Partidul „Renaștere”

FOTO „Pentru popor nu-s, dar el tot „niorlăie”. Partidul la care au migrat 4 deputați socialiști au protestat la sediul UE

Partidul „Renaștere”, la care recent au aderat mai mulți ex-socialiști, inclusiv 4 deputați, a organizat un protest în fața sediului misiunii EU în Republica Moldova. Manifestanții s-au arătat nemulțumiți de recentele donații ale UE și Poloniei, care constau în echipamente militare, chiar dacă acestea sunt de tip non-letal. Astfel, protestatarii au cerut ca UE să înceteze furnizarea de arme și finanțarea forțelor armate moldovenești. 

Protestarii au desfășurat pancarte cu mesaje precum: „Armament – NU, Mașini agricole – DA”, „Keep calm! This is a peaceful country”, „UE, armele nu înseamnă democrație!”, și „Pentru arme – 87 mln din UE. Pentru popor nu-s, dar el tot “niorlăie”.

În fața clădirii misiunii diplomatice a fost adusă și o cutie cu inscripția „Armament” în limba engleză. Potrivit organizatorilor protestului, aceasta este un simbol al reîntoarcerii ajutorului UE, care nu ar fi necesar țării noastre.

screenshot

De asemenea, în timpul protestului a avut loc un instructaj privind modul de acordare a primului ajutor victimelor în cazul unei posibile „confruntări cu poliția”.

În cadrul manifestației, membrul Biroului Partidului „Renaștere”, Iuri Vitneanski, a susținut un discurs. Acesta a făcut apel la statele UE „să nu mai trateze Moldova ca pe o regiune care ar putea intra în vreun conflict armat”

“În timpul summitului, Moldova a primit câteva avione cu armament pentru Ministerul de Interne. Alocarea a aproape 100 de milioane de euro pentru țara noastră pentru modernizarea armatei este considerată una dintre realizările reuniunii politice europene. Oare statul nostru chiar va intra în război cu cineva, pentru a ataca pe cineva? De ce are nevoie poliția de arme? Pentru a reprima protestele pașnice? Pentru a intimida populația moldovenească? Trăim astăzi într-o țară democratică! Iată de ce am venit astăzi la misiunea diplomatică a Uniunii Europene, pentru a-i face să deschidă ochii la ceea ce se întâmplă astăzi în Moldova. Și astăzi aici este instaurată o dictatură. Nu are rost să încercăm să fim auziți de autoritățile noastre. Facem apel la șefii lor. Îi îndemnăm să nu mai trateze Moldova ca pe o regiune care are potențialul de a intra în conflict armat. Țara noastră nu are nevoie de arme. Facem apel la voi pentru pace și calm în țara noastră“, a declarat acesta.

screenshot
Partidul „Renaștere”
Partidul „Renaștere”
Partidul „Renaștere”
Partidul „Renaștere”

Amintim că, pe 31 mai, UE a donat Republicii Moldova, prin intermediul Instrumentului European pentru Pace, un lot de echipamente medicale și de geniu, inclusiv drone. Totodată, alte echipamente precum ambulanțe, roboți sau un radar, care va ajuta Moldova să își protejeze spațiul aerian, ar urma să ajungă în țara noastră în zilele și lunile viitoare. Suportul UE pentru sectorul de apărare al Moldovei se ridică, în total, la 87 milioane euro.

În același timp, Polonia a donat Ministerului Afacerilor Interne din Republica Moldova 6 avioane cu echipamente de protecție, cum ar fi căști, veste și tehnică de ultimă generație. Donația a fost anunțată de premierul polonez, Mariusza Kamińskiego, în timpul Summit-ului Comunității Politice Europene, care s-a desfășurat în Moldova, pe 1 iunie.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Rusia a atacat cu rachete balistice Kievul: cel puțin 9 persoane au murit

Armata rusă a atacat cu rachete balistice capitala Ucrainei în noaptea de 31 iulie spre 1 august. Potrivit autorităților locale, în urma bombardamentelor, cel puțin nouă persoane au murit, iar alte 28 au fost rănite.

Printre persoanele rănite se numără doi adolescenți de 13 și 17 ani. Victimele primesc îngrijiri medicale.

Pagubele provocate de atac au fost raportate în cinci raioane ale capitalei ucrainene, transmite DW.

În raionul Solomianski, două persoane au murit, iar alte opt au fost rănite, inclusiv doi copii. O clădire de locuințe cu cinci etaje a fost parțial distrusă, iar în zonă au izbucnit incendii. Salvatorii au evacuat 35 de persoane de la etajele superioare ale imobilului, iar focul a fost ulterior stins.

În raionul Darnîțki, atacul a provocat distrugeri la o clădire administrativă și la un imobil nerezidențial. Au fost raportate, de asemenea, incendii la automobile și pagube la clădiri. Aici au murit șapte persoane, iar alte 14 au fost rănite, printre acestea fiind doi copii.

Și în regiunea Kiev au fost raportate consecințe ale atacului. Un incendiu a izbucnit la o întreprindere industrială, iar două persoane au fost rănite, potrivit administrației militare regionale.

Precizăm că, în cursul nopții, Rusia a lansat asupra Ucrainei, în total, 35 de rachete, dintre care 27 balistice, precum și 185 de drone de atac de diferite tipuri. Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că forțele ucrainene au reușit să doboare doar o singură rachetă balistică, pe fondul lipsei de rachete-interceptoare pentru sistemele de apărare antiaeriană Patriot.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: