„Ne leagă cu domnul Filat aceleași principii de viață“. PLDM și-a prezentat candidatul la funcția de primar al Chișinăului

Candidatul Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM) la funcția de primar al capitalei este Oleg Burlacu. Cel din urmă a spus că îl leagă de Vlad Filat, liderul PLDM, „viziuni, obiective, aceleași principii de viață”. Iar dacă va ajunge primar, Burlacu a declarat că în primele șase luni de activitate va testa la maxim capacitățile managerilor, adăugând că Primăria are nevoie de „oameni cu perspectivă”. 

Căutările noastre au fost lungi, deloc simple, pentru că din start noi am căutat un candidat care întrunește calități necesare pentru a scoate Chișinăul din criza în care este, una profundă administrativă, lungă”, a menționat liderul PLDM Vlad Filat, în cadrul unor declarații de presă din 7 septembrie.

Burlacu a menționat că este avocat și are „o vastă experiență în administrația publică locală dincolo de peste Prut”. Ar fi plecat din Moldova „din aceleași motive din care au plecat foarte mulți concetățeni”.

În viața de zi cu zi sunt avocat, cu o vastă experiență în administrația publică locală dincolo de peste Prut. (…) Am muncit foarte mult și am locuit de asemenea în afara Republicii Moldova. Am plecat din aceleași motive din care au plecat foarte mulți concetățeni și conaționali de-ai noștri și cred cu tărie că cei care au plecat au posibilitatea să se întoarcă înapoi și să dea plus valoare Republicii Moldova. (…) Ne leagă cu domnul Filat viziuni, ne leagă obiective, aceleași principii de viață, lucru care de altfel se întâlnește mai rar în activitatea unor politicieni”, a menționat el.

Burlacu crede că Primăria are nevoie de „oameni noi, oameni cu perspectivă” și își propune ca în primele șase luni de activitatea să stabilească indici de performanțe, încât „capacitățile managerilor să fie testate la maxim”.

***

Politicienii care au anunțat deja că vor candida:

  • Ruslan Codreanu – Partidul Puterea Oamenilor;
  • Anatol Usatîi – Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei;
  • Constantin Butucel – Partidul Acasă Construim Europa (PACE);
  • Lilian Carp – Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS);
  • Mihail Bagas – Mișcarea social-politice Liga Orașelor și Comunelor;
  • Ion Bulgac – Partidul „Coaliția pentru Unitate și Bunăstare” (CUB);
  • Victor Chironda – Platforma Demnitate și Adevăr (DA);
  • Ion Purice – Partidul Liberal (PL);
  • Vadim Brînzaniuc – Partidul Social Democrat European (PSDE);
  • Adrian Albu – Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM);
  • Mihail Polianschi – Partidul „Congresul Civic”,
  • Ion Ștefăniță – Mișcarea „Respect Moldova”;
  • Diana Caraman – Partidul Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM);
  • Teodor Cârnaț – candidat independent;
  • Oleg Burlacu – Partidul Liberal Democrat din Moldova (PLDM);
  • Teodor Cârnaț – candidat independent.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

La Chișinău are loc conferința PAS, cu acces pe bază de bilete. Ce se discută (FOTO/VIDEO)

Pe 5 iulie are loc Conferința Politică Anuală a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), organizată cu acces pe bază de bilete, al căror preț a variat între 250 și 2000 de lei. Evenimentul va continua și pe 6 iulie. Duminică, conferința va începe cu declarațiile șefei statului, Maia Sandu. Corespondenta NM, Ecaterina Dubasova, se află la evenimentul din 5 iulie. Menționăm că presa are acces fără bilet, însă doar până la ora 13:00.

În cadrul evenimentului din 5 iulie, PAS a prezentat cinci angajamente ale partidului:

  1. Semnarea tratatului de aderare la UE până în 2028, înainte de finalul celui de-al doilea mandat al președintei Maia Sandu;
  2. Dublarea veniturilor populației active (salariați în mediul privat, profesori, medici, polițiști, liber-profesioniști, etc);
  3. De 2 ori mai mari vânzările de mărfuri și servicii autohtone din Republica Moldova în toată lumea;
  4. Până la 3000 km de drum în plus reparați până în 2028;
  5. Crearea unui program de promovare a culturii și tradițiilor noastre naționale, prin care vor fi finanțate evenimente din țară și din diasporă.

La conferința PAS va ține un discurs și președinta Maia Sandu, însă pe 6 iulie.

***

Amintim că, în mai 2025, presa a aflat că PAS a început să vândă bilete pentru „Conferința Politică Anuală”, desfășurată în zilele de 5 și 6 iulie, la Capitoles Park din Chișinău. Serviciul de presă al formațiunii menționa că evenimentul nu este destinat publicului larg, ci exclusiv membrilor de partid și susținătorilor, adăugând că persoanele terțe pot primi invitație doar de la un membru al partidului. Formațiunea a pus în vânzare patru tipuri de bilete, cu prețuri cuprinse între 250 și 2000 de lei.

Președinta Maia Sandu declara că evenimentul PAS, organizat cu acces pe bază de bilet, reprezintă o practică normală, inspirată din statele UE, și constituie o metodă legală și „transparentă” de finanțare a formațiunii. Șefa statului a menționat că va participa la eveniment doar dacă va fi invitată și că nu își va cumpăra bilet.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: