Nadejda Coptu/NewsMaker

NM Espresso: cum a fost condamnat Șor la 15 ani, de ce plătim mai mult pentru gazele naturale, cine și de ce a criticat PAS

Șor, corupția și Spânu

La 13 aprilie, Curtea de Apel l-a condamnat pe deputatul fugar Ilan Șor la 15 ani privațiune de libertate și confiscarea bunurilor în sumă de peste 5 miliarde de lei. Procuratura Generală a precizat: Șor a fost declarat vinovat de escrocherie și spălare de bani. Comentând decizia instanței, Maia Sandu adeclarat că „acest lucru a fost cerut de noi”, „acest lucru a fost cerut de cetățeni”. Iar Șor a scris: „Hotărârea de astăzi mă lasă rece, nu am de gând să mă conformez acesteia”.
Premierul Dorin Recean a înmânat diplome unui grup de specialiști care au contribuit la reîntoarcerea Aeroportului Chișinău în gestiunea statului.

Iar Andrei Spânu a respins acuzațiile lui Șor privind îmbogățirea ilegală. „Toate veniturile și conturile bancare pe care le dețin sunt declarate la ANI. Nu dețin alte venituri și alte conturi”, a scris acesta pe un canal de Telegram.

Iulia Gonța, locuitoare din Edineț, a fost exclusă din Partidul Acțiune și Solidaritate după ce soțul și fiul acesteia au fost reținuți într-un dosar de corupție. Aceștia au luat mită pentru perfectarea permiselor de conducere.

Fostul primar de Șoldănești, Ion Cuculescu a primit de la stat 200 mii de lei prejudicii morale pentru faptul că procurorii au intentat un dosar penal împotriva sa fără dovezile corespunzătoare, iar mai târziu… l-au închis. De asemenea, statul îi va achita cheltuielile pentru asistența juridică, în sumă de 30 mii de lei.


Cu cât va crește garantarea depozitelor bancare?

Parlamentul a votat în prima lectură Legea privind garantarea depozitelor în sistemul bancar. În anul 2025, garantările ar putea să crească până la 200 mii de lei.


De ce ONG-urile critică PAS?

Circa 100 de ONG-uri au criticat partidul de guvernământ pentru lipsă de transparență în concursul pentru funcția de director ANRE. „Atenționăm cu privire la lipsa de claritate, previzibilitate și transparență a procedurilor. Facem apel către majoritatea parlamentară să se ghideze de principiile de transparență, meritocrație și independență”, se menționează în declarația ONG-urilor.


Aveți gaze?

La 13 aprilie s-a anunțat că Energocom va achiziționa 2250 metri cubi de gaze naturale din Grecia, în regim de testare și 1 MW de energie electrică din Bulgaria. Astfel, compania va examina noile oportunități pentru piața energetică a țării.

Evghenii Ceban a clarificat, de ce atunci când e vorba despre tarifele la gazele naturale, cetățenii sunt nevoiți să plătească pentru calculele greșite ale managementului corporativ și guvernamental. E adevărat că noi plătim mai mult și dacă da, de ce și cât? Aflați răspunsul din articolul de amploare NM.


Chestiunile privind Adunarea Națională

Adunarea Națională în sprijinul integrării europene a țării noastre continuă să fie printre subiectele cele mai discutate. Partidul MAN al primarului capitalei Ion Ceban a decis că va participa la acțiunea din 21 mai. Edilul a precizat că este gata să ajute la organizarea evenimentului. „Integrarea europeană a Moldovei trebuie să devină idee națională”, a declarat primarul.

NM a lansat un sondaj pentru a afla opiniile cititorilor despre Adunarea Națională din 21 mai. Participați!


Primăria îndeamnă

Primăria de Chișinău a îndemnat cetățenii să renunțe la tradiția de a vărui arborii și bordurile înainte de sărbătorile pascale. „Această practică este depășită și lipsită de utilitate în cazul localităților urbane”, au precizat cei de la primărie.


Socialiștii vin în ajutor

Adrian Lebedinschi și Grigore Novac au anunțat că pregătesc un model de cerere în instanță pentru cei care vor fi amendați pentru purtarea panglicii Sf. Gheorghe. Totodată, aceștia au promis cetățenilor sprijin în lupta pentru drepturile lor. „Curtea Constituțională a luat o decizie înțeleaptă. Pentru purtarea panglicii Sf. Gheorghe vor fi amendați cei care o folosesc pentru a promova războiul și crimele împotriva umanității. Iar acei cetățeni care folosesc panglica în semn de pace și memorie au tot dreptul să o poarte”, a menționat Lebedinschi.

În parlamentul Moldovei a avut loc o altercație, la 13 aprilie, în privința vizitei deputaților PSRM la forumul economic din Rusia. Dacă e să spunem în câteva cuvinte, aceștia au fost acuzați de faptul că „au mers să pupe cizmele rușilor” și au declarat că „ei se simt bine cu agresorul, lăsați-i acolo unde își doresc să fie”. Pentru detalii, accesați link-ul.


Creative și longread-uri de la NM

NM are întotdeauna materiale interesante. De exemplu, noi am vorbit cu CEO al rețelei Bestseller, Ion Bargan, care ne-a povestit, cum și de ce a decis să fondeze editura și librăria Bestseller în Moldova. Vom citi?

Totodată, am pregătit pentru voi testul „Ghicește orașul din Moldova după o singură fotografie”. Cât de bine cunoașteți țara? Haideți să verificăm împreună.


O tempora! O mores!

Escrocii din Moldova au găsit o nouă metodă de a minți oamenii. Aceștia contactează diferiți oameni, se prezintă ca fiind partea vătămată într-un accident rutier și spun că de vină este ruda potențialei victime. Poliția recomandă să fie anunțată imediat despre astfel de apeluri, ca să rețină răufăcătorii.


Foaie culturală

Festivalul Internațional de Film de la Cannes a anunțat la 13 aprilie, programul oficial al concursului. În mare parte, vor fi prezentate lucrările lui Wim Wenders, Alice Rohrwacher, Wes Anderson, Aki Kaurismäki, Nuri Bilge Ceylan etc. În afara concursuluim vor fi prezentate Killers of the Flower Moon de Martin Scorsese, scurtmetrajul western Strange Way of Life de Pedro Almodóvar, Kubi de Takeshi Kitano, cel de-al cincilea film despre Indiana Jones. Filmele ucrainene și cele rusești nu au fost incluse în program.

Iar serviciul de streaming HBO Max a anunțat oficial lansarea unui serial în baza romanelor despre Harry Potter. Show-ul va conține șapte sezoane – câte unul pentru fiecare carte. Va avea continuare și serialul popular „Game of Thrones” (Urzeala Tronurilor).


Ce va fi la 14 aprilie?

  • La ora 10:00, Avocatul Poporului Maia Bănărescu va prezenta un raport privind drepturile copiilor cu dizabilități mentale.
  • La ora 10:30, Veaceslav Ioniță va vorbi despre decesele cauzate de accidentele rutiere
  • La ora 14:30, CEC se va întruni în ședință.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Sursa: Realitatea.md

Avocații primăriței din Durlești contestă arestul la Curtea de Apel. Șaran, prima reacție după reținere: „Lovește în demnitate”

Arestul preventiv de 30 de zile aplicat primăriței de Durlești, Eleonora Șaran, într-un dosar de corupție ce vizează înstrăinarea unor terenuri publice, a fost contestat la Curtea de Apel. Anunțul a fost făcut de avocatul acesteia, Sorin Tighinean, în cadrul unei conferințe de presă la IPN. Apărătorul susține că, în prezent, dosarul nu ar conține probe care să demonstreze vinovăția clientei sale sau existența unui prejudiciu. La rândul său, într-o primă reacție publică după reținere, Eleonora Șaran a respins acuzațiile. Primărița a calificat acțiunile oamenilor legii ca fiind ilegale și abuzive.

„Din perspectiva apărării, subliniem că în acest moment nu există absolut nicio probă care să demonstreze vinovăția atât a doamnei Șaran, cât și a celorlalți funcționari ai primăriei în implicarea în vreo schemă de delapidare a terenurilor. De asemenea, dosarul nu conține elemente care să demonstreze existența vreunui prejudiciu sau vreunui pericol real pentru ordinea publică. Nu există nicio probă care să demonstreze că doamna Șaran se va eschiva de la urmărirea penală sau că va influența ancheta în vreun fel”, a menționat acesta.

Potrivit lui Tighinean, apărarea consideră că nu au existat „temeiuri juridice suficiente nici pentru percheziții, nici pentru reținerea și arestarea acesteia„. El a precizat că procurorul ar fi prezentat în instanță declarațiile unor martori, moștenitori ai terenurilor vizate, care ar confirma că aceștia dețineau legal bunurile respective.

Avocatul a subliniat că primărița a oferit explicații pe marginea acuzațiilor și este dispusă să coopereze cu ancheta. Totodată, el a invocat presiunea publică și mediatică asupra familiei, reiterând principiul prezumției de nevinovăție, și a solicitat organelor de drept, o investigație a cauzei „atentă, obiectivă și echidistantă”.

„Nimeni nu trebuie condamnat înainte de o hotărâre judecătorească definitivă. Avem convingerea că, în jurul acestui dosar, există circumstanțe și interese care vor deveni clare pe parcursul următoarelor zile. Nu trebuie să așteptăm foarte mult timp. Suntem siguri că adevărul va ieși la iveală și lucrurile se vor clarifica, dar pentru asta nu trebuie ca o persoană nevinovată să stea în arest preventiv în penitenciar. Ne adresăm organelor de drept și solicităm ca investigația să fie foarte atentă, obiectivă și echidistantă. Reiterăm că doamna Eleonora Saran, încă din primul moment, precum și pe parcursul acestor trei zile, a oferit procurorului explicațiile de rigoare pe marginea cazului și s-a oferit să răspundă la toate întrebările care nu sunt clare și pe care procurorul le consideră ca fiind posibile încălcări”, a mai afirmat el.

Sorin Tighinean afirmă că în jurul dosarului există anumite interese. „Avem convingerea că în jurul acestui dosar există circumstanțe și interese care vor deveni clare pe parcursul următoarelor zile”, a adăugat apărătorul.

Primarul din Durlești respinge acuzațiile

Primarul Eleonora Șaran susține că reținerea sa în dosarul privind presupusa delapidare a unor terenuri este „abuzivă și ilegală”. Declarațiile au fost publicate pe 2 martie, într-un mesaj adresat comunității. Șaran susține că, în timpul perchezițiilor la Primăria Durlești, a fost examinat registrul deținătorilor de teren din 1993, unde ar fi consemnate legal persoanele îndreptățite la loturile vizate. Potrivit acesteia, înscrisurile ar demonstra că atribuirea terenurilor a avut o bază administrativă și nu a produs prejudicii.

Eleonora Șaran respinge acuzațiile și declară că va coopera cu ancheta, solicitând examinarea obiectivă a cazului și respectarea prezumției de nevinovăție.

„Modul în care am fost reținută – în mod demonstrativ, în fața colegilor și a comunității – nu afectează doar o funcție publică, ci lovește în demnitatea unei femei care ani la rînd a ales să își asume responsabilitatea guvernării locale. Într-o societate care declară că susține participarea femeilor în politică și administrație, o asemenea expunere și stigmatizare publică transmite un mesaj descurajator tuturor femeilor care aspiră la funcții de conducere, a menționat ea.

Edilul a mai spus că dosarul în care este vizată ar fi instrumentat politic, doar pentru că administrația orașului, nu aparține partidului de guvernământ.

„Ceea ce se întâmplă astăzi în raport cu mine, dimensiunea și brutalitatea măsurilor aplicate – reținerea simultană a primarului, viceprimarului și secretarului Consiliului Local – transmit un mesaj care nu poate fi ignorat: nu este vorba doar despre o investigație, ci despre o demonstrație de forță. Realitatea creată prin această intervenție pare să sugereze că administrația locală condusă de un primar care nu aparține partidului de guvernare este pusă sub presiune maximă, iar conducerea executivă este practic înlăturată simultan din funcție, generând un vid de putere”, a aăugat ea.

Precizăm că în dimineața zilei de 2 martie, primarul capitalei, Ion Ceban, a acuzat partidul PAS că ar încerca să preia controlul asupra Primăriei Durlești printr-un „atac raider fără precedent”, după ce primarul Eleonora Șaran și viceprimarul Mihai Enachi au fost plasați în arest preventiv, într-un dosar de corupție. Edilul susține că primărița ar urma să fie suspendată, iar la conducerea primăriei ar putea ajunge, astfel, reprezentanți ai PAS.

De cealaltă parte, purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas, a respins acuzațiile și a afirmat că formațiunea „nu reține oameni”, iar obiectivul guvernării este construirea unui sistem de justiție unde legea să fie „în capul mesei”, indiferent de funcția deținută, iar instituțiile responsabile trebuie „să acționeze corect”.

***

Reamintim, Centrul Național Anticorupție a desfășurat peste 50 de percheziții într-un dosar de corupție. Primarul din Durlești, Eleonora Șaran, viceprimarul orașului, ingineri cadastrali și consilieri locali sunt acuzați de organizarea unei scheme ample de înstrăinare a terenurilor publice, prejudiciile fiind estimate la 15 milioane de lei.

Aleșii și funcționarii locali ar fi falsificat extrase cadastrale și titluri de proprietate în lipsa unor documente justificative, facilitând astfel atribuirea ilegală a terenurilor. Ulterior, loturile ar fi cumpărate la un preț simbolic de 100 000 de lei, apoi revândute unor beneficiari reali cu sume cuprinse între 38 000 și 39 000 de euro. Cumpărătorii finali erau adesea dezvoltatori imobiliari interesați de consolidarea terenurilor pentru proiecte de construcție masive.

În total, în urma descinderilor ofițerilor CNA și ale procurorilor au fost reținute opt persoane. Pe 1 martie, patru suspecți au fost plasați pentru 30 de zile în arest la domiciliu, iar alți patru, între care primarul și viceprimarul, în arest preventiv în Penitenciarul 13.  


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: