lifehack.md

NM Espresso: cum se tratează la domiciliu bolnavii de COVID din Moldova, cine și de ce l-a acuzat pe Dodon de trădare de patrie și când vor fi redeschise piscinele

Epidemia: situația

Alte 120 de cazuri noi de contaminare cu COVID-19 au fost confirmate astăzi în Republica Moldova, fiind efectuate 673 de teste. Astfel, bilanțul persoanelor contaminate a ajuns la 25 482 de persoane. Peste 17,9 mii din acestea s-au tratat, iar 800 au decedat. 6740 de pacienți continuă tratamentul, 473 dintre ei fiind în stare gravă, iar 41 — conectați la aparatele de respirație asistată.

La Spitalul «Sfânta Treime» din Chișinău a fost deschis un bloc din șapte secții, cu capacitatea de 200 de locuri pentru pacienții diagnosticați cu coronavirus. Primarul Ion Ceban a comunicat că «pentru prima oară în Chișinău, pacienții cu COVID vor fi tratați în secții specializate, un funcție de comorbidități».

Mai mult de o treime din persoanele care s-au îmbolnăvit de coronavirus din Moldova se tratează la domiciliu. Ministerul Sănătății a elaborat un protocol special de tratament pentru aceștia, care include, din medicamente, doar paracetamolul. Însă NM a constatat că unii medici de familie depășesc cu mult cadrul acestui protocol, prescriind în cazul simptomelor ușoare ale virusului câteva antibiotice și imunomodulatoare.

Piscinele

Lucrătorii și administratorii piscinelor, care au fost redeschise pentru vizitatori la 1 august, au organizat un protest lângă clădirea guvernului, cerând să le fie permis să activeze. Potrivit afirmațiilor premierului Ion Chicu, săptămâna aceasta autoritățile vor controla din nou piscinele și dacă nu vor găsi abateri, le-ar putea permite să se redeschidă.

Reforma Constituției

Președintele Igor Dodon a organizat prima ședință a Comisiei pentru reforma constituțională pe care a creat-o. El a menționat că «în ultimii zece ani, au fost multe cazuri de interpretare liberă sau extensivă a Constituției, dar și de utilizare a Curții Constituționale ca instrument politic». De aceea e timpul să fie revizuită Constituția, consideră Dodon.

Opoziția

Andrei Năstase, liderul DA, a depus o sesizare la Procuratura Generală pe marginea «actului imoral și anticonstituțional al președintelui Dodon de recunoaștere a lui Krasnoselski drept președinte al unei bucăți din teritoriul Republicii Moldova, ocupat de forțele separatiste». Năstase consideră că acesta este «un act de trădare de țară și un grav atentat la statul Republica Moldova».

Iar Partidul PAS a organizat un protest lângă sediul administrației prezidențiale, cerând ca Dodon să nu semneze decretele cu privire la numirea «în funcții înalte de răspundere a judecătorilor corupți și compromiși». Este vorba despre judecătorii pe care Consiliul Superior al Magistraturii i-a propus în funcția de președinți ai Curții Supreme de Justiție și Curții de Apel.

Banii

Premierul Chicu a anunțat că în luna septembrie, Republica Moldova va primi prima tranșă (€50 milioane) a creditului de €100 milioane acordat de Uniunea Europeană. Pentru a primi a doua jumătate a creditului, Republica Moldova este obligată să îndeplinească șase condiții ale UE.

Judecătoriile și judecătorii

NM continuă să relateze, cum este examinat în instanță dosarul privind coruperea judecătorilor. În noul reportaj din sala de judecată, relatăm despre ce fel de bani a numărat o magistrată într-o înregistrare video care a ajuns în presă, ce a fost în pachetul care i-a fost transmis și de ce ea consideră episodul cu pachetul ca fiind una dintre dovezile nevinovăției sale.

Concesionarea aeroportului

Curtea Internațională de Arbitraj de la Stockholm a interzis Republicii Moldova să efectueze acțiuni de reziliere a contractului de concesionare a Aeroportului Internațional Chișinău până la decizia finală în acest sens, susține «Avia Invest», compania concesionară a Aeroportului Chișinău.

Chișinău

Pretorul sectorului Botanica din capitală a rămas fără salariul pentru luna iulie. Indicația a venit din partea primarului Ion Ceban, care și-a motivat decizia prin apariția pe teritoriul acestui sector al capitalei a gheretelor ilegale și activitatea «instalațiilor dubioase». Ceban a declarat că aceasta este ultima avertizare, după care ar putea urma demiterea pretorului. Iar pretorul sectorului Buiucani a fost privat de o jumătate de salariu din cauza că în spațiile verzi de la Buiucani continuă să se parcheze automobilele, în pofida interdicției primăriei.

Și despre ceea ce va fi astăzi, 4 august

  • Va avea loc ședința Curții Constituționale.
  • Consiliul Municipal Chișinău se va întruni în ședință.
  • Vladimir Bolea, deputat al Partidului PAS, va susține un briefing despre reforma Laboratorului Central Fitosanitar.
  • Asociația Turismului va organiza un forum online despre tehnologiile digitale în dezvoltarea turismului.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Am copilărit într-o ogradă“. Radu Marian a explicat relația cu fostul director MoldATSA și a respins cererea privind demisia sa VIDEO

Deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Radu Marian, susține că a copilărit într-o ogradă cu Dumitru Vangheli, demis recent din funcția de director al „MoldATSA” după ce ar fi indicat informații false în CV. Totuși, el a precizat că nu a fost prieten cu Vangheli, ci doar se cunoșteau. În ceea ce privește unele solicitări de a-și da demisia, Radu Marian a spus că și-a făcut treaba onest.

„Am copilărit într-o ogradă. (…) Nu suntem apropiați. Ne știam. (…) Eram din aceeași ogradă, la Poșta Veche. (…) Apoi știam că el a revenit în țară. (…) Nu am fost noi prieteni”, a spus Radu Marian.

În continuare, el s-a referit la unele solicitări de a-și da demisia. „Ceea ce vreau să spun este că într-adevăr am greșit, și instituțiile au greșit. El a mințit, și asta e regretabil. Noi trebuie să învățăm ceva din acest lucru. Înțeleg că sunt și anumite voci care cer demisia mea. Uitați-vă, eu mi-am făcut treaba onest. Integritatea, pentru mine, e cel mai important lucru. Eu am depus eforturi pentru a ajuta țara să mergem în Uniunea Europeană. Nu sunt în această funcție pentru că vreau să fiu deputat, ci pentru că vreau să-mi ajut țara. Deja cu echipa o să discutăm”, a comunicat deputatul.

Întreprinderea de stat „MoldATSA”, responsabilă de securitatea traficului aerian din Republica Moldova, a ajuns în centrul unui scandal după o investigație a Ziarului de Gardă din 18 iunie, care a arătat că directorul Dumitru Vangheli ar fi inclus în CV informații despre studii de pilotaj în Canada și experiență la Air Canada, informații care, potrivit ZdG, nu corespund realității. În urma investigației, acesta a fost demis. Detalii AICI

Ulterior, Radu Marian a spus la Nokta că îl știa pe Dumitru Vangheli înainte ca acesta să fie numit în această funcție. Totodată, el a menționat că l-a propus pe Vangheli în această funcție, știind că are background în domeniul aviatic. Mai târziu, pe o rețea de socializare, Radu Marian a recunoscut că a greșit, menționând că nu a verificat suplimentar, alături de instituții, anumite informații din CV-ul lui Vangheli.

Șefa statului, Maia Sandu, a declarat că a avut o discuție cu Radu Marian, adăugând că acesta a venit cu cea mai bună intenție atunci când l-a propus pe Dumitru Vangheli la șefia „MoldATSA”. Sandu a menționat la ProTV că nu poate să-l suspecteze pe deputat de nimic și că acesta „nu a tras niciodată foloase personale ilegale”. Maia Sandu a precizat că la șefia MoldATSA au candidat șase persoane, în cadrul unui concurs, „doar că CV-ul acesta a fost desenat mai frumos”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: