Violența sexuală asupra copiilor. În 2024, peste 200 de cazuri au ajuns în atenția Centrului Național de Prevenire a Abuzului față de Copii

Violența sexuală asupra copiilor nu este doar o statistică rece, ci o realitate dureroasă care afectează viețile celor mici. Fie că este vorba de abuz fizic sau de exploatare online, amploarea fenomenului este îngrijorătoare, iar cifrele din 2024 arată o creștere alarmantă. Cu toate acestea, există organizații care luptă pentru a proteja copiii, oferindu-le suport psihologic și juridic. Nu mai puțin importantă este educația pentru prevenirea abuzului.

Statisticile arată gravitatea problemei

Potrivit unui studiu realizat în 2020 în Republica Moldova, 14% din fete și 5% din băieți au fost supuși violenței sexuale până la vârsta de 18 ani. Datele mai relevă că doar 4% din fete și 1% din băieții care au fost supuși violenței sexuale au beneficiat de serviciile necesare pentru reabilitare.

Conform datelor Inspectoratului General al Poliției, în 2023 au fost consemnate 375 de cazuri de infracțiuni sexuale asupra copiilor, iar în 2024 numărul acestora a crescut dramatic. Datele poliției arată că, anul trecut, au fost înregistrate 11894 de raportări a materialelor ce reprezintă abuz sexual asupra copiilor și au fost inițiate 122 de cauze penale cu privire la infracțiuni comise prin intermediul internetului, ceea ce demonstrează că agresorii folosesc tot mai des rețelele sociale pentru a manipula victimele.

CNPAC, în ajutorul copiilor victime ale abuzului

Centrul Național de Prevenire a Abuzului față de Copii (CNPAC) se implică activ în protecția copiilor victime ale violenței, inclusiv sexuale, precum și a membrilor familiilor acestora. 

Organizația oferă două servicii gratuite:

  • Serviciul specializat de asistență a copiilor victime ale violenței, neglijării, exploatării și traficului „Amicul”, unde copiii primesc asistență psihologică și socială pentru a depăși trauma abuzului;
  • Serviciul de asistență integrată a copiilor victime/martori ai infracțiunilor, Nord – serviciul de tip Barnahus, unde victimele sunt audiate în condiții sigure, primesc suport juridic, psihologic și, dacă este necesar, expertiză medico-legală.

Doar în 2024, în cadrul Centrului „Amicul”, 191 de copii au beneficiat de servicii specializate de asistență psihologică, iar 41 de dosare deschise în 2023 au continuat să fie gestionate și în 2024. 34 dintre aceste cazuri au vizat abuzul sexual, iar trei victime aveau sub 5 ani.

Psihologii CNPAC subliniază că nu doar copiii au nevoie de sprijin, ci și părinții acestora. Recuperarea este un proces de durată, iar suportul familial joacă un rol crucial.

Parascovia Topada-Coroi, psiholog la Centrul „Amicul”, subliniază: „Oferirea sprijinului nu doar copilului, ci și părintelui sau îngrijitorului acestuia este esențială în procesul de vindecare după un abuz sexual. Mediul familial reprezintă unul dintre cei mai puternici factori de protecție și reziliență, iar susținerea îngrijitorului contribuie direct la recuperarea copilului.”

Astfel, pe lângă suportul acordat copiilor, și 156 de părinți au beneficiat de sprijin psihologic. În total, specialiștii de la Centrul „Amicul” au realizat 1.469 de ședințe de consiliere psihologică pe parcursul anului trecut.

„În cadrul programelor noastre, îngrijitorii beneficiază de sprijin și psihoeducație menite să reducă anxietatea, să le ofere o mai bună înțelegere a experienței copilului și să îi ajute în identificarea strategiilor de autoreglare emoțională. Totodată, aceștia învață cum să sprijine emoțional copilul, să creeze un plan de siguranță și să poarte discuții esențiale pentru prevenirea repetării abuzului”, adaugă Parascovia Topada-Coroi.

La Centrul Barnahus Nord, care deservește 12 raioane din nordul țării, în 2024 au fost asistați 268 de copii. Dintre acești, 157 au fost vizați în cazuri de abuz sexual, 65 de copii au fost victime sau martori ai violenței în familie, iar alți 46 de copii au fost supuși altor forme de abuz.

De menționat este faptul că beneficiarii serviciului de tip Barnahus sunt audiați în condiții speciale, primesc asistență psihologică de criză, asistență juridică primară, examinare și expertiză medico-legală, asistență socială, resurse gratuite și consiliere anonimă online – toate „sub același acoperiș”.

Internetul: un pericol tot mai mare pentru copii

O tendință alarmantă este creșterea numărului de abuzuri comise online. Pe parcursul anului 2024, 122 de cazuri de abuz sexual au fost facilitate prin internet. Rețelele sociale sunt principalele canale prin care agresorii intră în contact cu victimele, manipulându-le să trimită imagini sau videoclipuri compromițătoare.

Platforma 12plus.md, gestionată de CNPAC, oferă suport pentru adolescenți și părinții acestora, prin intermediul unui chat anonim și gratuit cu psihologul. Pe parcursul anului 2024, de ajutor anonim și gratuit au beneficiat 915 de adolescenți și părinți. Mulți dintre aceștia au relatat despre experiențe de bullying, violență fizică și psihologică, dar și agresiuni sexuale. 

Svetlana Moisa, managera chatului, explică: „Este esențial să discutăm cu adolescenții despre subiectele care îi preocupă, fie că este vorba despre relațiile cu cei din jur, întrebări legate de sexualitate sau siguranța online. Aceste conversații nu doar că le clarifică dilemele, dar le oferă și resursele necesare pentru a face față provocărilor. Uneori, o astfel de discuție le poate chiar salva viața.”

În 2024, CNPAC a asistat gratuit câte trei copii pe zi în cadrul serviciilor sale specializate.

Prevenția este cheia: ce putem face?

Pe lângă sprijinirea victimelor în procesul de asistentă specializată, CNPAC se implică activ în educarea comunității pentru prevenirea abuzului de orice fel asupra copiilor. În 2024, echipa CNPAC au organizat cursuri pentru peste 1.000 de specialiști din diverse domenii, inclusiv educație, asistență socială și justiție. Unul dintre cele mai recente cursuri de instruire pentru specialiști a fost „Împuternicirea copiilor pentru a se proteja de abuzul sexual”, desfășurat în cadrul proiectului implementat în parteneriat cu SOS-Kinderdörfer weltweit. De asemenea, s-au elaborat și trei cărți destinate pentru copiii de 5-7 ani, 7-12 ani și 12+ ani, prin intermediul cărora atât cei mici, cât și părinții lor, sunt ajutați să înțeleagă și să recunoască cazurile de abuz, dar și să știe cum să reacționeze și să le raporteze. Cărțile sunt însoțite de 15 animații pentru a mări gradul de asimilare a informației.

Cum poți ajuta?

Dacă suspectezi că un copil este victima unui abuz, nu rămâne indiferent/ă! Există mai multe modalități prin care poți acționa confidențial:

  • Sună la 078 000 480 – linia directă a CNPAC pentru raportarea cazurilor de abuz;
  • Scrie un e-mail la [email protected];
  • Completează Fișa de raportare pe www.cnpac.md;
  • Accesează www.12plus.md pentru consiliere online anonimă și gratuit, inclusiv pentru a raporta un caz suspect;
  • Sună la Telefonul Copilului – 116 111.

Protejarea copiilor de violența sexuală este o responsabilitate comună. Fiecare dintre noi poate contribui prin educație, vigilență și implicare. Pentru că fiecare copil merită să crească într-un mediu sigur, fără frică și fără violență.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Deținut din Chișinău, căutat de organele de drept: muncea în afara penitenciarului fără escortă

Un deținut care își ispășea pedeapsa în Penitenciarul nr. 9 – Pruncul, cu sediul în municipiul Chișinău, este căutat de organele de drept. Se întâmplă după ce, beneficiind de dreptul de a munci în afara penitenciarului – fără pază și escortă, s-a constatat absența acestuia. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de purtătorul de cuvânt al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), Mihai Rotaru.

Potrivit reprezentantului ANP, deținutul își ispășea pedeapsa în sectorul de tip deschis al Penitenciarului nr.9-Pruncul. Acesta beneficia de dreptul de a munci în afara penitenciarului, fără pază și escortă.

„Imediat după constatarea absenței neautorizate, au fost inițiate măsurile legale necesare pentru identificarea și reținerea persoanei, în cooperare cu organele de drept competente”, a comunicat reprezentantul Administrației Naționale a Penitenciarelor.

Deținutul a fost condamnat anterior pentru trecerea ilegală a frontierei de stat. A primit o pedeapsă de 1 an de privațiune de libertate, cu executarea în penitenciar de tip deschis. Termenul de finalizare a pedepsei este iulie 2026.

Colaj NM

Cerbul implicat în accidentul din Călărași a murit: era din specia nobilă

Cerbul implicat în accidentul din raionul Călărași era din specia nobilă și a murit din cauza rănilor suferite. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General al Poliției, Mariana Bețivu.

Potrivit reprezentantei Poliției, accidentul s-a produs pe 11 octombrie, în jurul orei 06:55, în apropierea satului Bahmut, raionul Călărași.

Cerbul nobil a fost lovit de automobilul de model Dacia Duster, condus de un bărbat în vârstă de 66 de ani.

„În urma impactului, nicio persoană nu a avut de suferit. Animalul a decedat la scurt timp din cauza rănilor suferite. La fața locului au intervenit polițiștii și reprezentanții serviciilor abilitate, pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, a comunicat purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General al Poliției.

Amintim că accidentul a fost raportat de șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului, Ion Bulmaga, care a publicat imagini cu cerbul și cu o mașină avariată.

presedinte.md

Maia Sandu, către Comisia de la Veneția: Trebuie să consolidăm fundamentele juridice pentru o nouă eră

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a ținut un discurs la cea de-a 35-a aniversare a Comisiei de la Veneția, în care a vorbit despre necesitatea creării unor instrumente juridice „pentru o nouă eră”. „Și trebuie să o facem repede”, a subliniat șefa statului. Maia Sandu a menționat că, la ultimele alegeri, „moldovenii — sprijiniți de instituțiile statului, de societatea civilă și de presa liberă — și-au apărat dreptul de a alege”. „Dar haideți să fim sinceri: acest rezultat este temporar. (…) Știm că Rusia se va adapta — va testa metode noi, în țări noi”, a adăugat Maia Sandu.

„Este o onoare să mă alătur dumneavoastră pentru a celebra 35 de ani de la fondarea Comisiei de la Veneția — o instituție care reprezintă piatra de temelie a Europei democratice. Pentru Republica Moldova, rolul dumneavoastră a fost esențial. Ne-ați ghidat în elaborarea Constituției noastre, în reformarea legislației, în consolidarea justiției și în dezvoltarea cadrului de combatere a corupției. Opiniile dumneavoastră au servit adesea drept repere în cadrul procesului nostru de aderare la Uniunea Europeană”, a declarat Maia Sandu la cea de-a 35-a aniversare a Comisiei de la Veneția.

Șefa statului a mai spus că, totuși, ceea ce au construit oamenii din Moldova, cu sprijinul Comisiei de la Veneția, este în pericol.

„Există două pericole majore, adesea suprapuse, care amenință democrația astăzi — nu doar în Moldova, ci în mare parte din Europa. Primul îl reprezintă războiul pe care Rusia îl poartă împotriva Europei. Cel mai vizibil front al acestuia este agresiunea brutală împotriva Ucrainei. Dar Rusia duce și un război hibrid împotriva altor democrații europene — folosind drone, atacuri cibernetice, ingerințe în alegeri și finanțări ilicite. Al doilea pericol îl reprezintă însăși lumea digitală — o lume pentru care, în mare măsură, cadrul nostru juridic democratic nu este încă pregătit. Toate aceste amenințări s-au manifestat pe deplin în alegerile noastre recente. Acum că am avut această experiență — cu lecțiile încă proaspete — pot spune că apărarea democrației nu a fost niciodată mai dificilă, mai complexă și mai urgentă. Lumea anilor ’90 și 2000 nu mai există. Amenințările cu care ne confruntam atunci — oligarhi, politicieni corupți, instituții slabe — erau serioase. Dar acestea par minore în comparație cu ceea ce confruntăm astăzi”, a adăugat Maia Sandu.

Președinta a declarat că „Rusia nu a putut ajunge la noi cu tancurile sale”, dar „a găsit o altă cale: un asalt hibrid asupra democrației noastre”.

„Interpușii săi și grupurile criminale locale fondează partide peste noapte — șapte doar în ultimii trei ani — toate finanțate de Kremlin, toate pretinzând că sunt voci moldovenești. Un astfel de partid a fost declarat neconstituțional, după un proces îndelungat. Totuși, Moscova a creat imediat alte clone. Una dintre acestea a fost chiar lansată oficial la Moscova. Mulți dintre acești interpuși sunt figuri cunoscute: persoane corupte, care nu au fost niciodată trase la răspundere, și chiar foști judecători sau procurori înlăturați în contextul reformei — care acum servesc unei puteri străine, împotriva propriei lor țări. Ei sunt susținuți prin sume uriașe de bani care circulă invizibil, profitând de libera circulație a capitalului și de lumea opacă a criptomonedelor”, a comunicat Maia Sandu.

Șefa statului a mai spus că „moldovenii — sprijiniți de instituțiile statului, de societatea civilă și de presa liberă — și-au apărat dreptul de a alege”. „Au votat pentru democrație, pentru Europa și pentru pace. Dar haideți să fim sinceri: acest rezultat este temporar — o fereastră de oportunitate pentru a ne consolida reziliența și a accelera procesul de aderare la UE. Știm că Rusia se va adapta — va testa metode noi, în țări noi”, a adăugat Maia Sandu.

Într-un final, șefa statului s-a adresat Comisiei de la Veneția, „în calitate de gardieni ai democrației”.

„De 35 de ani, ați contribuit la construirea fundamentelor noastre juridice. Acum trebuie să le consolidăm pentru o nouă eră — astfel încât să poată proteja libertatea în următorii 35. Împreună trebuie să concepem instrumentele juridice și instituționale care să apere democrația de noile amenințări. Și trebuie să o facem repede. Trebuie să redefinim transparența, responsabilitatea și libertatea politică într-o lume în care banii, tehnologia și dezinformarea se mișcă mai repede decât legea. Aceste măsuri trebuie să se extindă și în sfera digitală, unde rețelele de socializare joacă un rol disproporționat în influențarea dezbaterii publice — acestea trebuie să ofere acces real la date, să dezvăluie dimensiunea și sursele amplificării artificiale și să se supună unor audituri independente privind practicile de moderare a conținutului și de publicitate politică”, a mai spus șefa statului.

***

Comisia de la Veneția, denumirea completă fiind Comisia Europeană pentru Democrație prin Drept, este un organ consultativ al Consiliului Europei, specializat în drept constituțional. A fost înființată în 1990 după căderea regimurilor comuniste din Europa Centrală și de Est, pentru a sprijini noile democrații în elaborarea constituțiilor și a cadrului legal care să respecte principiile statului de drept, democrației și drepturilor omului. Sediul Comisiei se află la Veneția, Italia, iar componența sa include experți independenți în drept constituțional proveniți din cele peste 60 de state membre, inclusiv Republica Moldova.

screenshot

Drift și restricții de circulație în Chișinău: se vor întâlni piloți din R. Moldova, România și Ucraina

Duminică, 12 octombrie, sub podul Telecentru va avea loc un campionat de drift. În legătură cu organizarea și desfășurarea evenimentului, circulația transportului este sistată pe șoseaua Hâncești, între străzile Lech Kaczynski și Sihastrului, în zilele de 11 și 12 octombrie.

Primăria Chișinău a anunțat că circulația este sistată în perioada 11 octombrie, ora 00:00 – 12 octombrie, ora 22:00, și că transportul va fi redirecționat pe străzile adiacente.

„Măsura a fost luată în legătură cu organizarea și desfășurarea de către AO Clubul Sportiv „Jeep Travel” a unui eveniment sportiv, Campionatul de Drift al Republicii Moldova, etapa a IV-a, în perioada 11-12 octombrie 2025, între orele 07:00-22:00, pe șos. Hâncești (sub podul de la Telecentru). Conducătorii auto sunt îndemnați să se conformeze cerințelor agenților de circulație, să manifeste răbdare și disciplină în trafic, fără abateri de la Regulamentul circulației rutiere”, au comunicat reprezentanții Primăriei.

Pretura sectorului Centru a precizat că evenimentul propriu-zis va avea loc pe 12 octombrie, începând cu ora 14:00. Potrivit Preturii, la marea finală a Campionatului național de Drift vor participa cei mai buni piloți ai sezonului din Republica Moldova, dar și din România și Ucraina. Spectatorii vor avea acces liber.

Colaj NM

Accident în raionul Călărași cu implicarea unei mașini și a unui cerb

În raionul Călărași a avut loc un accident cu implicarea unui cerb. Incidentul a fost raportat de șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului, Ion Bulmaga, care a publicat imagini cu cerbul și cu o mașină avariată.

Potrivit lui Bulmaga, accidentul a avut loc în apropiere de localitatea Bahmut. Șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului nu a oferit alte detalii cu privire la impact.

Actualizare: Cerbul implicat în accident era din specia nobilă și a murit din cauza rănilor suferite. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General al Poliției, Mariana Bețivu. 

Facebook/Ion Bulmaga
Facebook/Ion Bulmaga

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: