anticoruptie.md

NM Espresso: despre noua conducere a PAS, declarația lui Putin despre NATO și despre tragedia din Parcul «Alunelul»

Moldova și UE

Președintele Moldovei Maia Sandu a plecat astăzi într-o vizită la Bruxelles și la Paris. La Bruxelles, ea va ține un discurs în Parlamentul European, iar la Paris, va avea o întrevedere cu președintele Franței Emmanuel Macron.


Ambasadori

Autoritățile au desemnat candidaturile noilor ambasadori ai Moldovei la Bruxelles și la Washington. Nici unul, nici altul nu au studii de profil și nici experiență diplomatică. NM a prezentat în articolul «PAS отправит новых послов в США и Бельгию» («PAS va trimite noi ambasadori în SUA și Belgia»), ce se știe despre aceștia, care va fi obiectivul lor principal și ce denotă aceste numiri.


OTSC și NATO

Reprezentanții statelor din cadrul Organizației Tratatului de Securitate Colectivă (OTSC) sunt dispuși să stabilească o interacțiune practică cu NATO. Declarația aparține membrilor OTSC (Rusia, Belarus, Kazahstan, Kîrgîzstan, Armenia și Tadjikistan), după summit-ul de la Moscova. Aceștia au mai dat asigurări că «vor continua să se opună oricăror tentative de glorificare a nazismului și de răspândire a neonazismului».

În cadrul aceluiași summit, președintele Rusiei Vladimir Putin a declarat că nu vede vreun pericol în aderarea Finlandei și a Suediei la NATO. Însă, potrivit afirmațiilor sale, extinderea Alianței «va provoca, bineînțeles, o reacție»: «Care va fi aceasta, vom decide reieșind din amenințările care ne vor fi create».


PAS

La congresul din această duminică al Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) a fost aleasă conducerea formațiunii. În funcția de președinte al PAS a fost ales speakerul parlamentului Igor Grosu, prim-vicepreședinte — premierul Natalia Gavrilița, secretar general — deputatul Artur Mija. De asemenea, au fost aleși 16 vicepreședinți (anterior, erau cinci).


Prețuri

Blocul Comuniștilor și Socialiștilor a organizat un protest lângă Banca Națională«împotriva inflației vertiginoase». Protestatarii au cerut demisia conducerii Băncii Naționale, acuzând-o de creșterea necontrolată a prețurilor. Conform prognozelor BNM, inflația va ajunge anul acesta până la aproape 30%.

Comentând revendicările opoziției, cei de la Banca Națională au menționată că astăzi, toate țările resimt impactul negativ «al celor două crize care se contrapun: pandemia și războiul din Ucraina». Și au dat asigurări că BNM va întreprinde toate măsurile pentru a stopa inflația și pentru «a preveni niște consecințe mult mai grave pe viitor».


«Alunelul»

Luni, lângă primăria capitalei, s-a desfășurat un protest în legătură cu moartea unei fetițe de un an în Parcul «Alunelul». Peste căruciorul în care se afla copilul a căzut un arbore, medicii nu au reușit să salveze fetița. Protestatarii au cerut să fie pedepsiți cei vinovați și să fie asigurată protecția vieții și a sănătății locuitorilor din Chișinău.

Procuratura Chișinău a deschis un dosar penal în legătură cu aceasta pentru neglijență în serviciu, care a provocat moartea unei persoane.

Și primăria Chișinău desfășoară o anchetă internă. Iar în timp ce se au loc investigațiile, instituțiile capitalei și cele republicane transferă responsabilitatea unii asupra celorlalți. NM a relatat în articolul «В Кишиневе упавшее дерево убило ребенка» («Un arbore prăbușit în Chișinău a omorât un copil»), cine pe cine acuză de cele întâmplate și cum ar putea fi soluționată problema tăierilor copacilor care prezintă o amenințare.


Eurovision

Concursul Eurovision — 2022 s-a încheiat, dar spiritele provocate de votare continuă să fie încinse pe ambele maluri ale Prutului. În articolul «Где баллы, брат?» («Unde-s punctele, frate?»), NM a comunicat, cum s-a votat în Moldova și în România, de ce în Moldova s-a decis să se efectueze o anchetă internă în urma votării și de ce experții au numit anormală situația de la Eurovision-ul din acest an.

Iar piesa «Trenulețul», cu care formația Zdob și Zdub și frații Advahov s-au clasat pe locul șapte la Eurovision — 2022, a ajuns în topul celor mai audiate piese la Spotify — Viral 50-Global.


Și despre ceea ce va fi astăzi, 17 mai

  • Ședința Consiliului Municipal Chișinău.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Maia Sandu a discutat cu Înaltul Comisar OSCE pentru Minoritățile Naționale despre alegerile din Găgăuzia

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut vineri, 26 iunie, o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită la Chișinău. Oficialii au discutat, între altele, despre situația din Găgăuzia.

Potrivit unui comunicat al Președinției, discuțiile au vizat protecția drepturilor persoanelor aparținând diferitelor grupuri etnice și consolidarea coeziunii sociale. Șefa statului a subliniat că procesul de aderare la Uniunea Europeană este văzut drept cea mai sigură garanție pentru asigurarea egalității de șanse și a respectării drepturilor tuturor cetățenilor, indiferent de limbă sau etnie.

În acest context, Maia Sandu a evidențiat progresele realizate în ultimul an în domeniul educației multilingve și al incluziunii sociale, implementate în cooperare cu Oficiul Înaltului Comisar al OSCE.

Un alt subiect abordat a fost situația din autonomia găgăuză. Președinta a accentuat necesitatea organizării unor alegeri libere și corecte în Găgăuzia și a asigurării unui spațiu informațional „sănătos”. Totodată, aceasta a precizat că reforma administrației publice locale nu afectează statutul special al autonomiei, garantat de Constituție, și a menționat că specificul raionului Taraclia va fi respectat.

La finalul întrevederii, părțile au reconfirmat angajamentul de a continua cooperarea dintre Republica Moldova și Oficiul Înaltului Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale.

***

Amintim că mandatul Adunării Populare a expirat pe 12 noiembrie 2025, iar alegerile pentru o nouă componență au fost amânate de două ori, pe 22 martie și 21 iunie 2026, pe motiv că nu au fost respectate prevederile legale privind constituirea și funcționarea autorității electorale responsabile de organizarea scrutinului.

Ministerul Justiției a solicitat Curții Constituționale controlul constituționalității mai multor prevederi legislative, inclusiv a celor referitoare la competența Adunării Populare de a aproba membrii organului electoral central și la implicarea acesteia în numirea conducătorilor structurilor teritoriale ale unor instituții naționale precum Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Justiției și Serviciul de Informații și Securitate. Sesizarea va fi examinată pe 7 iulie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: