Dezvoltatorul Newton House Grădina Botanică a făcut un angajament public, asumându-și cerințele din decizia CMC și alte investiții suplimentare

Printr-un angajament public oficial, dezvoltatorul Newton House garantează îndeplinirea amendamentelor solicitate de CMC. Suplimentar, investitorul își asumă să contribuie, din cont propriu, la dezvoltarea infrastructurii din mun. Chișinău, construind mai multe obiecte de menire social-culturală

Pentru a vedea lista completă de amendamente asumate și garantate de către investitor în proiectul din sectorul Botanica, vedeți video-ul pe pagina oficială NEWTON HOUSE.

 

NEWTON HOUSE este o echipă orientată spre clienți și de aceea, respectăm interesele tuturor locuitorilor.

? Cu mare grijă pentru clienți și societate, vă prezentăm public parametrii, care vor fi realizați în proiectul NEWTON HOUSE GRĂDINA BOTANICĂ.

“Garantăm public și ne asumăm cu deplină responsabilitate să realizăm toate amendamentele și chiar mai mult, din inițiativa echipei Newton House.” Declară Zinaida Dumbrava — director general vânzări.

Contacte:
? Zinaida: +373 60 80 20 20

Опубликовано Newton House Среда, 28 апреля 2021 г.

Pentru a evita potențialele insinuări și orice tip de manipulare a opiniei publice, cât și interpretări ale Planului Urbanistic Zonal de valorificare a terenului din perimetrul străzilor Grădina Botanică și Burebista, reprezentanții oficiali ai investitorului au venit cu un Angajament public, pe care l-au depus oficial și la Primăria mun. Chișinău.

Așadar, dezvoltatorul își asumă cu deplină responsabilitate să realizeze toate amendamentele prevăzute de CMC și chiar mai multe facilități din cont propriu pentru locatari.

Va fi construită o grădiniță contemporană cu teritoriu verde amenajat. Un mediu social confortabil și sigur pentru micuți, precum și o minunată zonă de agrement în conformitate cu normele legislative și cele mai bune practici europene. Grădinița va avea două etaje, va fi amplasată într-o clădire separată și va fi dotată cu teren de joacă și cu parcări separate.

Dezvoltatorul va investi considerabil în infrastructura orașului și va preda în proprietatea municipiului obiecte publice, pe care le va construi sau renova din cont propriu.

Vor fi realizate următoarele obiective distincte:

  • Pasarelă modernă peste str. Grădina Botanică inclusiv conform normelor ce reglementează deplasarea persoanelor cu nevoi speciale.
  • Parcaj auto public și gratuit pentru vizitatorii parcului Grădina Botanică.
  • Trecere suplimentară pietonală, securizată cu semafor, pe str.
  • Construcția a două stații moderne pentru așteptarea transportului public pe str. Grădina Botanică și str. Burebista cu transmiterea lor ulterioară către municipalitate.
  • Amenajarea, din contul propriu al investitorului și în conformitate cu legislația, a scuarului din str. Sarmizegetusa și participarea la amenajarea scuarului din bd. Dacia, cu transmiterea ulterioară a lucrărilor în proprietate municipală.

Focus pe calitate și facilități complementare

Echipa NEWTON HOUSE a prevăzut o serie de facilități pentru rezidenți în noul proiect din sectorul Botanica.

Prin urmare, va fi construită parcare auto subterană în două niveluri. Un aspect important este faptul ca accesul în parcarea subterană va fi asigurat din partea posterioară a curților blocurilor locative, în felul acesta siguranța pietonilor va fi adusă la nivel maxim.

Dezvoltatorul imobiliar își asumă să construiască și un complex sportiv de tip închis cu bazin de înot, amplasat în clădire separată, terenuri mixte pentru sport și recreere în aer liber, terenuri de joacă pentru copii de toate vârstele de cca 1000 m2 în fiecare curte din complexul rezidențial, cu instalații certificate în Uniunea Europeană.

Vor fi amenajate piste pentru bicicliști de peste 1 km lungime cu mai multe circuite, care nu se intersectează carosabilul. Curțile vor fi securizate de tip închis, destinate în totalitate locatarilor, cu limitarea transportului auto.

De asemenea, se preconizează plantarea în mun. Chișinău și suburbii hectare întregi de copaci, inclusiv și soiuri din Cartea Roșie.

Dezvoltarea cartierului este indisolubil legată de minunată zonă de agrement — parcul natural Grădina Botanică. O zonă confortabilă, sigură și prietenoasă și, cel mai important, o zonă plină de viață.

Suntem convinși că în aceste condiţii, proiectul Newton House Grădina Botanică va deveni o adevărată carte de vizită a Capitalei.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

G4Media

Diaspora din Georgia riscă să-și piardă dreptul la vot: Tbilisi invocă influența străină

Parlamentul Georgiei urmează să examineze un nou Cod Electoral care prevede ca georgienii aflați în străinătate să poată vota la alegerile parlamentare doar pe teritoriul țării. Potrivit președintelui Parlamentului, Shalva Papuashvili, citat de Televiziunea Publică din Georgia, această modificare are rolul de a reduce riscurile de ingerință externă și manipulare informațională.

Shalva Papuashvili a explicat că georgienii care trăiesc în străinătate „se află sub influența jurisdicției și a mediului politic al altor state, unde statul nu poate preveni ingerințele”.

„Drepturile electorale ale cetățenilor noștri care se află în străinătate nu sunt restricționate. Singura modificare este procedurală: votul la alegerile parlamentare se va face în țară. Practic, fiecare cetățean georgian va avea dreptul să voteze odată la patru ani în patria sa. Prin organizarea votului exclusiv pe teritoriul Georgiei, procesul electoral devine mai sigur și mai transparent.”, a declarat Papuashvili.

Schimbările fac parte dintr-o revizuire mai amplă a Codului electoral, adoptat inițial în 2011 și modificat de peste 100 de ori. Noua versiune urmărește să simplifice structura, să elimine prevederile redundante și să clarifice procedurile de vot.

Reamintim că pe 4 octombrie în Georgia au avut loc alegeri locale. Partidul de guvernământ „Visul Georgian” a anunțat victoria în toate municipalitățile țării. Majoritatea partidelor de opoziție au boicotat scrutinul și au îndemnat oamenii la proteste. Acțiunea a degenerat în confruntări cu poliția. Protestatarii au rupt gardul care proteja palatul prezidențial de pe strada Atoneli (Palatul Orbeliani) și au pătruns în curte. Forțele de ordine au folosit tunuri cu apă și gaze lacrimogene.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Germania oferă Moldovei peste 24 milioane euro: Cum va utiliza Guvernul banii

Germania va acorda Republicii Moldova o asistență suplimentară de 24,4 milioane de euro sub formă de grant, pentru susținerea procesului de aderare la Uniunea Europeană și pentru modernizarea infrastructurii și serviciilor publice. Anunțul a fost făcut de Ambasadorul Germaniei în Republica Moldova, Hubert Knirsch, în cadrul unei întrevederi cu prim-ministrul Alexandru Munteanu.

Din suma totală, 14,4 milioane de euro vor fi destinate asistenței tehnice, inclusiv pentru consolidarea economiei, cooperare tehnică pentru îmbunătățirea serviciilor locale și proiecte implementate de Agenția de Cooperare Internațională a Germaniei (GIZ). Alte 10 milioane de euro vor sprijini proiectul „Protecția copiilor și accesul la servicii de apă, sanitație și igienă, de sănătate și sociale pentru refugiații ucraineni și comunitățile gazdă din Republica Moldova”, implementat de Banca Germană de Dezvoltare KfW și UNICEF.

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a mulțumit pentru sprijinul suplimentar, menționând contribuția semnificativă a Germaniei la Fondul de reducere a vulnerabilității energetice, din care se achită compensațiile la energie.

Oficialii au discutat și extinderea colaborării economice între cele două țări. Germania este unul dintre principalii parteneri comerciali și investitori ai Republicii Moldova, fiind prezentă cu 429 de companii pe piața locală, inclusiv Dräxlmaier, Steinel, Südzucker, Gebauer&Griller și Kaufland. De asemenea, a fost salutată organizarea Forumului de Afaceri Germania–România–Moldova, programat pentru 27 noiembrie la Stuttgart.

Un alt subiect important a vizat cooperarea în domeniul educației, Germania fiind model și partener în implementarea învățământului dual. Părțile au susținut deschiderea unui birou de legătură al Institutului Goethe la Chișinău, o inițiativă menită să intensifice schimburile culturale și educaționale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Atenție la escrocheriile prin WhatsApp și Viber: infractorii preiau controlul telefonului și fură bani de pe carduri

Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) atrage atenția asupra unui val de fraude prin intermediul aplicațiilor de mesagerie, precum WhatsApp sau Viber. Escrocii contactează victimele pretinzând că sunt operatori de telefonie mobilă și le cer să efectueze diverse acțiuni pentru „optimizarea serviciilor”, „asistență tehnică urgentă” sau „verificări de securitate obligatorii”.

Sub aceste pretexte, utilizatorii sunt determinați să instaleze aplicații care permit infractorilor să preia controlul complet asupra telefonului. Odată obținut accesul, aceștia pot vizualiza și folosi aplicațiile bancare, parolele salvate, mesajele SMS și e-mailurile necesare autentificării, precum și datele personale și contactele victimei. Această situație poate duce la tranzacții neautorizate și la extragerea sumelor disponibile din conturile bancare.

CNPF recomandă utilizatorilor să nu instaleze aplicații solicitate de necunoscuți și să întrerupă imediat orice convorbire sau conversație care solicită acces la telefon sau modificarea setărilor. Este esențial să se verifice independent informațiile, apelând operatorul sau banca prin numerele oficiale. De asemenea, nu trebuie comunicate coduri de securitate, parole sau OTP nimănui, indiferent de cât de convingător pare interlocutorul.

În cazul în care controlul telefonului a fost deja preluat, CNPF sfătuiește scoaterea imediată a cartelei SIM, verificarea soldurilor și sesizarea băncii și a Poliției. Autoritățile recomandă vigilență maximă și să nu oferiți acces nimănui la datele sau dispozitivele dumneavoastră.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

(VIDEO) Tiraspolul se sufocă în gunoi/ Hotelul Național, închis?/ Evacuări în România după un atac rusesc

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Urmează un nou val de scumpiri? Tariful la apă caldă și lumina s-ar putea majora
— Hotelul Național, clădirea care spulberă vieți de copii
— La Tiraspol și Bender nu se mai evacuează gunoiul
— Fraudă de peste un milion de lei la o întreprindere din Ștefan Vodă
— Studenții cer majorarea burselor de aproape trei ori
— Moldova a preluat activele Lukoil de la aeroport
— Apa și berea mai scumpe? Detalii despre returnarea ambalajelor
— Studiu sau muncă: se poate trăi din bursă?
— Cât va costa benzina și motorina în weekend?
— Atacuri cu drone între Rusia și Ucraina: există victime
— Directorul TRM renunță la clauza de 1,5 mln lei: s-a discutat demiterea mea
— Moldova poate interzice vânzarea terenurilor către cetățenii UE?
— Plecările din Parlament: trădare, motive personale și „vor mai urma”
— Alegeri locale noi în șase localități. Aproape 39 de mii de buletine, pregătite
— Președintele Adunării Populare a Găgăuziei a demisionat: n-au fost presiuni
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

parlament.md

Comisie pentru ieșirea din CSI: Fracțiunea lui Costiuc a înregistrat un proiect de lege

Șase deputați ai Partidului „Democrația Acasă”, formațiune condusă de Vasile Costiuc, au înregistrat în Parlament un proiect de lege pentru crearea unei comisii speciale care să accelereze retragerea Republicii Moldova din Comunitatea Statelor Independente (CSI). Inițiativa legislativă vizează coordonarea tuturor acțiunilor politice, juridice și diplomatice necesare pentru finalizarea retragerii până la sfârșitul anului 2026. Deputații susțin că această măsură este necesară pentru alinierea țării la standardele Uniunii Europene.

„Comisia specială va evalua stadiul actual al obligațiilor internaționale ale Republicii Moldova în cadrul CSI și va elabora împreună cu Guvernul un calendar de acțiuni pentru retragerea etapizată din toate organismele și acordurile CSI”, se arată în proiect.

Potrivit documentului, aceasta va formula recomandări pentru armonizarea legislației naționale cu acquis-ul Uniunii Europene și va monitoriza implementarea acestora până la finalizarea retragerii.

Inițiativa legislativă este o continuare firească a procesului de retragere treptată a Moldovei din mecanismele CSI, început în 2022, mai susțin autorii proiectului. De asemena, ei spun că relațiile bilaterale cu celelalte state membre CSI nu vor fi afectate

„Denunțarea Acordului de constituire a CSI reprezintă un act de suveranitate și consecvență politică, marcând desprinderea definitivă de moștenirea geopolitică a fostei Uniuni Sovietice. Denunțarea acordului nu afectează relațiile economice și comerciale cu Federația Rusă, Armenia, Belarus, Azerbaidjan, Kazahstan, Kirghizstan, Tadjikistan și Uzbekistan, care pot continua pe baza tratatelor bilaterale sau a altor acorduri multilaterale”, se subliniază în document.

PPDA subliniază de asemenea, că această decizie nu are consecințe economice directe semnificative, întrucât relațiile comerciale ale Republicii Moldova s-au reorientat deja în proporție de peste 70% spre Uniunea Europeană. Este de subliniat că, din perspectiva obiectivului strategic anunțat de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană în anul 2028, retragerea Republicii Moldova din CSI reprezintă o necesitate politică stringentă.

Amintim că săptămâna trecută, Guvernul Republicii Moldova a denunțat ultimul dintre cele zece acorduri existente în domeniul energetic cu statele Comunității Statelor Independente (CSI), încheind astfel procesul de retragere din toate angajamentele care vizau cooperarea energetică în cadrul CSI. 

***

Conform autorităților, până în prezent, Republica Moldova a denunțat în total 64 de acorduri semnate în cadrul Comunității Statelor Independente, care „fie nu mai corespundeau realităților actuale, fie nu aduceau beneficii directe cetățenilor”.

Menționăm că, pe 12 noiembrie, Guvernul a votat denunțarea în total a șapte acorduri semnate anterior în cadrul CSI, care vizează cooperarea în chimie și petrochimie; utilizarea gazelor naturale comprimate ca combustibil pentru transport; ecologia și protecția mediului; transporturile militare; călătoriile fără vize; impozitele indirecte la export și import; și îmbunătățirea plăților dintre organizațiile economice ale statelor membre CSI. Ministrul de Externe, Mihai Popșoi, a declarat că prin denunțarea acordului privind călătoriile fără vize „nu se schimbă absolut nimic pentru cetățenii noștri, decât pentru două state – Kârgâzstan și Tadjikistan”.  

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: