„Atât timp cât oamenii plătesc impozite, acești bani trebuie să rămână în localitate”. PAS a sesizat CC referitor la Legea Bugetului pentru 2021

Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a depus o contestație la Curtea Constituţională referitor la prevederile Legii bugetului pentru anul 2021 și anume compartimentul privind repartizarea mijloacelor financiare autorităților publice locale. Anunțul a fost făcut de deputatul PAS, Petru Frunze pe pagina de facebook.

Deputații PAS, Veronica Roșca și Petru Frunze au depus o sesizare la Curtea Constituțională privind controlul constituționalității a priori și parțial al Legii bugetului de stat pentru anul 2021, promulgat luni, 21 decembrie, de Igor Dodon.

„Atât timp cât oamenii din localitate lucrează și plătesc impozite, acești bani trebuie să rămână în localitate. Nu este corect ca politicienii să le ia impozitele și să le împartă pe timp de noapte după cum le este convenabil. Sperăm ca CC să examineze sesizarea și să vină cât mai repede cu o decizie finală”, a scris deputatul PAS Petru Frunze.

Aceștia solicită Curții Constituționale suspendarea legii contestate până la soluționarea în fond a cauzei și exercitarea controlului consituționalității a anexei nr. 7 din Legea bugetului. Totodată, susțin deputații, prin norma adoptată se afectează grav principiile fundamentale ale statului de drept.

Menționăm că actualul președinte Igor Dodon a promulgat pe 21 decembrie legea „Cu privire la bugetul de stat pentru 2021” și politica fiscală pentru anul următor.

Amintim că pe 16 decembrie parlamentul a aprobat bugetul de stat în a doua lectură. 56 de deputați ai partidului socialiștilor și ai platformei Pentru Moldova, care include deputații partidului ȘOR, au votat pentru adoptarea bugetului. Șeful Comisiei parlamentare pentru economie, buget și finanțe, Petru Burduja, a declarat în cadrul ședinței parlamentare că veniturile bugetului de stat în 2021 se vor ridica la 41,4 miliarde de lei, iar cheltuielile vor depăși 55,3 miliarde de lei. Deficitul bugetar se va ridica la aproximativ 13,9 miliarde de lei. Comparativ cu 2020, se așteaptă ca veniturile să crească cu 11,3%, iar cheltuielile – cu 4,1%. Burduja a mai spus că, înainte de a doua lectură, parlamentul a examinat 138 de amendamente, care prevedeau o corectare cu 1,9 miliarde de lei.

Facebook / PAS

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Momentul în care o bucată de beton se desprinde de pe podul de pe Ismail și cade pe carosabil. Reacția primăriei

O bucată de beton s-a desprins din podul de pe strada Ismail din Chișinău și a căzut pe carosabil, fără a provoca victime. Incidentul, surprins de o cameră de bord și devenit viral pe rețelele sociale, a stârnit îngrijorare în rândul șoferilor. Primăria recunoaște starea precară a podului și anunță că proiectul de reabilitare se află în prezent în faza de expertizare.

„Nu o dată conducerea Primăriei a vorbit despre importanța reparației podurilor din oraș, care nu au fost reabilitate niciodată de la construcția acestora”, precizează Primăria Chișinău.

Autoritățile municipale dau asigurări că, între timp, pe podul de pe strada Ismail au fost efectuate lucrări de conservare și mentenanță pentru a securiza structura. Potrivit aceleiași surse, după finalizarea procedurilor de expertiză, va fi lansată achiziția publică pentru lucrările de reparație.

Primăria avertizează, însă, că „aceste proceduri tehnice nu sunt simple”. Drept exemplu, municipalitatea amintește cazul podului de pe strada Mihai Viteazul, care a fost reparat și redeschis circulației în trei ani.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: