Андрей Мардарь / NewsMaker

După votare, au mers la vaccinare. Peste 10,5 mii de moldoveni au fost imunizați, duminică, contra Covid-19

10.523 de persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19 pe data de 11 iulie, în ziua alegerilor parlamentare. Imunizarea s-a desfășurat datorită campaniei naționale „După votare, mergi la vaccinare”. 

Mai exact, toți cetățenii Republicii Moldova au fost îndemnați să se vaccineze împotriva COVID-19 conform adresei de domiciliu, după ce au votat în cadrul alegerilor. În acest context, toate punctele de vaccinare din Republica Moldova au activat duminică, 11 iulie, în intervalul orelor 7:00 – 21:00.

Totodată, au fost desfășurate acțiuni de informare și sensibilizare a populației despre beneficiile  vaccinării împotriva COVID-19, fiind distribuite pliante informative, elaborate spoturi video și audio.

Potrivit medicilor, vaccinarea împotriva COVID-19 protejează de infectarea cu COVID-19, de o formă gravă a bolii și de deces.

Până în prezent, au fost administrate 793.281 doze de vaccin, fiind imunizate 308.439 persoane, cu ambele doze.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Din Austria în Republica Moldova, în patru zile: evenimentul internațional Chișinău or Never se apropie de final (VIDEO)

Evenimentul Chișinău or Never, organizat de seria britanică de curse de aventură Lupine Racing, se încheie astăzi, 25 octombrie, în capitala Republicii Moldova. La competiție participă 65 de persoane care, în decurs de patru zile, au trebuit să traverseze Europa de est folosind exclusiv transportul public.

Cursa a început pe 22 octombrie la Viena și este primul eveniment organizat de Lupine Racing în Republica Moldova. Conform regulilor, participanții trebuie să ajungă din Austria la Chișinău în patru zile, deplasându-se doar cu mijloace de transport public. Traseul nu este cunoscut dinainte. Pe parcursul traseului, concurenții îndeplinesc misiuni, trec prin puncte de control și acumulează puncte pentru viteză, economisirea bugetului și numărul de țări străbătute.

Finala cursei va avea loc astăzi, lângă Arcul de Triumf din centrul Chișinăului.

Organizatorii subliniază că Chișinău or Never combină aventura, spiritul competitiv și descoperirile culturale, iar formatul competiției face ca participarea să fie „intensă și imprevizibilă”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: