„Nu îți fie teamă să faci greșeli, pentru că o greșeală înseamnă experiență, iar experiența înseamnă putere” – Victor Vîlcov, client Microinvest

Orice antreprenor știe că atenția la detalii și abordarea individuală a fiecărui client reprezintă cheia succesului. Acestea sunt principiile de activitate ale magazinului Climatec, una dintre companiile finanțate de Microinvest, care oferă soluții complete în domeniul instalațiilor sanitare, de încălzire și aer condiționat. Pornind de la un mic magazin de doar 10 metri pătrați în orașul Orhei, în câțiva ani, compania a devenit un brand cunoscut pe piața din Moldova.

Într-o discuție cu unul din coproprietarii afacerii, Victor Vîlcov, am descoperit calea spre succes a acestei afaceri, de la idee la un brand cunoscut și apreciat pe piața din Moldova, dar și care a fost rolul colaborării cu Microinvest în dezvoltare.

Cum a apărut ideea afacerii Climatec și care au fost primii pași spre realizarea acesteia?

Ideea de a crea o afacere a venit atunci când noi, doi prieteni, am decis să combinăm experiența noastră în domeniul instalațiilor sanitare și a vânzărilor. Am deschis un mic magazin în Orhei, care avea doar 10 metri pătrați. Începutul drumului nostru nu a fost ușor: am făcut totul cu puterile proprii, am asamblat chiar și mobila pentru magazin din cauza resurselor limitate. Datorită încrederii că vom avea succes și eforturilor depuse, doi ani mai târziu am deschis al doilea magazin Climatec la Chișinău, apoi am extins magazinul din Orhei până la 700 m2. Și acesta este doar începutul, urmează și mai multe magazine cu un sortiment variat de produse.

Prin ce se remarcă magazinele Climatec și ce produse oferiți?

Ne remarcăm prin abordarea individuală a fiecărui client. Ne străduim să creăm o relație în care clientul să vrea să se întoarcă și să ne recomande prietenilor și rudelor. Climatec oferă soluții complete de instalații sanitare, încălzire și aer condiționat — de la achiziție până la instalare. Clientul va găsi produse precum boilere, aparate de aer condiționat și pompe de căldură, care ajută la economisirea bugetului în timpul sezonului rece. Iar pentru a da un farmec aparte și funcționalitate camerelor de baie, clienții noștri pot alege din cele mai variate modele de căzi de baie, cabine de duș și mobilier de cea mai bună calitate.

Unde vă aflați și ce alte servicii utile oferiți clienților?

La moment avem trei magazine mari, cu o gamă largă de mărfuri, situate în Chișinău, Orhei și Ungheni. Alegem cu grijă furnizorii, punând accent pe calitatea înaltă, funcționalitatea și designul modern al produselor. Pentru cei care preferă cumpărăturile online, avem un magazin mare online. Clienților li se oferă posibilitatea de a se consulta cu specialiștii, pentru ca să se familiarizeze cu gama noastră variată de produse, să plaseze comanda ușor și rapid online și să beneficieze de servicii de livrare, precum și de instalare.

Care este secretul unei afaceri de succes în Moldova?

Secretul unei afaceri de succes este perseverența și concentrarea determinată pe rezultate. Trebuie să crezi în tine și ideea ta și să parcurgi cât mai rațional și strategic fiecare etapă, cu urcușuri și coborâșuri. Atunci când iubești cu adevărat ceea ce faci, aceste lucruri sunt ca un motor, care te ajută să depășești toate obstacolele spre succes. Nu voi înceta niciodată să repet: «nu îți fie teamă să faci greșeli, pentru că o greșeală înseamnă experiență, iar experiența înseamnă putere».

Povestiți-ne despre colaborarea cu Microinvest și cum v-a ajutat să vă dezvoltați afacerea?

Cu cinci ani în urmă, am început să lucrăm cu Microinvest, oferind clienților noștri posibilitatea de a-și cumpăra produsele preferate în rate sau credit. Acest serviciu s-a dovedit a fi foarte popular, deoarece le-a permis clienților să cumpere bunuri de înaltă calitate și să le achite pe părți. Datorită Microinvest, am avut ocazia de a transforma nevoile clienților în achiziții reale, aducând satisfacție atât cumpărătorului, cât și vânzătorului. Când am ajuns la etapa de extindere a magazinelor și stocurilor, am apelat de asemenea la Microinvest. Am fost impresionați atât de rapiditatea procesului decizional, cât și de competența specialiștilor care au fost gata să ne ajute la fiecare etapă. Aceste calități importante ne-au convins că am făcut alegerea corectă în finanțare. Ne vom adresa cu siguranță la Microinvest și pentru alte împrumuturi pentru dezvoltarea afacerii.

*Microinvest este unica organizație de creditare nebancară din Moldova, care aderă la principiile internaționale de protecție a clienților. Acestea presupun un proces de creditare responsabil și transparent, bazat pe abordare corectă, respectuoasă și echitabilă în deservirea clienților.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ZdG

MAE confirmă: Ambasadorul Moldovei în Emiratele Arabe Unite este ruda fostului șef demis al MoldATSA

Ambasadorul Republicii Moldova în Emiratele Arabe Unite și Bahrain, Anatol Vangheli, este fratele vitreg al lui Dumitru Vagheli, demis de la conducerea întreprinderii de stat MoldATSA după ce ar fi falsificat informații din CV-ul cu care a participat la concursul pentru obținerea postului. Informația a fost confirmată de Ministerul Afacerilor Externe (MAE), pe fondul controversei care vizează ruda diplomatului.

Anatol Vangheli este diplomat de carieră, cu aproape de 30 de ani de experiență în cadrul MAE. De-a lungul timpului, a fost ambasador în Grecia, acreditat și pentru Cipru, precum și în Israel.

Din 2024, Vangheli este ambasadorul Republicii Moldova în Emiratele Arabe Unite. În martie 2025, președinta Maia Sandu l-a numit, prin cumul, și în funcția de ambasador în Bahrain.

Amintim că MoldATSA, responsabilă de securitatea traficului aerian din Republica Moldova, a ajuns în centrul unui scandal după o investigație a Ziarului de Gardă din 18 iunie, care a arătat că directorul Dumitru Vangheli ar fi inclus în CV informații despre studii de pilotaj în Canada și experiență la Air Canada, informații care, potrivit ZdG, nu corespund realității. În urma investigației, acesta a fost demis.

Pe fondul controversei, Roman Cojuhari a demisionat din funcția de director al Agenției Proprietății Publice. Iar deputatul PAS Radu Marian a demisionat, la sfârșitul lunii iunie, de la conducerea Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe. El recunoscuse anterior că îl cunoaște pe Vangheli și i-a recomandat candidatura pentru funcția de director MoldATSA. Parlamentarul susține însă că nu a avut nicio implicare în numirea lui Vangheli.

zdg.md

Angajații rezervației „Pădurea Domnească” nu primesc salariu de 5 luni? Ministrul Mediului cere demisia directorului

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a solicitat joi, 2 iulie, demisia directorului Rezervației Naturale „Pădurea Domnească”, Serghei Bucătari, după ce un control efectuat la instituție ar fi scos la iveală nereguli grave în activitatea administrativă, financiară și în realizarea planului de împădurire. În reacție, Bucătari respinge învinuirile și spune că va contesta documentul.

Gheorghe Hajder a transmis, într-o postare pe Facebook, că raportul de control indică un „management dezastruos” și un „blocaj administrativ și financiar critic” în cadrul rezervației.

Una dintre principalele abateri constatate vizează planul de împădurire. Conform raportului, doar 40% din terenurile destinate plantării au fost evaluate ca fiind într-o stare satisfăcătoare. Restul suprafețelor au fost catalogate drept nesatisfăcătoare, lucrările de plantare fiind realizate doar parțial sau deloc.

De asemenea, în urma verificărilor în teren, inspectorii au constatat lipsa a 81 540 de puieți care figurează în documente. Totodată, în apropierea satului Chetriș au fost găsiți alți 41 700 de puieți abandonați pe sol, care, potrivit ministrului, s-au uscat și au fost compromiși integral.

Raportul evidențiază și probleme financiare. Potrivit lui Hajder, rezervația înregistrează pierderi de mai mulți ani consecutiv, iar datoriile totale depășesc 4,3 milioane de lei.

Ministrul mai afirmă că angajații instituției nu și-au primit salariile de cinci luni, situație pe care o califică drept critică.

În fața acestui management defectuos și a prejudiciilor aduse statului, solicit eliberarea din funcție a directorului Rezervației „Pădurea Domnească” și inițierea măsurilor urgente de reglementare a situației”, a declarat ministrul Mediului.

De cealaltă parte, directorul Rezervației Naturale „Pădurea Domnească”, Serghei Bucătari, respinge acuzațiile și afirmă că va contesta raportul, transmite Moldpres.

„Pădurea Domnească”, situată în raionul Glodeni, este cea mai mare rezervație științifică din Republica Moldova. Aria protejată se întinde pe peste 6 000 de hectare și conservă unele dintre cele mai valoroase ecosisteme forestiere și de luncă din țară, inclusiv stejari seculari, specii rare de plante și animale, precum și colonia de zimbri, unul dintre principalele obiective turistice ale rezervației.

Vladimir Andronachi – eliberat, din nou, din arest. Curtea de Apel a respins recursul procurorilor

Fostul deputat democrat Vladimir Andronachi, cercetat penal în mai multe dosare penale, a fost eliberat din arest prevenit și plasat sub control judiciar. Informația fost confirmată de purtătorul de cuvânt al Procuraturii pentru Combaterea Crimei Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), Emil Gaitur, pentru NewsMaker.

Conform sursei citate, Judecătoria Chișinău a respins, pe 17 iunie, solicitarea procurorilor PCCOCS de prelungire a arestului preventiv și a dispus aplicarea măsurii controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile. Procurorii PCCOCS au contestat decizia la Curtea de Apel, însă instanța a respins recursul pe 30 iunie.

Amintim că Vladimir Andronachi a fost plasat în arest preventiv în septembrie 2025, fiind cercetat în mai multe cauze penale, inclusiv în dosare conexe fraudei bancare. El este acuzat de escrocherie și spălare de bani în proporții deosebit de mari. Potrivit anchetei, ex-deputatul ar fi acționat în cadrul unei organizații criminale, iar prejudiciul cauzat depășește 26 de milioane de lei.

În februarie 2026, Andronachi a mai fost eliberat din penitenciat. Ulterior, pe 24 martie, acesta a fost reținut din nou, într-o cauză privind crearea și conducerea unei organizații criminale.

Alternativa

Ion Ceban o dă în judecată pe Irina Gutnic: vrea să-și apere onoarea, demnitatea și reputația

La aproape o lună și jumătate după ce a demis-o din funcția de viceprimară a Chișinăului, Ion Ceban a acționat-o în judecată pe Irina Gutnic. Potrivit Portalului Național al Instanțelor de Judecată, dosarul, înregistrat pe 1 iulie, are ca obiect apărarea onoarei, demnității și reputației profesionale.

Potrivit portalului instanțelor, dosarul a fost repartizat și urmează să fie examinat în prima instanță.

Deocamdată, motivele care au stat la baza acțiunii în judecată nu sunt indicate în informațiile publice ale instanței.

NewsMaker a solicitat o reacție din partea Irinei Gutnic, însă aceasta nu a răspuns până la publicarea știrii. Consiliera primarului, Natalia Ixari, a declarat pentru NewsMaker că Ion Ceban și echipa sa vor comenta acțiunea în instanță doar după ce instanța se va pronunța, fără a oferi alte detalii.

Amintim că scandalul dintre Gutnic și Ceban a izbucnit pe 11 mai 2026. Atunci, primarul a anunțat că a semnat o dispoziție de revocare din funcție a viceprimarului, Irina Gutnic.

Pe 13 mai, Gutnic a susținut o conferință de presă în care a calificat demiterea drept ilegală și a promis că va contesta decizia în instanță. Ea l-a acuzat pe Ceban că a transformat Primăria într-un „mecanism de PR politic” și că ar supune angajații „terorii administrative”. Fosta viceprimară anunța tot atunci că va prezenta „în curând” documente despre nereguli grave privind finanțarea partidului, achiziții și utilizarea resursei administrative – lucru care nu s-a întâmplat. Gutnic și-a anunțat plecarea din Partidul MAN în aceeași zi.

În replică, pe 18 mai, primarul Ion Ceban a declarat că dezvăluirile Irinei Gutnic ar fi fost orchestrate din exterior cu scopul de a-l destitui din funcție. Potrivit edilului, Gutnic ar fi acționat la indicațiile unor forțe externe, ar fi înregistrat colegii cu microfonul ascuns și ar fi transmis materiale unor terțe părți în schimbul promisiunii că dosarele deschise împotriva sa vor fi închise. Deputatul Partidului de guvernare Acțiune și Solidaritate (PAS), Lilian Carp, a respins acuzațiile și a declarat că plecările din MAN și dezvăluirile despre ilegalități sunt consecința acțiunilor lui Ceban.

Între timp, Gutnic a depus un denunț la Centrul Național Anticorupție împotriva primarului general Ion Ceban, acuzându-l de „abuz de putere” și l-a chemat pe Ceban în instanță.

NewsMaker a explicat ce consecințe ar putea avea acest conflict și de ce avantajează partidul de guvernare PAS – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
utm.md

UTM, după verificările migranților din Asia cazați în căminul său: „Nu avem vreo atribuție directă cu aceștia”

Universitatea Tehnică a Moldovei (UTM) spune că nu are atribuții directe în raport cu muncitorii străini cazați într-unul dintre căminele sale, după verificările efectuate de autoritatea de migrație. Instituția a precizat că a oferit spații de cazare în baza unor contracte de locațiune încheiate cu companii care recrutează forță de muncă din Asia, iar responsabilitatea privind statutul juridic și actele acestor persoane revine exclusiv angajatorilor și muncitorilor.

Într-un comunicat, Universitatea Tehnică a Moldovei a confirmat că Inspectoratul General pentru Migrație a efectuat controale într-unul dintre căminele sale în care sunt cazați muncitori străini.

Universitatea Tehnică a Moldovei a semnat contracte de locațiune cu companiile care recrutează muncitori din diverse țări din Asia și nu avem vreo atribuție directă cu aceștia. În urma verificărilor, 17 cetățeni străini au fost sancționați contravențional pentru neglijența de a nu avea asupra lor, așa cum prevede legea, cartea de rezidență, o obligație ce revine exclusiv persoanei, nu angajatorului sau instituției gazdă”, a spus UTM.

Universitatea a menționat că va continua să colaboreze cu instituțiile statului pentru respectarea cadrului legal și a subliniat că responsabilitatea privind statutul juridic și documentele muncitorilor străini aparține companiilor angajatoare cu care aceștia au încheiate contracte de muncă.

Totodată, universitatea a anunțat că va iniția o verificare internă pentru a se asigura că sunt respectate reglementările privind regimul de migrație, precum și condițiile minime de trai ale persoanelor cazate în cămin.

Amintim că, pe 2 iulie, Inspectoratul General pentru Migrație a verificat peste 300 de migranți, originari din India, Nepal, Bangladesh, Turkmenistan, Turcia, Azerbaidjan și Tadjikistan, cazați în căminul UTM. 17 dintre aceștia au fost sancționați contravențional pentru nerespectarea obligației de a avea asupra lor, în permanență, cartea de rezidență.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: