#YouthEconomy la a treia ediție: tinerii au învățat antreprenoriat direct de la oameni de afaceri de top din Moldova

25 de elevi de la Colegiul Național de Comerț al ASEM din Chișinău au participat la cea de-a III-a ediție a #YouthEconomy powered by iute Moldova. Evenimentul s-a desfășurat de Ziua Internațională a Educației și a implicat viitori contabili, marketologi și specialiști în finanțe și bănci într-un workshop interactiv de educație financiară, ghidat de mentori din mediul de afaceri din Republica Moldova.

#YouthEconomy este o inițiativă în cadrul proiectului Generația Inteligenței Financiare, care explică principiile economice și ale afacerilor pe înțelesul tinerei generații, prin dialog și povești ale antreprenorilor de succes din țara noastră. La această ediție, elevii Colegiului Național de Comerț au avut posibilitatea să afle istoriile de succes ale mentorilor, precum:

  • Sergiu Sobuleac, CEO iute Moldova;
  • Andrada Ionescu, Directoare Generală GLOVO pentru Republica Moldova;
  • Pavel Sîrbu, administratorul Comedy Zebra Show;
  • Dumitru Țîra, Fondator, CEO grupul media Realitatea.

Deja al șaselea an consecutiv ne implicăm activ în evenimente de educație financiară dedicate tinerei generații. Sunt impresionat de tinerii pe care i-am întâlnit aici – o generație curioasă și interesată de antreprenoriat. iute va rămâne o companie care investește în oameni și în viitor, de aceea vom continua să dezvoltăm proiecte de educație financiară pentru a susține tinerii în drumul lor spre succes”, a declarat Sergiu Sobuleac, CEO iute Moldova.

Totodată, mentorul le-a împărtășit participanților experiența sa antreprenorială, discutând despre provocările mai puțin vizibile: cum să gestionezi eșecurile, cum să depășești situațiile de criză și la ce să fii atent pentru a evita capcanele comune ale antreprenoriatului.

Gazda evenimentului i-a încurajat pe participanți să își perfecționeze cunoștințele și abilitățile în domeniul economic, pentru a obține rezultate și mai bune pe plan profesional.

Mă bucură că de fiecare dată la aceste workshopuri participă mulți tineri, ceea ce ne demonstrează că noua generație este interesată de economie. Aici ei descoperă tendințele din afaceri, dezvoltă abilități practice și înțeleg cum funcționează economia și cum își pot lansa propria afacere. Prin ei construim viitorul economic al Republicii Moldova”, a menționat Alexandru Stratan, rectorul ASEM.

Elevii Colegiului Național de Comerț al ASEM au participat la această ediție a #YouthEconomy pentru a descoperi informații utile care nu sunt predate la ore. Totodată, au avut ocazia să afle din prima sursă cum se lansează și se gestionează o afacere de succes.

Am rămas surprinsă de istoriile de succes ale mentorilor. Workshopul este important pentru noi, tinerii, deoarece avem oportunitatea să învățăm din experiențele trainerilor și să nu repetăm greșelile lor”, a spus Carolina Gheorghiev, elevă în anul II, specialitatea Contabilitate.

La această sesiune mi-a plăcut să lucrez în grup cu alți elevi. Am aflat informații noi despre cum să deschid o afacere, lucru pe care îl planific în viitor”, a declarat Igor Burduja, elev în anul I, specialitatea Finanțe și Bănci.

Întâlnirea din 24 ianuarie a fost pentru acești elevi ultima ediție a proiectului #YouthEconomy în parteneriat cu ASEM și Junior Achievement Moldova. În cadrul celor trei ediții, tinerii au învățat să elaboreze strategii financiare, să facă networking, să comunice eficient și au participat la sesiuni de educație antreprenorială, cu istorii inspiraționale ale mentorilor invitați.

#YouthEconomy powered by iute Moldova este un proiect de educație financiară și antreprenorială destinat tinerilor din Republica Moldova. Inițiativa are scopul de a dezvolta competențe practice, de a inspira gândirea critică și de a apropia mediul academic de cel de afaceri. Prin mentorat, simulări și studii de caz, proiectul contribuie la formarea unei generații de tineri responsabili, independenți și pregătiți să construiască un viitor prosper în țara lor. 

Evenimentul s-a desfășurat cu sprijinul ASEM, Junior Achievement Moldova și iute Moldova, în cadrul parteneriatului pentru promovarea educației financiare și antreprenoriale în rândul tinerilor. 

Despre iute Moldova

iute Moldova este parte a Iute Group, un fintech fondat în 2008 în Estonia, specializat în credite de consum, servicii de plată, produse bancare și de asigurare. Grupul activează în Albania, Bulgaria, Republica Moldova și Macedonia de Nord, finanțându-și activitatea prin capital propriu, depozite și obligațiuni tranzacționate pe piețele reglementate ale Burselor din Frankfurt și Nasdaq Baltic.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Telegram/army.md

Militarii, mobilizați pentru înlăturarea consecințelor ploilor torențiale: intervenție la Pănășești

Militarii din Batalionul Geniu „Codru” au fost mobilizați în localitatea Pănășești, raionul Strășeni, pentru a ajuta la înlăturarea consecințelor ploilor torențiale din noaptea de 6 spre 7 iunie. Anunțul a fost făcut de Ministerul Apărării într-un comunicat.

Potrivit instituției, intervenția a fost dispusă la solicitarea autorităților locale, pentru a sprijini populația afectată și pentru a contribui la lichidarea consecințelor provocate de precipitațiile abundente.

La fața locului au fost trimise efective și tehnică ale Armatei Naționale. Militarii curăță și deblochează drumurile afectate, ajută la evacuarea bunurilor deteriorate și facilitează accesul echipelor de intervenție și al serviciilor esențiale către locuitori.

Ministerul Apărării precizează că forțele destinate intervențiilor în situații excepționale rămân în stare de alertă și sunt pregătite să intervină și în alte localități, la solicitarea autorităților competente.

Telegram/army.md
Telegram/army.md
Telegram/army.md
Facebook/Igor Grosu

Grosu a vizitat localitățile afectate de ploile torențiale din raionul Ialoveni: „A fost o noapte dificilă” (FOTO)

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a vizitat astăzi, 7 iunie, localitățile afectate de ploile torențiale din raionul Ialoveni. Oficialul a precizat că lucrările de lichidare a consecințelor din teren continuă și în prezent.

A fost o noapte dificilă atât pentru localnici, cât și pentru salvatori, drumari și autoritățile publice locale. Intervențiile continuă și la această oră pentru remedierea consecințelor provocate de intemperii. (…) Le mulțumesc tuturor celor care au muncit pe parcursul nopții și continuă să ofere sprijin comunităților afectate: salvatorilor și pompierilor din cadrul IGSU, polițiștilor, drumarilor și autorităților locale”, a scris Igor Grosu pe Facebook.

Amintim că, pe 6 iunie, în Republica Moldova au avut loc ploi torențiale, care au provocat pagube semnificative în zece raioane, inclusiv în Ialoveni. Salvatorii au efectuat pe parcursul zilei 65 de intervenții. Echipele mobilizate pentru pomparea apei, curățarea drumurilor, tractarea mijloacelor de transport și înlăturarea altor consecințe provocate de vremea rea.

presedinte.md

Moldova va produce drone interceptoare? Maia Sandu: Vom modifica legea și o să încercăm să atragem investiții

Republica Moldova intenționează să dezvolte capacități de producție a dronelor interceptoare pentru combaterea aparatelor care încalcă spațiul aerian național. În acest scop, Guvernul pregătește modificări legislative care să permită parteneriate public-private și investiții străine în industria de apărare. Afirmațiile au fost făcute de președinta Maia Sandu în cadrul ediției din 6 iunie a podcastului „Raport”.

Maia Sandu a spus că Republica Moldova trebuie să-și consolideze sistemul anti-drone și sistemul de bruiaj pentru a putea combate dronele rusești care încalcă spațiul aerian național.

Trebuie să începem să producem drone care să intercepteze și să doboare dronele. (…) Am solicitat Guvernului, în special în contextul ultimelor întâmplări, să pregătească modificarea legislației. Pentru că, pe de o parte, statul trebuie să producă aceste drone și anti-drone, dar pe de altă parte, trebuie să permitem și sectorului privat. De exemplu, statul nostru nu are tehnologiile acestea noi, nu avem experți, pentru că nu am pregătit asemenea experți. Dar sunt investitori străini care au aceste tehnologii, doar că legea nu permite astăzi… Nu există o lege care să permită aceste parteneriate public-private între stat și investitori sau chiar investiții străine. (…) O să modificăm legea și o să încercăm să atragem investiții, în primul rând ca să facem aceste parteneriate public-private, dar poate reușim să atragem și niște investiții străine. Pentru că este nevoie să avem aceste drone interceptoare care combat dronele care vin tot mai des pe teritoriul țării noastre și creează pericole reale”, a declarat ea.

Maia Sandu a precizat că Republica Moldova ar putea apela inclusiv la Ucraina, care a dezvoltat una dintre cele mai avansate industrii de drone, pe fondul invaziei ruse. „O să încercăm să obținem și de la ei tehnologia în măsura în care noi avem capacitate, pentru că, ca să poți să faci ceva cu tehnologia aceia, trebuie întâi să creezi aici o echipă de minimă expertiză cu care să se lucreze”, a spus șefa statului.

Precizăm că, de la începutul invaziei ruse la scară largă asupra Ucrainei, zeci de drone asociate atacurilor lansate de Federația Rusă au survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova, iar unele dintre acestea au căzut sau au explodat pe teritoriul țării. Cel mai recent caz de încălcare a spațiului aerian național a avut loc pe 13 mai, când o dronă a traversat Republica Moldova de la nord la sud.

UTM, după apariția imaginilor cu gândaci în căminul Colegiului: „Situația ne este cunoscută și vizează un caz izolat” (VIDEO)

Universitatea Tehnică a Moldovei (UTM) spune că este la curent cu situația sanitară din căminul Colegiului UTM, după ce în mediul online au apărut imagini video cu gândaci într-una dintre camerele blocului de cazare. Într-un comentariu pentru NM, Instituția susține că prezența insectelor a fost depistată într-o singură încăpere și că urmează să aibă loc o dezinsecție planificată a întregului campus.

Instituția a menționat că administrația Colegiului Universității Tehnice a Moldovei și administrația UTM s-a autosesizat în urma imaginilor video apărute pe rețelele de socializare.

Situația din imaginile apărute ne este cunoscută și vizează un caz izolat, localizat la nivelul unei singure camere dintr-un cămin. Dezinsecția generală a întregului campus este deja planificată, fiind o procedură standard pe care o desfășurăm de două ori pe an, și suplimentar ori de câte ori apar situații excepționale”, a declarat UTM.

Universitatea a mai spus că „specificul clădirilor colective și vechi presupune provocări logistice legate de dăunători, acestea fiind riscuri inerente în spațiile comune, mai ales odată cu creșterea temperaturilor”. „Din acest motiv, comunicăm constant despre necesitatea și responsabilitatea menținerii stricte a igienei în fiecare spațiu. Încurajăm permanent studenții și elevii să ne comunice direct orice problemă cu care se confruntă. Pentru noi, siguranța, sănătatea și confortul lor este prioritatea absolută”, a adăugat UTM.

Precizăm că, recent, pe rețelele de socializare a fost publicat un video dintr-o cameră a căminului Colegiului UTM, în care pot fi observați gândaci pe pereții încăperii.

De altfel, nu este pentru prima dată când în unitățile de cazare ale UTM se depistează prezența gândacilor.

În ianuarie, un student a publicat pe rețelele de socializare un videoclip filmat în Căminul nr. 15 al UTM, în care afirma că „gândacii sunt peste tot”. Jurnaliștii NewsMaker au mers la fața locului și au discutat cu mai mulți locatari. Unul dintre studenți a declarat că problema ar fi persistat pe tot parcursul celor patru ani de studii, susținând că insectele erau prezente constant în unele camere.

După publicarea imaginilor, care au stârnit reacții în mediul online, în cămin a fost efectuată o dezinsecție. Cu toate acestea, la sfârșitul lunii martie, studenții au semnalat reapariția insectelor. Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a declarat atunci că vor fi efectuate noi lucrări de dezinsecție.

mediu.gov.md

Comisara europeană pentru Extindere și ministrul Mediului au vâslit pe Nistru. Hajder: Ploaia nu ne-a oprit (FOTO)

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, și comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, aflată într-o vizită în Republica Moldova, au mers cu caiacul pe Nistru. Evenimentul a avut loc sâmbătă, 6 iunie.

Cei doi oficiali au parcurs traseul Slobozia-Dușca – Onițcani. Aceștia au fost surprinși de o ploaie torențială și de vânt puternic, însă și-au continuat deplasarea pe râu.

mediu.gov.md
mediu.gov.md

Ploaia și vântul puternic nu ne-au oprit, am continuat să vâslim pe Nistru cu aceeași determinare cu care Republica Moldova își urmează calea europeană: indiferent de obstacole, mergem înainte”, a declarat Gheorghe Hajder, citat într-un comunicat al Ministerului Mediului.

mediu.gov.md
mediu.gov.md

Conform instituției, comisara europeană și ministrul au discutat despre problema poluării Nistrului din luna martie, cauzată de un atac rusesc asupra infrastructurii hidroenergetice din Ucraina. Hajder i-a mulțumit oficialului european pentru sprijinul acordat de Uniunea Europeană în gestionarea acestei situații.

La finalul traseului, participanții s-au refăcut cu o supă de pește pregătită pe malul Nistrului și cu ceai din plante de pădure. Discuțiile au continuat alături de reprezentanți ai presei și ai societății civile, fiind analizate soluții pentru monitorizarea calității apei și protejarea zonelor naturale.

mediu.gov.md
mediu.gov.md

Amintim că Marta Kos s-a aflat într-o vizită oficială în Republica Moldova în perioada 4-6 iunie. Comisara europeană a deschis Conferința Uniunea Europeană – Republica Moldova privind investițiile și Moldova Digital Summit. De asemenea, oficiala a avut întrevederi cu președinta Maia Sandu, președintele Parlamentului, Igor Grosu, dar și cu liderii partidelor de opoziție.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: