizia de a amâna intrarea în vigoare a impozitării TVA”, a mai precizat Marian.

Parlamentul susține că modificările legislative de menținere a actualului regim fiscal necesare vor fi adoptate „în cel mai scurt timp”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: