echipa.md

25 de organizații și instituții media solicită Ministerului Sănătății conferințe de presă, în regim online, cu participarea jurnaliștilor care vor adresa întrebări în direct

Reprezentanții a 25 de organizații și instituții media au semnat o solicitare comună în adresa Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, cerând ca instituția să organizeze săptămânal conferințe de presă, în regim online, cu participarea jurnaliștilor care vor adresa întrebări în direct. Cererea a fost depusă luni, 13 aprilie.

Solicitarea a apărut în contextul în care jurnaliștii se confruntă cu lipsă de transparență și acces restricționat la informația de interes public după ce autoritățile au introdus starea de urgență în legătură cu pandemia de Covid-19. Reprezentanții presei susțin că oferirea răspunsurilor în cadrul conferințelor desfășurate online va contribui la informarea corectă și echidistanță a cetățenilor pe subiecte ce țin de situația de criză.

Inițiativa aparține Centrului pentru Jurnalism Independent care a decis să creeze o celulă de criză a jurnaliștilor prin care se vor semnala cazurile de îngrădire a accesului la informație, a libertății de exprimare sau a dreptului de a informa și se va pune presiune pe autorități ca să asigure respectarea drepturilor jurnaliștilor.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Bulgaria impune interdicții de export pentru combustibili către UE din cauza sancțiunilor asupra Lukoil

Bulgaria suspendă temporar exportul de motorină și combustibil pentru aviație pe fondul sancțiunilor impuse de SUA companiilor ruseștiBulgaria a decis să suspende temporar exporturile de motorină și combustibil pentru aviație, inclusiv către alte state membre ale Uniunii Europene, scrie DW. Măsura a fost adoptată în contextul noilor sancțiuni impuse de administrația președintelui american Donald Trump împotriva companiilor „Rosneft” și „Lukoil”.

Guvernul de la Sofia justifică decizia prin dorința de a preveni o eventuală penurie de produse petroliere. Proiectul de lege a fost aprobat vineri, 31 octombrie, de Parlamentul bulgar, relatează DW cu referire la agenția dpa.Agenția amintește că, în apropierea orașului Burgas, se află rafinăria „Lukoil-Neftohim”, una dintre cele mai mari din Europa de Sud-Est, iar compania rusă deține și o rețea extinsă de benzinării în Bulgaria.

Sancțiunile americane se aplică tuturor activelor bulgare ale „Lukoil”.Potrivit parlamentarilor din coaliția de guvernare, rezervele de combustibil ale Bulgariei sunt suficiente pentru câteva luni. Inițiativa legislativă privind suspendarea exporturilor a fost susținută de 135 de deputați, în timp ce 4 au votat împotrivă, iar 42 s-au abținut.Anterior, Bulgaria își anunțase disponibilitatea de a opri tranzitul gazului rusesc către Ungaria și Slovacia.

Țara sprijină planul Uniunii Europene de a renunța complet la importurile de gaze rusești până la sfârșitul anului 2027. Totuși, prin teritoriul bulgar trece în prezent ultima conductă prin care gazul rusesc ajunge în UE – „TurkStream”.Ministrul bulgar al Energiei, Zhecho Stankov, a declarat că, până la 1 ianuarie 2028, consumul de gaz rusesc în Europa va fi complet oprit.

La rândul său, premierul Rosen Zhelyazkov a promis, după apelul lansat de Donald Trump la Adunarea Generală a ONU, că Sofia va susține deciziile Uniunii Europene privind întreruperea contractelor de utilizare sau tranzit al gazului natural rusesc.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: