augustnews.ru

Percheziții și rețineri la o companie de turism din Chișinău: clienții semnau contracte, dar nu ajungeau la destinația promisă

Pe parcursul zilei de marți, 1 februarie, au avut loc opt percheziții în privința unei companii de turism din Chișinău, care a prejudiciat peste 40 de clienți, cu peste două milioane de lei. Deși clienții semnau contracte, aceștia nu ajungeau la destinația promisă, din diverse motive inventate de către reprezentanții companiei. Astfel, Procuratura anunță că au fost reținuți doi factori de decizie ai companiei, pentru continuarea obiectivă a investigațiilor.

Documentarea schemei a avut loc de către ofițerii Direcției Generale Urmărire Penală și ai Inspectoratului Național de Investigații ale Inspectoratului General al Poliției, sub conducerea PCCOCS.

Astfel, oamenii legii au stabilit faptul că reprezentanții companiei le promiteau clienților, în perioada 2019-2022, facilitarea vacanțelor dorite, în destinații turistice exotice, inclusiv în hotele de cinci stele, astfel încât de la unii clienți au perceput și sume între 50-70 mii de lei.

Deși clienții semnau contracte, aceștia nu ajungeau la destinația promisă, din diverse motive inventate de către reprezentanții companiei.

Urmare a perchezițiilor la sediul companiei, automobilele și domiciliile angajaților, au fost depistate și ridicate acte contabile, dispozitive electronice de stocare a datelor, înscrisuri de ciornă, dispozitive de calcul și alte mijloace probatorii.

Ulterior, au fost reținuți doi factori de decizie ai companiei, pentru continuarea obiectivă a investigațiilor.

După audierea acestora, procurorul PCCOCS le-a formulat învinuirea și urmează să depună la Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, demersurile de aplicare a măsurii preventive – arestul preventiv, în scopul asigurării obiectivității investigațiilor. Totuși, la acest stadiu, învinuiții se prevalează de prezumția nevinovăției.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Etsy

Rusia: Cărțile renumite pentru copii, marcate cu avertismente privind „consumul ilegal de stupefiante”

Marile platforme digitale din Rusia au început să adauge avertismente privind pericolul drogurilor pe unele dintre cele mai cunoscute cărți pentru copii, a remarcat publicația Verstka. Astfel de avertismente au fost afișate de LitRes, Ozon, editura AST și alte companii, notează publicația „Верстка”.

Mențiunea despre „consumul ilegal de stupefiante, substanțe psihotrope și analogii acestora” a apărut la volume precum:

  • Crocodilul Ghena și Cheburașka;
  • Vrăjitorul din Orașul de Smarald;
  • Bătrânul Hottabîci;
  • Cei trei purceluși;
  • Poveștile lui Kornei Ciukovski;
  • După voia știucii și alte povești;
  • Hobbitul sau Acolo și Înapoi;
  • Insula comorii;
  • Aventurile lui Tom Sawyer;
  • Peter Pan.

Reprezentanții LitRes au declarat pentru „Осторожно, новости” că avertismentele au fost aplicate din greșeală și că acestea au început deja să fie eliminate. „În majoritatea cazurilor, etichetele au fost adăugate automat, pe baza metadatelor transmise de deținătorii drepturilor de autor”, au explicat aceștia.

Precizăm că, pe 1 martie, în Rusia au intrat în vigoare modificările la legea privind interzicerea „propagandei drogurilor”. Noile prevederi interzic menționarea drogurilor în presă, cărți, muzică și filme fără un avertisment special. Acesta trebuie să însoțească toate operele publicate în Rusia după 1 august 1990.

În acest context, platformele rusești de cărți electronice au început să adauge astfel de avertismente inclusiv la operele scrise de Aleksandr Pușkin, Nikolai Gogol și Lev Tolstoi, scrie Meduza.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: