carscoops.com

VIDEO Dacia a lansat primul său model de maşină electrică. Cum arată și cât va costa

Producătorul român de automobile va lansa primul său model de maşină 100% electrică. Prezentarea noii maşini trebuia să aibă loc la Salonul auto de la Geneva, însă evenimentul a fost anulat din cauza epidemiei de coronavirus. Tot ce ştim despre noua maşină apare într-un scurt clip postat pe pagina oficială de Facebook a companiei, notează Digi24.

https://www.facebook.com/DaciaRomania/videos/274454913543640/?v=274454913543640

Specialiştii din domeniu cred că noua Dacie electrică va costa undeva între 15 şi 20 de mii de euro, semnificativ mai mic decât alte modele electrice care sunt acum pe piaţă.

Conform unor informații mai vechi, cel mai probabil scenariu pentru Dacia este ca modelul Renault K-ZE, lansat în China, să fie adaptat pieţei europene. Modelul a fost prezentat în septembrie 2018 în cadrul Salonului Auto de la Paris pentru a fi lansat pe pieţele emergente. Francezii mai au în portofoliu modelul ZOE, care are un preţ de la circa 30.000 de euro cu TVA.

Cu o maşină de 20.000 de euro şi un volum anual de 50.000 de unităţi, Dacia ar produce anual maşini electrice de un miliard de euro.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Republica Moldova va găzdui, în premieră, un turneu major de tenis masculin

Chișinăul va găzdui, în premieră, un turneu important de tenis — Cupa Davis, Grupa III Europa 2026. Federația Națională de Tenis a Moldovei, care va organiza competiția, a anunțat că meciurile se vor disputa pe terenurile Centrului Național de Tenis din Satul German, în perioada 8–12 iunie.

Nu este vorba doar despre o competiție, ci despre un pas important pentru poziționarea țării pe harta sportului internațional. Timp de o săptămână, Chișinăul va deveni un punct de atracție pentru tenisul european pe echipe”, au declarat organizatorii.

La turneu vor participa opt echipe naționale masculine: Azerbaidjan, Georgia, Irlanda, Kosovo, Letonia, Moldova, Muntenegru și Macedonia de Nord.

Echipele vor fi împărțite în două grupe, iar confruntările vor include atât meciuri de simplu, cât și de dublu. La finalul competiției, primele trei echipe clasate vor promova în Grupa a II-a, în 2027.

Pentru organizarea turneului vor fi folosite cel puțin patru terenuri de joc și două de antrenament. Desfășurarea meciurilor va fi asigurată de peste 20 de arbitri și 26 de copii de mingi. De asemenea, organizatorii vor implementa sisteme de scor în timp real și vor asigura transmiterea meciurilor.

Accesul publicului la toate meciurile va fi gratuit.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: