armenia.fly-one.ru

FlyOne anulează două zboruri din 14 iunie, însă promite că sunt ultimele: De mâine, planificăm să revenim la regimul normal

Cursele avia Chișinău-Dusseldorf și Parma-Chișinău, care urmau a fi operate pe 14 iunie de către compania FlyOne, au fost anulate. Contactată de NM, Alexandra Gîrbu, reprezentanta operatorului aerian, a declarat că s-a recurs la această măsură pentru a evita reținerile în cazul altor zboruri. Totodată, aceasta a menționat că, începând cu date de 14 iunie, FlyOne planifică să opereze zborurile în „regim normal”. 

Potrivit tabelului de la Aeroport, FlyOne a anulat cursa Chișinău-Dusseldorf. Aceasta era planificată pentru 14 iunie, ora 00:10. Totodată, a fost anulat și zborul Parma-Chișinău. Acesta era programat pentru 14 iunie, ora 07:00.

NM a contactat-o pe Alexandra Gîrbu, PR maganerul companiei FlyOne pentru a afla motivul anulării curselor.

„Pentru a reduce reținerile în cazul mai multor zboruri, am fost nevoiți să anulăm două curse unde aeroporturile sunt închise pe timp de noapte. Este vorba despre zborurile Chișinău-Dusseldorf-Chișinău, programat pentru această seară și Chișinău-Parma-Chișinău de mâine dimineața, 14 iunie”, a declarat aceasta.

Totodată, reprezentanta Fly One a menționat că pasagerii celor două zboruri anulate sunt redirecționați către alte curse.

„De asemenea, vă informăm că în urma eforturilor depuse în aceste zile în regim de urgență, de mâine planificăm ca zborurile să fie efectuate în regim normal. Totodată, vă mai informăm că resursele la serviciul suport clienți au fost extinse, inclusiv programul de muncă. Astfel, solicitările pasagerilor sunt efectuate în regim de urgență și toate vor fi procesate în următoarele zile. Pasagerilor ale căror zboruri au fost anulate au dreptul să aleagă între a fi redirecționați către alte curse sau să le fie rambursați banii. Procedura de întoarcere a banilor se efectuează imediat, iar aceștia ajung pe carduri în cel mai scurt timp”, a spus Alexandra Gîrbu.

***

Pe 11 iunie, compania Fly One declara că este nevoită să anuleze unele curse planificate pentru aceeași zi din cauza unei aeronave, care „rămâne în continuare la sol”. Reprezentanții Fly One menționau că au invitat o companie europeană să le acorde suport în acest sens.

Și pe 10 iunie, compania a anulat zboruri – spre Parma și Nice. În rezultat, la Aeroportul Internațional Chișinău s-a produs un scandal. Călătorii, care și-au procurat bilete, s-au arătat indignați de situația creată.

În seara zilei de 11 iunie, Autoritatea Aeronautică Civilă a anunțat că a convocat, pentru 12 iunie, Comisia de certificare a operatorilor aerieni. Instituția declara că urmează să fie evaluată situația creată și se va investiga „motivele care au dus la anulările în lanț”. În cadrul ședinței, potrivit Autorității, Fly One a declarat că anulările în lanț au fost provocate de defectarea a 3 aeronave concomitent, nefiind posibilă înlăturarea defecțiunilor într-o perioadă restrânsă de timp.

 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Casa Albă confirmă: Trump și Zelenski vor discuta din nou față în față. Când și unde va avea loc întâlnirea

Președintele american Donald Trump și omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski vor avea o întâlnire față în față marți, 23 septembrie, la New York, a anunțat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, în cadrul unei conferințe de presă, scrie hotnews.

Întâlnirea va avea loc în marja celei de-a 80-a Adunări Generale a Organizației Națiunilor Unite (ONU), care va reuni lideri din aproape 150 de țări.

Pe lângă întâlnirea cu Zelenski, Trump va purta discuții bilaterale cu secretarul general al ONU, Antonio Guterres, președintele Argentinei, Javier Milei, și cu înalți oficiali ai Uniunii Europene. Președintele SUA va convoca, de asemenea, un summit multilateral cu liderii din Qatar, Arabia Saudită, Indonezia, Turcia, Pakistan, Egipt, Emiratele Arabe Unite și Iordania.

Trump este așteptat să țină un discurs în cadrul deschiderii celei de-a 80-a sesiuni a Adunării Generale a ONU, a precizat Leavitt.

Ultima întâlnire față în față între Trump și Zelenski a avut loc pe 17 august, în cadrul unei reuniuni cu importanți lideri europeni veniți la Casa Albă, la doar două zile după ce președintele american s-a întâlnit cu omologul său rus, Vladimir Putin, în Alaska.

Trump a promis că va pregăti discuții directe între Zelenski și Putin, însă efortul liderului american a eșuat când președintele rus a propus ca Zelenski să vină la Moscova și a respins alte locuri de întâlnire.

Într-o declarație din 15 septembrie, Trump a remarcat că „ura dintre Zelenski și Putin este impenetrabilă”, sugerând că ar putea fi necesar să intervină pentru a facilita discuțiile directe între cei doi lideri.

Kievul a refuzat propunerea privind organizarea de negocieri la Moscova, iar Putin a declarat ulterior că un acord privind teritoriile ocupate este „imposibil”. Zelenski a reiterat că nu va călători în Rusia pentru negocieri, dar și-a exprimat în repetate rânduri disponibilitatea de a se întâlni cu Putin pe teren neutru.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: