BBC

Decizie istorică în Polonia. Legea care afirmă că dreptul polonez primează asupra dreptului european a intrat în vigoare

O decizie istorică a Curţii Constituţionale poloneze, care afirmă primatul dreptului polonez asupra dreptului european, a intrat în vigoare marţi după publicarea sa în Monitorul Oficial, relatează AFP, citat de Digi24.

Această decizie, emisă joi într-un caz introdus de guvernul populist naţionalist polonez, ar putea ameninţa finanţarea Poloniei de către UE şi este considerată ca o primă etapă posibilă către ieşirea sa din Uniunea Europeană.

Decizia pune în discuţie primatul dreptului comunitar – un principiu cheie al apartenenţei la UE – prin declararea anumitor articole importante ale tratatelor Uniunii Europene „incompatibile” cu Constituţia poloneză. Hotărârea a fost criticată de către Bruxelles, precum şi de majoritatea liderilor europeni.

Premierul ungar Viktor Orban şi-a exprimat sprijinul, solicitând UE să „respecte limitele suveranităţii statelor membre”.

Curtea Constituţională, sub influenţa partidului de guvernământ, a cerut, de asemenea, instituţiilor europene să nu „acţioneze dincolo de sfera competenţelor lor”, intervenind în funcţionarea sistemului judiciar polonez, potrivit Agerpres. Reformele sistemului de justiţie introduse de populişti constituie un subiect de dispută major cu Bruxelles-ul, notează AFP.

Proteste de amploare s-au produs în Polonia, în semn de opunere față de eventuala ieșire a țării din componența UE. Circa 100 de mii de oameni au protestat la Varșovia, scrie BBC. Premierul țării a dat asigurări că Guvernul nu are astfel de intenții, denumite în presă „Polexit”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cât a cheltuit statul pe compensații la energie în Zona de Securitate? Măsuri speciale în unele localități

Locuitorii din localitățile de pe malul stâng al Nistrului, aflate sub jurisdicția autorităților constituționale, au beneficiat, în sezonul rece 2025-2026, de compensații la energie în valoare totală de aproape 38,8 milioane de lei. Datele au fost comunicate de Ministerul Muncii și Protecției Sociale pentru TVR Moldova.

Potrivit Ministerului, aproape 11 000 de familii din localitățile de pe malul stâng al Nistrului, aflate sub jurisdicția autorităților constituționale ale Republicii Moldova, s-au înregistrat pe platforma „Ajutor la contor”. Sprijinul a fost acordat lunar sub formă de plată monetară, iar atât numărul beneficiarilor, cât și sumele achitate au variat de la o lună la alta, în funcție de consumul de energie din perioada rece.

În noiembrie 2025, 10 527 de familii au primit compensații în valoare totală de 7,5 milioane de lei. În decembrie, numărul beneficiarilor a crescut la 10 859 de familii, iar suma totală a ajuns la 7,7 milioane de lei. Cea mai mare valoare a fost înregistrată în ianuarie 2026, atunci când 10 960 de familii au beneficiat de sprijin în valoare de 7,8 milioane de lei. În februarie, numărul a rămas ridicat – 10 937 de familii, cu compensații de 7,8 milioane de lei, iar în martie au fost înregistrate 10 908 familii beneficiare, care au beneficiat de compensații în valoare de sub 7,8 milioane de lei.

Datele Ministerului mai arată că, în sezonul rece 2024-2025, statul a acordat mai multe compensații comparativ cu sezonul rece 2025-2026. Acestea au constituit, în total, 46,6 milioane de lei sub formă de compensații pentru energie.

Potrivit Ministerului, unele localitățile din Zona de Securitate sunt aprovizionate cu gaze provenite din regiunea transnistreană și plătesc tarife similare celor din stânga Nistrului. Astfel, locuitorii din mai multe sate din raioanele Dubăsari, Căușeni și Anenii Noi beneficiază de compensații la energie în baza unei legi ce acoperă diferența de tarife la gaz și energie electrică dintre cele două maluri ale Nistrului. Potrivit Ministerului, mecanismul de calcul al compensațiilor este standardizat: se ia în calcul consumul de gaze naturale și energie electrică din facturi, raportat la tarifele oficiale stabilite de ANRE, iar suma rezultată este comparată cu prețurile mai mici din regiunea transnistreană. Diferența constituie valoarea compensației acordate. Totodată, sunt stabilite limite de consum: până la 350 de metri cubi pentru gaze naturale și până la 100 kWh pentru energie electrică. Dacă o familie primește și alte compensații în bani pentru energie, acestea sunt deduse din suma finală, pentru a evita dublarea sprijinului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: