Felis, minora trans, a fost înmormântată. Vineri va fi organizat un protest în fața Guvernului

Vineri, 15 apilie, în fața Guvernului, va avea loc un protest în contextul decesului adolescentei trans, care s-a sinucis acum câteva zile. Acesta este organizat de Centrul de Informaţii „GENDERDOC-M”, prima organizaţie pentru drepturile lesbienelor, gay-ilor, persoanelor bisexuale și transgen din R. Moldova. 

Centrul GENDERDOC-M a dezvăluit numele adolescentei care a căzut victimă hărțuirilor, din cauza identității sale de gen. Aceasta se numea Felis și a fost înmormântată pe 14 aprilie.

La 14 ani, călcată cu picioarele de colegi, care s-au urinat peste ea

Potrivit GDM, Felis era umilită regulat de către colegii de clasă, iar în februarie 2020 a fost fugărită de către câțiva colegi, toți băieți, trântită la pământ, călcată cu picioarele. După ce-au bătut-o, s-au urinat peste ea. Felis a ajuns acasă în stare de șoc și imediat cum a intrat în casă a leșinat. A doua zi Felis nu putea spune mamei cine anume dintre colegi a agresat-o. Mama ei a mers la școală cu hainele murdare și a povestit despre cele întâmplate directoarei școlii. În scurt timp, reprezentanții liceului i-au spus că nimeni nu știe cine au fost acei colegi și ei nu pot face nimic. Profesorii spuneau că ea singură este vinovată pentru ceea ce i s-a întâmplat.

Mama fetei s-a adresat la Ministerul Educației, aceștia au trimis un psiholog la școală pentru a clarifica ce s-a întâmplat. Administrația școlii a spus că Felis a inventat totul.

Sistemul de învățământ din Republica Moldova este profund intolerant și punitiv. Elevii sunt supuși bullying-ului atât din partea colegilor, cât și din cea a cadrelor didactice. În același timp, managementul școlar nu ia nicio atitudine atunci când cazurile sunt dezvăluite. Deși siguranța elevilor este responsabilitatea profesorilor și administrației școlare, aceasta nu se întâmplă de facto. Din păcate, instituțiile de învățământ din Republica Moldova nu sunt un mediu sigur pentru copiii și tinerii cu particularități, indiferent care ar fi ele”, susțin membrii GDM.

Tunsă și înmormântată în „haine neutre”

Angelica Frolov, coordonatoare de Program Lobby și Advocacy a Drepturilor LGBT, a participat la înmormântarea lui Felis. Aceasta a dezvăluit că rudele victimei au insistat să fie tunsă și îmbrăcată în „haine mai neutre”.

Visa să danseze în rochie albă într-o sală mare cu un băiat frumos. Rudele ei s-au folosit de starea extrem de proastă a mamei și au insistat să fie frezată și îmbrăcată în haine mai neutre. Un sacou violet, cămașă albă și papion negru. Ea visa la rochie albă. Pe cruce a fost scris Felis, cred că aici mama a avut puteri să insiste”, a povestit aceasta.

A venit și diriginta lui Felis la înmormântare. Aceasta ar fi încercat să se justifice.

A avut tupeul să ia cuvântul pentru a se justifica și a-și exprima nemulțumirea față de „vorbele care au pornit în rețele sociale”. Și a început prin a o numi „el” (am intervenit noi să-i spunem că e „EA”). Stătea în fața sicriului și se justifica”, a mai menționat Angelica Frolov.

Protest în fața Guvernului

Vineri, 15 aprilie, începând cu ora 12:00, fața Guvernului va avea loc un protest.

Moartea copiiilor este o tragedie pentru o țară întreagă. Moartea unui copil trans este o tragedie dublă pentru ceilalți adolescenți LGBT+, extrem de vulnerabili. Viața lor în societatea transfobă și homofobă din Republica Moldova este o luptă pe care au pierdut-o din start. Aceasta trebuie să înceteze. Cerem autorităților să le asigure copiilor LGBT+ un mediu de viață sigur, să-i protejeze, ca pe oricare copii, de hărțuire și violență”, au menționat organizatorii.

Aceștia cer Ministerului Educației și Cercetării să se ocupe de educația cadrelor didactice din instituțiile de învățământ secundar și superior în ceea ce ține orientarea sexuală și identitatea de gen, dar și să monitorizeze cazurile de bullying din școli și să intervină serios atunci când le descoperă.

Audieri pe platformă parlamentară după decesul lui Felis

Deputații Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) Radu Marian și Dan Perciun au solicitat tragerea la răspundere a persoanelor care se fac vinovate de faptul că adolescenta transgender s-a sinucis. Mai mult, vor fi inițiate audieri pe platforma parlamentară.

Totodată, pe internet a fost inițiată o petiție prin care se cere conducerii țării să adopte politici care să protejeze drepturile persoanelor transgen.

Important! În cazul în care detaliile expuse în material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor și susținere – adresați-vă specialiștilor de la „Linia Verde Prevenire Suicid”. Chat-ul anonim pe www.pentruviata.md este diponibil LIVE între orele 20.00-22.00 în zilele de luni și joi. În restul zilelor, puteți expedia un mesaj la adresa de e-mail [email protected]. Mai multe detalii la nr de tel 060806623

De asemenea, puteți accesa linia Neovita: 080080022.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ukweatherforecast.co.uk

NM Espresso: Fermierii au acordat autorităților un răgaz, reforma fiscală va fi revizuită, un val de caniculă se apropie de Moldova

Protestele fermierilor: continuare

Asociația «Forța Fermierilor» a suspendat protestele după întâlnirea avută cu autoritățile. Agricultorii au acceptat să facă o pauză până pe 30 iunie, timp în care Guvernul va revizui proiectul politicii fiscal-bugetare pentru anul 2027, care a stârnit nemulțumirea producătorilor agricoli.

Partidul «Democrația Acasă» a respins, la rândul său, acuzațiile poliției potrivit cărora deputatul formațiunii, Sergiu Ștefanco, ar fi lovit cu roata tractorului un polițist în timpul protestului. Reprezentanții partidului susțin că autoritățile încearcă să-i intimideze și afirmă că deputatul nu a rănit pe nimeni, întrucât polițistul «în mod evident nu a avut de suferit».


Demisia încă unei verișoare a Maiei Sandu

După Anastasia Taburceanu, și o altă verișoară a Președintei Maia Sandu și-a dat demisia. Este vorba despre Tatiana Batin, șefa cabinetului președintelui Parlamentului, Igor Grosu. Acesta a calificat gestul drept «o demisie de onoare».


Sandu: unirea și «succesorii»

Proiectul de lege din România privind unirea Republicii Moldova cu România este, în opinia Președintei Maia Sandu, ideea unui «agent al Moscovei», menită să «discrediteze ideea unirii». Astfel a comentat șefa statului inițiativa legislativă a partidului condus de Diana Șoșoacă.

Totodată, Maia Sandu a respins zvonurile potrivit cărora și-ar pregăti drept succesori pe fostul premier Dorin Recean sau pe fostul ministru de Externe Nicu Popescu.


#рилток: unirea și Găgăuzia

Tema unirii Republicii Moldova cu România a reaprins dezbaterile publice. Ce s-ar întâmpla cu Găgăuzia în cazul unirii? Ar putea autonomia invoca dreptul la autodeterminare? Și-ar putea declara independența sau și-ar putea păstra statutul special? Despre toate acestea, în noua ediție a proiectului #рилток, intitulată «Ancora unirii».

Între timp, Curtea Constituțională va examina pe 7 iulie sesizarea Ministerului Justiției privind alegerile din autonomie. Judecătorii vor decide dacă Adunarea Populară a Găgăuziei are competența de a aproba componența Comisiei Electorale Centrale a autonomiei.


Reforma fiscală a PAS: ce urmează

Guvernul pare dispus să renunțe la o parte dintre modificările prevăzute în proiectul politicii fiscal-bugetare pentru 2027. Despre măsurile fiscale care ar putea fi abandonate și cele care vor fi păstrate, NM relatează în articolul «Se anulează adaosul de 500 de lei la salariu».

La rândul său, Președinta Maia Sandu a îndemnat Cabinetul de miniștrisă nu se grăbească cu adoptarea reformei fiscale, întrucât proiectul «necesită îmbunătățiri».


Moldova și Rusia

Ambasada Rusiei a acuzat autoritățile Republicii Moldova că au blocat corespondența diplomatică, după ce, potrivit Moscovei, curieri diplomatici ruși au fost reținuți pe Aeroportul Internațional Chișinău.

Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, Lilian Darie, a fost convocat la Ministerul rus de Externe, unde i-a fost exprimat protestul pentru «încălcarea gravă a prevederilor fundamentale ale Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice».

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a respins acuzațiile, calificându-le drept neconforme cu realitatea.

În plus, Ministerul rus de Externe le-a recomandat cetățenilor ruși să evite călătoriile în Republica Moldova, susținând că verificările aplicate cetățenilor ruși pe aeroportul din Chișinău «au ajuns până la umilințe directe».


Combaterea dependențelor

Autoritățile Republicii Moldova pregătesc o strategie pentru următorii șapte ani privind drogurile și dependențele. Pentru prima dată, documentul nu se va referi doar la consumul de droguri. Despre motivele extinderii abordării, principalele riscuri identificate și schimbările propuse în politica statului — în articolul «Droguri, alcool, vape-uri și jocuri video».


Proiectul NM: ГОЛОСА / VOCI

Noua ediție a proiectului special «ГОЛОСА / VOCI» este dedicată regiunii transnistrene. Aproape toți interlocutorii NM, indiferent de regiunea din care provin, au spus același lucru: locuitorii de pe ambele maluri ale Nistrului rămân «ai noștri».

Jurnaliștii NM au discutat concluziile proiectului cu fostul vicepremier pentru Reintegrare, Alexandru Flenchea. Detalii — în materialul «Principala resursă a reintegrării nu este memoria, ci oamenii noi».


Pe scurt

La Strășeni, un polițist a împușcat mortal un deținut de 23 de ani care încerca să evadeze din clădirea instanței.

În Republica Moldova a fost destructurată o schemă de export ilegal în Rusia a unor produse destinate companiilor afiliate complexului militar-industrial rus.

Etnicii ucraineni care locuiesc în Republica Moldova vor putea obține cetățenia Ucrainei printr-o procedură simplificată.


Caniculă în Moldova

În Republica Moldova a fost emis cod roșu de pericol din cauza caniculei. Potrivit meteorologilor, pe 30 iunie și 1 iulie, în Chișinău și în sudul țării, temperaturile vor ajunge la +39…+41 grade.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: