VIDEO Putin neagă că armata rusă ar încerca să cucerească Harkovul, în pofida ofensivei: „Nu există astfel de planuri în prezent”

Președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, neagă faptul că armata rusă ar încerca să cucerească Harkov – al doilea cel mai mare oraș din Ucraina. Putin, care în urmă cu peste doi ani a ordonat invadarea țării vecine, a declarat că „în prezent nu există astfel de planuri”. Potrivit lui, vina pentru ofensiva trupelor sale în regiunea Harkov o poartă Ucraina, care bombardează Belgorodul din Rusia. Precizările au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă din China, pe 17 mai.

În timpul conferinței de presă, un jurnalist l-a întrebat pe Vladimir Putin „care este planul Rusiei – cucerirea Harkovului sau crearea unei zone sanitare?”.

În ceea ce privește ce se întâmplă pe direcția Harkov. Este la fel vina lor (a ucrainenilor – n. r.), pentru că au bombardat și continuă, din păcate, să bombardeze cartierele rezidențiale din zonele de frontieră, inclusiv Belgorod. Mor civili acolo. Totul este evident. Trag chiar asupra centrul orașului, prin zone rezidențiale. Și am spus public că, dacă acest lucru continuă, vom fi obligați să creăm o zonă de securitate, o zonă sanitară. Asta și facem. În ceea ce privește Harkov, actualmente, nu există astfel de planuri”, a declarat Putin.

Precizăm că, începând din 10 mai, armata rusă desfășoară o ofensivă pe un nou front – în regiunea Harkov. În acest timp, trupele au reușit să avanseze câțiva kilometri și să forțeze armata ucraineană să se retragă de pe pozițiile sale de lângă Volciansk.

Anterior, Bloomberg a scris că Rusia nu poate captura centrul administrativ al regiunii – orașul Harkov – în viitorul apropiat, așa că intenționează să provoace o evacuare în masă a civililor prin bombardamente masive.

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat pe 17 mai că forțele armate ucrainene au reușit să „stabilizeze” situația cu ofensiva rusă. Potrivit lui, trupele rusești nu au avansat mai mult de zece kilometri pe această secțiune a frontului. El a confirmat, de asemenea, că principala țintă a trupelor rusești în acest moment este localitatea Volciansk.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

gov.md

Sistemul „Alegeri”, subordonat Guvernului? Reacția Executivului la declarațiile a trei politicieni: „Acuzații neîntemeiate”

Președintele Coaliției pentru Unitate și Bunăstare (CUB), Igor Munteanu, președintele Partidului Național Moldovenesc, Dragoș Galbur, și președintele Partidului Voința Poporului, Ștefan Urîtu, au acuzat pe 8 iulie autoritățile că ar fi „scos” de sub controlul Comisiei Electorale Centrale (CEC) Sistemul Informațional Automatizat de Stat „Alegeri” (SIAS „Alegeri”). Aceștia susțin că sistemul informațional ar fi fost plasat „în subordinea” Serviciului Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică (STISC), aflat sub jurisdicția Guvernului, ceea ce ar crea riscuri privind o potențială fraudare a alegerilor. Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, a respins învinuirile, declarând că STISC doar găzduiește SIAS „Alegeri” și că nu are acces la datele sistemului informațional respectiv.

Într-o conferință de presă alături de Galbur și Urîtu, Igor Munteanu a declarat că SIAS „Alegeri” ar fi fost „scos” de sub controlul Comisiei Electorale Centrale și transferat „în subordinea” Serviciului Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică, aflat sub jurisdicția Guvernului. „Este un atac brutal în adresa adresa independenței procesului electoral. (…) Prin această mișcare, Comisia Electorală Centrală este transformată dintr-un arbitru independent într-un simplu utilizator de date, iar partidul aflat la guvernare obține controlul politic total, inacceptabil asupra infrastructurii care procesează voturile dvs, a cetățenilor R. Moldova, cele din străinătate, precum și cele din Republica Moldova”, a spus președintele CUB.

Liderii celor trei partide consideră că găzduirea SIAS „Alegeri” de către STISC ar putea genera mai multe riscuri.

În condițiile în care Guvernul nu este un actor independent sau obiectiv, ci este un actor politic, elector, noi nu putem să avem nicio garanție asupra faptului că datele care sunt colectate din secțiile de vot, datele care sunt procesate, datele personale ale alegătorilor nu sunt folosite în mod fraudulos de către o agenție, o unitate aflată sub controlul partidului aflat la guvernare. (…) Există riscul manipulării sau întârzierii raportării de prezență la vot. Datele privind prezența la vot sunt colectate și transmise în timp reale către comisiile electorale. O eventuală manipulare a acestor date înainte prezentarea lor publică poate influența comportamentul alegătorilor, favorizând anumite strategii de mobilizare sau întârziere, sau de prezență diferențiată a partidelor în ziua votului”, a declarat Munteanu.

Mai târziu, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, a respins acuzațiile celor trei politicieni, catalogându-le drept „neîntemeiate”.

Acesta (SIAS „Alegeri” – n. r.) rămâne 100% sub controlul CEC, iar găzduirea tehnică de către STISC este o măsură standard de securitate aplicată în toate statele democratice. Instituția statului găzduiește peste 200 de sisteme informaționale ale instituțiilor publice, fără a avea acces la conținutul acestora, inclusiv în acest caz la datele electorale. Este vorba despre un centru de date certificat, menit să protejeze infrastructura critică a statului în fața atacurilor cibernetice”, a spus Vodă într-o conferință de presă.

Potrivit reprezentantului Guvernului, în ultimii ani, SIAS „Alegeri” a fost ținta unor „atacuri masive”, care au reușit a fi respinse „cu succes” de către autorități. El mai precizat că, în același timp, poliția monitorizează spațiul online pentru a combate tentativele de manipulare și fraudă.

Alegerile din Moldova vor fi, ca și până acum, libere, corecte și sigure. A afirma contrariul, fără dovezi, e o încercare periculoasă de a slăbi încrederea în democrație”, a declarat Daniel Vodă, purtătorul de cuvânt al Guvernului”, a adăugat Daniel Vodă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: