Facebook/Natalia Morari

Magistrații nu au dat curs cererii jurnaliste Natalia Morari de a fi restabilită la conducerea TV8

Magistrații judecătoriei Chișinău nu au dat curs cererii jurnaliste Natalia Morari de a fi restabilită în calitate de membră a Asociației Obștești Media Alternativă, deținătoarea licenței de emisie a postului TV8.  Informația a fost publicată pe site-ul judecătoriei, pe 18 octombrie.

Amintim că organizația a anunțat printr-un comunicat de presă, despre faptul că a fost acționată în judecată de către fosta membră a Asociației, Natalia Morari. Potrivit reprezentanților acesteia, jurnalista solicită să fie restabilită în calitate de membră.

Potrivit informației prezentate de reprezentanții postului de televiziune, Natalia Morari pretinde că ar fi scris cererea de retragere din Asociație în condiții de presiune psihologică și șantaj. Membrii Asociației MA și conducerea TV8 resping categoric aceste acuzații, pe care le califică drept false și calomnioase.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reacția Chișinăului, după ce Tiraspolul a organizat o nouă paradă militară: „Caracter provocator”

Biroul politici de reintegrare a declarat că parada militară organizată la Tiraspol pentru a marca 35 de ani de la proclamarea așa-numitei „Republici Moldovenești Nistrene” are drept scop subminarea suveranității și integrității teritoriale a Republicii Moldova. Într-un comentariu pentru NM, instituția a subliniat că asemenea evenimente „induc panică” în rândul localnicilor și distrag atenția de la probleme social-economice cu care se confruntă malul stâng al Nistrului.

Manifestațiile preconizate și desfășurate la Tiraspol au un caracter provocator și sunt orientate spre subminarea suveranității și integrității teritoriale a Republicii Moldova, în frontierele recunoscute de comunitatea internațională. Logica acestor evenimente contravine nu doar Constituției, literei legii și principiilor dreptului internațional, ci și obiectivului de reglementare pașnică a conflictului transnistrean, îngrijorând prin accentul pronunțat militarist și de îndoctrinare agresivă. În timp ce cetățenii Republicii Moldova au marcat Ziua Independenței, prin evenimente culturale, concerte şi expoziţii de artă, prin promovarea spiritului de conciliere și pace, în regiunea transnistreană iau amploare acţiunile de propagandă a urii, demonstraţiile de forţă, aplicaţiile militare”, a declarat Biroul politici de reintegrare.

Biroul a mai menționat că astfel de manifestații „induc panică” în rândul locuitorilor și sustrag atenția de la problemele urgente, de ordin social-economic din regiune.

Reiterăm cu acest prilej abordarea uzuală precum că soluţionarea tuturor problemelor stringente trebuie să aibă loc la masa de dialog, conform cerințelor legii și a angajamentelor internaționale asumate de Republica Moldova, precum și cu respectarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului. Autoritățile Republicii Moldova mereu au venit și vor veni în sprijinul cetățenilor săi, în spiritul onorării obligațiilor sale pozitive”, a conchis Biroul.

Amintim că, pe 2 septembrie, la Tiraspol a fost organizată o paradă militară pentru a marca 35 de ani de la proclamarea așa-numitei „Republici Moldovenești Nistrene”. Potrivit administrației nerecunoscute a regiunii transnistrene, la parada festivă au participat peste o mie de militari ai garnizoanei locale. În piața centrală au defilat unități ale structurilor nerecunoscute – așa-zisul Minister al Apărării, Minister al Afacerilor Interne, Minister al Securității de Stat și Minister al Justiției – alături de cadeți și formațiuni feminine.

Evenimentul a avut loc după o pauză de patru ani și cu mai puțin de o lună înainte de alegerile parlamentare de pe malul drept al Nistrului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: