Lilian Darii ar putea fi noul ambasador al Moldovei în Rusia. Comisia parlamentară de profil a dat aviz pozitiv

Comisia politică externă și integrare europeană, cu șase voturi ale membrilor prezenți la ședință, a avizat pozitiv desemnarea lui Lilian Darii la funcția de Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Moldova în Federația Rusă.

Lilian Darii este diplomat de carieră. A absolvit facultatea de relații internaționale și a făcut studii de doctorat la Institutul de Filosofie, Sociologie si Drept, Academia de Științe a Moldovei.

În 2018 a fost numit ambasador în Regatul Belgiei și Marele Ducat de Luxemburg, precum și în calitate de șef al Misiunii Republicii Moldova pe lângă NATO.

În perioada 2017-2018 a fost ambasador cu misiuni speciale, în cadrul Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene al Republicii Moldova. Iar în 2016-2017 a exercitat funcția de vice-ministru, MAEIE.

Experiența profesională a diplomatului mai include activitatea în cadrul Centrului OSCE din Bişkek, Republica Kârgâză.

Ambasadorii extraordinari și plenipotențiari, reprezentanții permanenți, trimișii și însărcinații cu afaceri en titre (permanenți) – șefi ai misiunilor diplomatice – sunt numiți și rechemați din funcție de către președintele Republicii Moldova, la propunerea Guvernului.

Propunerile referitoare la numirea în aceste funcții sunt înaintate Guvernului de către ministrul afacerilor externe și integrării europene, cu consultarea Comisiei politică externă și integrare europeană a Parlamentului.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Președinta Maia Sandu a publicat pe 8 iunie un mesaj cu ocazia împlinirii a șase ani de la căderea regimului condus de oligarhul Vladimir Plahotniuc. Șefa statului a declarat că, în această perioadă, în pofida provocărilor, Republica Moldova a avut și realizări: obținerea statutului de țară-candidată la UE, pace și șansa „reală” a bunăstării. Aceasta a menționat că mai este „mult de lucru”, însă Republica Moldova se află pe calea cea dreaptă și nu trebuie să-și schimbe direcția.

Acum 6 ani am obținut o victorie împotriva fricii generalizate din societate, a mafiei care a pus control total pe instituțiile statului și a unei lipse cronice de speranță în viitor. Când pe 8 iunie 2019 am spus de la tribuna Parlamentului „Dictatorul a căzut!” știam că acesta era doar începutul pe un drum lung și anevoios de curățare a statului, de modernizare și construcție a unei Moldove europene, suverane și libere.

Au urmat ani complicați, cu crize la nivel regional și global, un război sângeros la hotar, am comis și greșeli, am trăit supărări, dar mereu am avut grijă de oameni și de țară. Și nu aș vrea să uităm, în fața provocărilor zilnice și a problemelor curente, de unde am pornit. Și ce am reușit să obținem – statutul de țară candidată pentru aderare la UE, respect din partea țărilor lumii, pace în vremuri tulburi, libertatea de cuvânt și protest în Moldova, șansa reală a bunăstării”, a transmis Maia Sandu.

Totodată, președinta a spus că dacă uităm „guvernările toxice” din trecut, „riscăm să pierdem Moldova”.

Haideți să ne imaginăm unde am fi fost azi dacă Plahotniuc, Șor, Platon și alții ca ei erau să rămână la putere și să controleze țara în acești 6 ani.

Dragi moldoveni, să ținem minte ce am reușit împreună, cu mult curaj și demnitate, pentru a rămâne uniți pe direcția aleasă. Cu siguranță, mai avem mult de lucru, e nevoie să schimbăm viteza de dezvoltare, dar nu și direcția. Moldova este azi pe calea cea dreaptă”, a adăugat șefa statului.

Amintim că, pe 8 iunie 2019, Blocul ACUM, format din Platforma Demnitate și Adevăr și Partidul Acțiune și Solidaritate, a încheiat cu PSRM un acord de înțelegere politică temporară. Astfel, formațiunile au format o majoritate parlamentară și au ales-o pe Zinaida Greceanîi de la PSRM în calitate de președinte al Parlamentului. Imediat după, a fost votată Declarația cu privire la recunoașterea caracterul captiv al statului Republica Moldova, iar Maia Sandu, la acel moment lider al PAS, a fost numită prim-ministru.

Astfel, Partidul Democrat din Moldova a pierdut puterea, iar la câteva zile distanță liderul formațiunii politice, Vladimir Plahotniuc, a părăsit Republica Moldova. Plahotniuc este vizat în mai multe cauze penale, una dintre ele vizând „furtul miliardului”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: