Jurnaliștii solicită ca reprezentanții mass-media din prima linie să fie vaccinați în etapa a II-a

Celula de criză a jurnaliștilor, lansată de Centrul pentru Jurnalism Independent în vederea apărării drepturilor și intereselor legitime ale reprezentanților mass-media în perioada de criză pandemică, solicită Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale (MSMPS) să includă reprezentanții din domeniul mass-media din prima linie și angajații redacțiilor care se află în contact direct cu ei în categoria persoanelor care vor beneficia de vaccinul anti-COVID-19 în etapa a II-a de imunizare. Declarația a fost semnată de 22 de redacții media, inclusiv de portalul NewsMaker.

„Conștientizând importanța misiunii mass-media în informarea cetățenilor asupra problemelor de interes public, precum și aportul substanțial al presei la minimalizarea impactului crizei generate de COVID-19 prin prezentarea corectă și echidistantă a faptelor, considerăm imperios de a asigura imunizarea în etapa a II-a a vaccinării a jurnaliștilor din prima linie și a angajaților din redacții care se află în contact direct cu aceștia”, se arată în solicitarea jurnaliștilor, potrivit media-azi.md.

Ne exprimăm speranța că MSMPS, conducându-se de principiile generale prevăzute în Planul general de imunizare anti-COVID-19, precum și de criteriile epidemiologice, medicale și etice stipulate în actul aprobat de Comisia națională extraordinară de sănătate publică, va reexamina categoriile de persoane eligibile pentru vaccinarea prioritară.

Reamintim că, în răspunsul oficial oferit de către minister la 12 februarie 2021, Tatiana Zatîc, secretara de stat din cadrul MSMPS, a comunicat că reprezentanții mass-media vor putea fi imunizați anti-COVID-19 de rând cu angajații structurilor de menținere și asigurare a ordinii publice, apărării și securității statului.

Cu toate acestea, potrivit Anexei nr. 2 la Ordinul MSMPS nr. 93 din 5 februarie 2021, jurnaliștii nu se regăsesc printre grupurile prioritare eligibile pentru vaccinare în etapa a II-a.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Inima Moldovei/Facebook

Vlah susține că la unii membri ai partidului său au loc percheziții. Ce spune poliția

Lidera Partidului „Inima Moldovei”, Irina Vlah, a anunțat că în dimineața zilei de 2 septembrie au loc percheziții la unii colegi de-ai săi din partid. Anunțul a fost făcut la scurt timp după ce Inspectoratul General al Poliției (IGP) a anunțat 60 de descinderi în sudul Republicii Moldova, într-un dosar de corupere electorală.

„După cum am avertizat ieri, guvernarea a trecut la o nouă etapă în încercarea de a ne reduce la tăcere. De dimineață la unii colegi din Partidul Republican „Inima Moldovei” au loc percheziții. Motivul, evident, e inventat și formal. Scopul real – încercarea de a ne intimida și a ne discredita”, a scris Irina Vlah pe Facebook.

NewsMaker a solicitat poliției confirmarea sau infirmarea perchezițiilor la reprezentanții „Inima Moldovei”. „Noi documentăm persoane vizate în corupere și finanțare electorală ilegală. Chiar nu cunosc datele fiecărei persoane documentate, iar dacă doamna Vlah se regăsește în acest gen de ilegalitate – îi aparține”, a declarat șefa Secției Comunicare și Protocol a IGP Diana Fetco.

Reprezentanții IGP au anunțat că, în dimineața zilei de 2 septembrie, în sudul Republicii Moldova, au avut loc 60 de percheziții „în contextul unei cauze penale pentru corupere electorală, finanțare ilegală a partidelor politice/a grupurilor de inițiativă/ a concurenților electorali săvârșită în proporții mari și spălarea de bani săvârșită de un grup criminal organizat în proporții deosebit de mari”.

***

Partidul „Inima Moldovei” face parte din Blocul Electoral „Patriotic”, care mai reunește Partidul Socialiștilor (Igor Dodon), Partidul Comuniștilor (Vladimir Voronin) și Partidul „Pentru Viitorul Moldovei” (Vasile Tarlev).

Lidera partidului, Irina Vlah, a fost inclusă recent pe lista de sancțiuni a Canadei. La sfârșitul lunii august, Canada a anunțat sancțiuni împotriva mai multor persoane și structuri din Republica Moldova. Decizia a fost motivată prin „activități de ingerință rusă înaintea alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025”. Pe lista sancțiunilor au fost incluse 16 persoane, printre care: Evghenia Guțul, Mihail Vlah, Irina Vlah, Victor Petrov, Nelli Parutenco, Natalia Parasca, Dmitri Buimistru, Alexei Lungu, Veaceslav Valico, Victoria Furtună, Irina Lozovan și Alexandr Nesterovschi.

Vlah declara că este uimită să-și vadă numele pe lista de sancțiuni. Fosta bașcană a Găgăuziei a anunțat că va cere explicații oficiale în legătură cu această decizie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: