Maia Sandu și Klaus Iohannis

Iohannis, la 32 de ani de independență a Moldovei: „România este alături și va continua să sprijine” 

Președintele României Klaus Iohannis a felicitat cetățenii Republicii Moldova cu ocazia celor 32 de ani de la proclamarea Independenței. Iohannis a spus că România va continua să sprijine reziliența Moldovei și prosperitatea cetățenilor săi. 

„Felicitări Republicii Moldova cu prilejul Zilei Independenței! România este alături de Moldova și va continua să sprijine aderarea sa la UE, reziliența RMD, siguranța și prosperitatea cetățenilor săi”, a scris Iohannis pe Twitter, etichetând-o pe șefa statului Maia Sandu.

Republica Moldova marchează 32 de ani de la adoptarea Declarației de Independență. Cu această ocazie, în dimineața zilei de 27 august, președinta Maia Sandu și premierul Dorin Recean au venit cu mesaje de felicitare către cetățeni. Ulterior, Maia Sandu, Igor Grosu și Dorin Recean au depus flori cu ocazia Zilei Independenței Republicii Moldova. Au depus flori și deputați din Parlamentul Republicii Moldova, miniștri, precum și angajații americani ai Ambasadei SUA la Chișinău. Mai târziu, în Piața Marii Adunări Naționale a avut loc o ceremonie festivă. Președinta Maia Sandu a ținut un discurs, menționând că „istoria țării noastre este una a rezistenței” și că „32 de ani este un drum scurt din perspectivă istorică, dar lung pentru povestea de viață a țării noastre”.

Cu ocazia celor 32 de ani de independență a Republicii Moldova, ambasadorii străini acreditați în țara noastră au venit cu un mesaj de felicitare. Unii au ales să marcheze sărbătoarea cu mămăligă și un pahar de vin, alții să felicite moldovenii din fața Parlamentului de la Chișinău.

Și președinta Parlamentului European Roberta Metsola a venit cu un mesaj de felicitare. Oficialul european a spus că Europa va continua să sprijine suveranitatea Republicii Moldova și calea către aderarea la UE.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Merz critică vizita lui Fico la Moscova de Ziua Victoriei: „Vom discuta cu el”. Premierul slovac a fost singurul reprezentant UE care a mers în Rusia

Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, l-a criticat pe prim-ministrul Slovaciei, Robert Fico, pentru vizita sa la Moscova cu ocazia Zilei Victoriei – considerată o abatere de la linia UE de izolare diplomatică a Federației Ruse după declanșarea invaziei asupra Ucrainei. El a spus că va discuta despre deplasare cu omologul său slovac.

Robert Fico știe că aici opiniile noastre diferă. Îmi pare profund rău pentru acest lucru și vom discuta cu el despre călătoria sa la Moscova”, a spus Friedrich Merz la o conferință la Stockholm.

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe al Rusiei, Maria Zaharova, a comentat afirmațiile cancelarului Germaniei, menționând că Europa „se autoorganizează într-un lagăr de concentrare”. „Nu ar fi existat nicio Zi a Europei fără victoria poporului sovietic. Ar fi fost un singur lagăr de concentrare imens, cu camere de gazare”, a adăugat Zaharova.

Robert Fico a fost singurul lider UE care a vizitat Federația Rusă cu ocazia celei de-a 81-a aniversări a victoriei asupra nazismului și a sfârșitului celui de-al doilea război mondial. El a sosit la Moscova pe 8 mai și a depus flori la Mormântul Soldatului Necunoscut, însă nu a participat la tradiționala paradă militară din Piața Roșie. Ulterior, Fico s-a întâlnit cu președintele Rusiei, Vladimir Putin. Încă înainte de vizită, s-a vehiculat că premierul slovac intenționa să-i transmită lui Putin un mesaj din partea președintelui Ucrainei, Vladimir Zelenski, notează Meduza. Totuși, potrivit consilierului președintelui rus, Iurii Ușakov, premierul slovac nu a transmis în final niciun mesaj.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: