Pensii pentru moldovenii care muncesc în Irlanda: țările negociază un acord

Membrii Comisiei politică externă și integrare europeană au aprobat avizul consultativ pentru inițierea negocierilor unui Acord dintre Republica Moldova și Irlanda în domeniul securității sociale. Documentul va asigura un cadru de garanții de securitate socială pentru lucrătorii migranți din Republica Moldova, care au muncit sau au locuit pe teritoriul unui sau ambelor state contractante.

Beneficiarii vor putea primi pensie pentru limită de vârstă, pensie de dizabilitate cauzată de o afecțiune generală, pensii și indemnizații de dizabilitate în urma accidentelor de muncă sau cauzată de boli profesionale și pensii de urmaș. Conform principiului proporțional de calculare, fiecare stat va achita partea de pensie calculată în baza perioadei de asigurare realizate pe teritoriul propriu.

Acordul dintre țara noastră și Irlanda va fi negociat de Ministerul Muncii și Protecției sociale, cu implicarea mai multor instituții din domeniu – Casa Națională de Asigurări Sociale, Consiliul Național pentru Determinarea Dizabilității și Capacității de Muncă și Ministerul Afacerilor Externe.

În prezent, Republica Moldova aplică acorduri în domeniul securității sociale pentru 18 țări.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Alegeri: îngrijorări ale UE, opoziția

Uniunea Europeană este îngrijorată de riscurile de ingerință externă și amenințări hibride cu care se confruntă Moldova în ajunul alegerilor parlamentare, a declarat comisarul european pentru democrație, Michael McGrath, în urma unei întâlniri la Chișinău cu ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru. McGrath a menționat că experți ai UE deja lucrează în țară pentru a asigura alegeri corecte și pentru a sprijini mass-media independentă.

Între timp, opoziția încearcă din nou să se unească înainte de alegeri. Partidul Comuniștilor și Partidul Socialiștilor au anunțat că susțin inițiativa platformei „Pentru Moldova” de a uni forțele opoziției. Comuniștii au declarat că aceasta ar putea „inspira electoratul de centru-stânga”, iar socialiștii – că opoziția trebuie să elaboreze o strategie comună.

PAS a calificat decizia PCRM și PSRM drept „unificare a forțelor pro-Kremlin” și a subliniat că, în toamnă, cetățenii vor avea de ales între „a intra în UE peste patru ani și a se întoarce în trecut, unde este război, domnește sărăcia și sunt reprimate toate libertățile”.

Despre platforma „Pentru Moldova” și inițiativa sa, NM a scris [aici].

Grosu despre moartea „celui mai vârstnic alegător”

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a anunțat despre moartea, la vârsta de 106 ani, a lui Constantin Cojocaru – „cel mai vârstnic alegător” al Moldovei și ultimul veteran al celui de-Al Doilea Război Mondial care a luptat în rândurile Armatei române. Grosu a declarat că a avut „marea onoare să se întâlnească cu Cojocaru și să afle de la el despre dragostea de națiune și de țară”.

Controlul online-ului?

În Moldova se dorește modificarea Codului serviciilor media audiovizuale, care va permite autorității de reglementare să controleze platformele video și conținutul video online. Ce schimbări pregătesc autoritățile, ce critici au apărut asupra proiectului și de ce acesta nu vizează YouTube și TikTok, citiți în materialul „PAS introduce cenzura online?”

Sărăcia și „eroarea”

Publicarea datelor despre sărăcia din Moldova de către Biroul Național de Statistică a provocat un scandal nu doar din cauza nivelului ridicat al sărăciei absolute. Unii politicieni au declarat că aceste date „nu reflectă imaginea completă”.

În materialul „Cetățenii Moldovei nu sunt chiar atât de săraci? Cum au vrut autoritățile să „corecteze” statistica”, NM a explicat cum este măsurată sărăcia în Moldova și de ce această metodologie a fost criticată de funcționari.

Criza energetică în Transnistria: continuare?

În Transnistria, benzinăriile au stopat vânzarea gazului lichefiat șoferilor obișnuiți din cauza „restricționării livrărilor de gaz”. Liderul regiunii, Vadim Krasnoselski, a numit situația „instabilă”, menționând că livrările au loc „cu sprijinul Rusiei”, dar acordurile sunt pe termen scurt și „este necesar să se economisească resursele”.

La Chișinău s-a menționat, în acest context, că nu controlează livrările pe teritoriul rmn, dar „oferta de ajutor din partea UE și a Moldovei rămâne valabilă”.

Arme pentru funcționari: continuare

Ca răspuns la valul de critici, Ministerul Afacerilor Interne a exclus din proiectul de modificări legislative prevederea care permitea funcționarilor de rang înalt să obțină permise de port-armă fără a urma cursuri de pregătire și fără aviz medical.

Deputatul PAS Radu Marian a numit versiunea inițială a proiectului de lege „foarte proastă și o idee nereușită”, subliniind că „deputații sunt categoric împotrivă”.

Liderul Partidului Național Moldovenesc, Dragoș Galbur, a remarcat că „doar presiunea publică” poate opri asemenea încercări ale autorităților de a acționa „fără discuții publice”.

Cazul Guțul: continuare

Instanța a respins cererea avocaților Eugeniei Guțul privind adresarea către Curtea Constituțională și efectuarea unei expertize financiare, considerându-le „nemotivate” și invocând o decizie anterioară a Curții Constituționale. Următoarea ședință, în cadrul căreia vor avea loc dezbaterile judiciare, este programată pentru 1 iulie. După aceasta, inculpații vor avea ultimul cuvânt, iar instanța se va retrage pentru deliberări.

Platon, Plahotniuc

Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a înghețat unele active aparținând fostului lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, și omului de afaceri Veaceslav Platon. În această listă au fost incluse și câteva persoane apropiate lui Ilan Șor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: