presedinte.md

Zbor direct Chișinău-Atena din 2024. Maia Sandu, discuție cu premierul grec: Facem tot posibilul pentru a deschide cursa

Președinta Maia Sandu a convenit cu premierul grec să facă tot posibilul pentru a deschide o cursă directă de zbor Chișinău-Atena, începând cu 2024. Discuția dintre cei doi oficiali, inclusiv la acest subiect, a avut loc la Atena. 

Reprezentanții Președinției de la Chișinău au declarat că șefa statului Maia Sandu a discutat cu premierul grec Kyriakos Mitsotákis, în cadrul evenimentului de la Atena, despre cooperarea moldo-elenă.

„În cadrul discuției, am convenit să facem tot posibilul pentru a deschide o cursă directă de zbor între capitalele noastre, la începutul anului viitor”, a comunicat Maia Sandu urmare a discuției cu oficialul grec, potrivit reprezentanților Președinției.

Șefa statului a adăugat că a vorbit cu Kyriakos Mitsotákis „despre cooperarea economică și atragerea investițiilor elene, inclusiv în contextul procesului de reconstrucție a orașelor din sudul Ucrainei”.

„I-am menționat premierului elen că țara noastră este gata, în următoarele zile, să detașeze 56 de pompieri ca să ajute la stingerea incendiilor devastatoare cu care se confruntă Grecia, așa cum am făcut-o și în anii precedenți. Suntem solidari cu țările prietene atunci când e nevoie”, a spus președinta.

Totodată se precizează că șefa statului a apreciat decizia autorităților elene de a deschide o ambasadă la Chișinău și l-a invitat pe prim-ministrul Mitsotakis să viziteze Moldova.

În iulie 2023, ambasadorul Republicii Moldova în Republica Elenă Andrei Popov a anunțat că Grecia intenționează să deschidă la Chișinău o ambasadă. Totodată, el a menționat că „următoarea țintă este reluarea zborurilor directe dintre Chișinău și Atena”.

***

Amintim că președinta Republicii Moldova Maia Sandu și omologul ei ucrainean Vladimir Zelenski se află într-o vizită de lucru la Atena. Cei doi șefi de state au fost invitați de prim-ministrul Republicii Elene Kyriákos Mitsotákis. Liderii de la Chișinău și Kiev participă la o reuniune de lucru a șefilor de stat și de guvern din Sud-Estul Europei și Balcanii de Vest, organizată de premierul Mitsotákis. La Atena, 11 țări deja au adoptat o declarație în susținerea Ucrainei. Printre semnatari este și președinta Maia Sandu, iar în declarație se menționează despre sprijinul țărilor inclusiv pentru Republica Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Victor Negrescu/Facebook

Eurodeputați din 19 țări cer deschiderea „imediată” a negocierilor de aderare pe capitole cu Moldova, printr-o scrisoare

Vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, a anunțat, pe 5 octombrie, că a inițiat, împreună cu sprijinul a 55 de eurodeputați din 19 țări europene, o scrisoare comună adresată președintelui Consiliului European, António Costa, prin care solicită deschiderea imediată a negocierilor de aderare pe capitole cu Republica Moldova.

„Această inițiativă are sprijinul unor lideri importanți ai Parlamentului European și demonstrează unitatea și solidaritatea Europei cu Republica Moldova într-un moment decisiv pentru întreaga regiune. Demersul nu menționează nimic despre decuplare, concentrându-se pe sprijinul care trebuie acordat eforturilor realizate de Republica Moldova. Uniunea Europeană trebuie să acționeze acum pentru a demonstra susținerea sa pentru democrația, reziliența și ambițiile europene ale cetățenilor din Republica Moldova”, a scris eurodeputatul român Victor Negrescu pe Facebook.

Victor Negrescu/Facebook
Victor Negrescu/Facebook
Victor Negrescu/Facebook

Republica Moldova a obținut statutul de țară-candidată la aderarea la UE, împreună cu Ucraina, în iunie 2022, iar Consiliul European a aprobat deschiderea negocierilor de aderare în decembrie 2023. Primele conferințe interguvernamentale Moldova-UE și Ucraina-UE, care au marcat startul negocierilor de aderare, au avut loc pe 25 iunie 2024. Pe 22 septembrie, 2025, Moldova a încheiat procesul de screening bilateral pentru aderarea la Uniunea Europeană.

Actuala guvernare de la Chișinău susține că Moldova poate adera la UE până în 2028.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: