Facebook/Maia Sandu

Tradiția continuă. Maia Sandu l-a invitat pe omologul său german să sădească un arbore la Grărdina Botanică (FOTO)

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, și președintele Republicii Federale Germania, Frank-Walter Steinmeier, au sădit în dimineața de 30 septembrie câte un puiet de arbore de lalea la Grădina Botanică din Chișinău. Potrivit unui comunicat publicat de administrația prezidențială, acțiunea a avut loc în semn de consolidare a relațiilor bilaterale.

„Astfel, am urmat o tradiție consacrată a Președinției Republicii Moldova. Arborii de lalea simbolizează vigoarea și intensitatea relațiilor dintre Republica Moldova și Germania, pe care dorim să le dezvoltăm în continuare, pentru bunăstarea cetățenilor celor două țări”, a spus Președinta Maia Sandu.

Anterior, au plantat arbori împreună cu Maia Sandu președintele Poloniei, Andrzej Duda și președintele Lituaniei Gitanas Nauseda.

Președintele Republicii Federale Germania, Frank-Walter Steinmeier, a efectuat o vizită oficială de două zile în Republica Moldova, la invitația președintei țării Maia Sandu.

De asemenea, liderul german a avut o întrevedere cu președintele Parlamentului Igor Grosu. Președintele Federal a încurajat autoritățile de la Chișinău în eforturile de reformarea justiției,  combaterea corupției, îmbunătățirea actului de guvernare și a dat asigurări că Germania va sprijini progresele în ceea ce privește transparența și modernizarea europeană a țării noastre. Frank-Walter Steinmeier a specificat că, după asistența în valoare de 10 milioane de euro, anunțată pe 30 septembrie, vor urma și alte programe de suport financiar în sectoarele cheie.

De asemenea, liderul de la Berlin a avut o discuție cu vicepremierul pentru Reintegrare Vladislav Kulminsk, despre diferendul transnistrean.

Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nicușor Dan la Chișinău/ Igor Grosu/Facebook

Nicușor Dan: România va fi pregătită pentru unire, atunci când majoritatea cetățenilor R. Moldova o vor dori

România va fi pregătită pentru unirea cu Republica Moldova, atunci când majoritatea cetățenilor moldoveni își vor exprima această dorință. Declarația a fost făcută de președintele României, Nicușor Dan, care se află în prima sa vizită oficială la Chișinău. Liderul de la Cotroceni a afirmat deschis, în cadrul unui interviu la Moldova 1, că susține unirea celor două state, însă spune că acest proces trebuie să respecte voința suverană a cetățenilor moldoveni.

Întrebat dacă, în calitate de președinte al României, va susține unirea celor două maluri ale Prutului, așa cum în campania electorală a declarat că este unionist, Nicușor Dan a răspuns afirmativ: „Da, evident, respectând însă suveranitatea unei țări care se numește Republica Moldova”.

Șeful statului român a precizat că, în momentul în care o majoritate a cetățenilor Republicii Moldova va dori unirea, „România va fi pregătită pentru asta”.

„Noi avem la București o decizie a parlamentului din 2018, când s-au împlinit 100 de ani de la evenimentul din 27 martie, și care spune că în momentul în care Republica Moldova este pregătită, România este pregătită pentru asta. Cred că există un consens între forțele politice, cel puțin între cele pro-occidentale de la București, că suntem deschiși pentru asta”, a mai declarat Nicușor Dan.

Precizăm că, pe 10 iunie, Nicușor Dan întreprinde o vizită în Republica Moldova, fiind prima de când a preluat funcția de președinte al României, luna trecută.

Vizita a început cu o întrevedere cu Maia Sandu la Președinție. Șefa statului și-a întâmpinat omologul cu onoruri militare.

Președinții au discutat despre consolidarea relațiilor bilaterale, integrarea europeană a Republicii Moldova și dezvoltarea mijloacelor comune de răspuns la războiul hibrid al Rusiei. Ulterior, liderii au susținut o conferință de presă și au depus flori la monumentul lui Ștefan cel Mare. Câteva sute de oameni s-au adunat în apropierea statuii pentru a se întâlni cu liderul de peste Prut: „Vrem acasă, vrem cu țara, domnule președinte” – a scandat mulțimea.

***

La recensământul organizat în Moldova, în 2024, 77,2% dintre cetățeni s-au declarat moldoveni, iar 7,9% – români. Aceștia sunt urmați, conform datelor preliminare, de ucraineni, găgăuzi, ruși, bulgari, romi și alte grupuri etnice.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: