vedomosti.ru

Un fost vicepremier rus din Guvernul Medvedev condamnă războiul din Ucraina

Fostul viceprim-ministru al Rusiei, acum – președinte al Federației Internaționale de Șah, Arkady Dvorkovich, se arată împotriva războiului Rusiei cu Ucraina. Într-o declarație pentru revista americană Mother Jones, fostul vicepremier al Rusiei și-a exprimat sprijinul pentru populația civilă din Ucraina și a condamnat orice acțiune militară. 

„Războiul este cel mai rău lucru cu care se poate confrunta o persoană în viață. Orice război. În orice loc. Războaiele nu doar ucid vieți neprețuite. Războaiele ucid speranțele și aspirațiile, îngheață sau distrug relațiile și legăturile. Inclusiv și acest război”, a spus Dvorkovichi.

El a declarat că Consiliul Federației și-a exprimat în unanimitate îngrijorarea în legătură cu acțiunile militare lansate de Rusia în Ucraina.

„Federația Internațională de Șah se prezintă împotriva acestui război și a tuturor războaielor și condamnă orice utilizare a mijloacelor militare pentru a rezolva conflictele politice”, a menționat Dvorkovich.

„Gândurile mele sunt la civilii din Ucraina, inclusiv la mulți jucători care sunt în pericol și nu pot concura sau măcar să se gândească la șah în timpul războiului”, a adăugat el.

Dvorkovich a menționat că Federația va insista ca în Rusia și Belarus să nu aibă loc evenimente oficiale de șah. Tot el a spus că se va  solicita să nu existe posibilitatea ca jucătorii să poată reprezenta Rusia și Belarus în competiții oficiale până când nu se va termina războiul și jucătorii ucraineni vor reveni în joc.

Dvorkovich a fost viceprim-ministru în Guvernul Dmitri Medvedev în perioada 2012-2018.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Contraprotest în fața Parlamentului, în timpul acțiunii anunțate de Igor Dodon VIDEO

În timp ce membrii Blocului Patriotic au protestat împotriva rezultatelor alegerilor parlamentare, în fața Parlamentului s-au adunat și contraprotestatari.

Contraprotestatarii au venit cu drapelul Republicii Moldova, al României și al Uniunii Europene. „Trăiască, trăiască, Moldova, Ardealul și Țara Românească” – au scandat manifestanții.

Aceștia au mai scandat lozinci împotriva lui Igor Dodon, unul dintre liderii formațiunii. De asemenea, au vorbit despre presupuse plăți de bani pentru participarea la protestul organizat de Blocul Patriotic, informație pe care formațiunea mai devreme a respins-o.

„Suntem astăzi aici ca să le spunem celor care s-au adunat plătiți cu câte 50 de euro fiecare, să le trezim conștiința pentru viitorul țării”, a declarat unul dintre participanții la contraprotest.

Mai multe persoane au fost mobilizate printr-un chat de pe Telegram pentru a se aduna pe 29 septembrie, la ora 12, în centrul capitalei. Participanților li s-a promis bani și hrană și au fost îndemnați să ia cu ei încărcătoarele și pașapoartele. NewsMaker a intrat în posesia unor capturi de ecran din chatul de pe Telegram.

Poliția a confirmat că deține astfel de informații.

Amintim că singurul protest anunțat public deocamdată pentru ziua de luni este cel planificat de către liderul Partidului Socialiștilor, Igor Dodon.

Purtătoarea de cuvânt a Partidului Socialiștilor, Carmena Sterpu, a calificat informațiile în care este vizat partidul drept „insinuări” și a adăugat că formațiunea le „respinge categoric”.

„Acțiunile noastre nu au fost niciodată plătite și nu au fost organizate după principiul „angajării de oameni”, a declarat Carmena Sterpu într-o reacție pentru NewsMaker.

Purtătoarea de cuvânt a PSRM a spus că formațiunea este convinsă că „cetățenii Republicii Moldova văd adevărul și decid singuri dacă să iasă în stradă pentru a-și apăra drepturile și viitorul țării”.

La ora 12, membrii și simpatizanții Blocului Patriotic, format din partidele conduse de Igor Dodon, Vladimir Voronin, Irina Vlah și Vasile Tarlev, au ieșit luni la protest în fața Parlamentului, menționând că nu recunosc rezultatele alegerilor parlamentare, după ce formațiunea s-a clasat pe locul doi, obținând 24,19% din voturi.

Aceste alegeri au arătat că PAS iarăși a pierdut în țară. PAS-ul din nou câștigă datorită diasporei. Din partea Blocului Patriotic au fost depuse la CEC zeci de contestații. Acestea urmează să fie examinate de CEC în zilele următoare, iar în funcție de deciziile CEC, vom merge mai departe pe cale legală”, a declarat în cadrul protestului liderul socialist, Igor Dodon.

Protestul a durat în jur de 20 de minute. Dodon și-a îndemnat susținătorii să meargă acasă și să revină la proteste „doar dacă îi va chema blocul”. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: