Zeci de percheziții la Botoșani. Peste 10 000 de moldoveni, ucraineni și ruși ar fi obținut fraudulos buletine românești

Percheziții de amploare au fost declanșate în dimineața de 20 noiembrie în județul Botoșani, România, de procurorii Parchetului General. Ținta, fără precedent, ar fi o grupare de funcționari ai serviciilor de stare civilă care ar fi eliberat ilegal, ani la rând, cărți de identitate românești care permit libera circulație în spațiul european. Peste 10 000 de ucraineni, moldoveni și chiar ruși ar fi obținut astfel de documente, transmite Pro TV.

Un număr de 90 de percheziții sunt în plină derulare încă de dimineață, coordonate de un procuror al secției de urmărire penală și criminalistică din Parchetul General. Este vizată o grupare care ar fi acționat fără precedent într-un mod cât se poate de riscant, în primul rând pentru securitatea națională.

Există bănuiala că, din 2018, funcționari de la serviciile de evidență a populației, dar și cele de stare civilă din două comune din județul Botoșani ar fi făcut realmente comerț cu cărți de identitate românești.

Clienți le-ar fi fost cetățeni proveniți din Republica Moldova, Ucraina, dar și din Federația Rusă. Cei drept, cei mai mulți ar fi din Ucraina, oameni care ar fi ales să își părăsească țara, mai ales după ce țara a fost invadată de Federația Rusă.

Problema a apărut în momentul în care ar fi fost descoperite acte de identitate eliberate în mod fraudulos. Pe de o parte, în baza unor pretinse cetățenii române obținute într-un mod îndoielnic, însă acest lucru este investigat în viitorul apropiat, dar mai ales pe baza unor domicilii fictive în județul Botoșani.

De altfel, cred procurorii Parchetului General, sunt foarte multe situații în care oamenii proveniți din zona de est a Europei, ar fi obținut aceste cărți de identitate, arătând în mod fals, cu documente, că locuiesc în aceste comune. În realitate, nu au locuit niciodată acolo și nici măcar nu au avut de gând să o facă. Însă s-ar fi bazat pe așa-zise „luări în spațiu”, unele făcute în mod fraudulos, fără știința proprietarilor, altele, în alte situații, cu complicitatea lor, pentru că toată lumea avea de câștigat.

Practic, din cei aproximativ 500 euro plătiți de fiecare cetățean pentru obținerea unei cărți de identitate românești, avea de câștigat și persoana care îi lua, cel puțin pe hârtie, în spațiu, circa 150 euro, dar și funcționarii care eliberau documentele sau actele necesare, de la acele adeverințe de rol fiscal până la copii ale actelor de stare civilă.

În multe situații, cei care veneau în România ajungeau pe teritoriul țării cu o identitate, iar apoi plecau, cel mai probabil spre Occident, cu alte identități, care erau înregistrate în sistemul electronic national, spun anchetatorii.

Însă poate cel mai grav lucru și acest lucru este practic investigat de procurorii Parchetului General este că printre cei peste 10 000 de beneficiari, care provin, în marea lor majoritate, din Ucraina și Republica Moldova, s-au strecurat și foarte, foarte mulți ruși care, deși susțin că s-ar fi născut în orașe precum Moscova sau Sankt Petersburg, pretind că sunt descendenți ai românilor.

Însă există marea temere că, de fapt, ar fi agenți sub acoperire ruși și astfel ar fi reușit să obțină documente de călătorie care să le permită să ajungă în țări din Occident.

Așadar, perchezițiile se apropie de final, însă mulți dintre suspecții din această investigație vor ajunge la interogatorii care vor fi găzduite de Parchetul de pe lângă Tribunalul Iași, iar unii dintre ei, cam 20 la număr, s-ar putea alege inclusiv cu măsuri preventive.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

пресс-служба Вадима Красносельского

Krasnoselski: În Transnistria vor fi deschise 17 secții de votare pentru alegerile în Duma de Stat a Rusiei. Reacția Chișinăului

Liderul de facto al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, a anunțat că Rusia intenționează să deschidă 17 secții de votare în stânga Nistrului pentru alegerile din septembrie în Duma de Stat. În reacție, Biroul politici de reintegrare a declarat că organizarea unor astfel de secții pe teritoriul Republicii Moldova fără acordul autorităților constituționale este ilegală.

În cadrul unei conferințe de presă susținute pe 28 august, Krasnoselski a declarat că serviciile responsabile din regiune pregătesc spațiile unde se va desfășura votarea.

Pentru comparație, în Republica Moldova va fi deschisă o singură secție de votare, la Chișinău”, a spus el.

Între timp, Biroul politici de reintegrare a afirmat pentru Realitatea.md că deschiderea unor secții de votare pentru scrutinul rus pe teritoriul Republicii Moldova, fără consimțământul autorităților constituționale, contravine principiului suveranității și integrității teritoriale a statului.

Autoritățile naționale competente au evocat în repetate rânduri despre necesitatea abținerii de la deschiderea secțiilor de votare în perimetrul temporar necontrolat de autoritățile constituționale, adică, în regiunea transnistreană a țării, unde nu doar că nu pot fi garantate măsurile de securitate corespunzătoare, ci și e imposibilă reflectarea obiectivă a procesului electoral de către mass-media liberă, în condițiile menținerii în regiune a unei cenzuri informaționale acerbe și a persecutării libertății de exprimare”, a adăugat Biroul

Alegerile pentru Duma de Stat a Federației Ruse, legislatura a IX-a, sunt programate pentru perioada 18–20 septembrie 2026.

Potrivit lui Krasnoselski, aproximativ 220 000 de cetățeni ruși locuiesc în prezent în regiunea transnistreană.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: