Obozrevatel

VIDEO Primarul orașului Skadovsk și secretarul Consiliului local ar fi fost răpiți de trupele ruse

Primarul orașului ucrainean Skadovsk, regiunea Herson, Alexandr Iakovlev, ar fi fost răpit de către trupele ruse. Împreună cu acesta se afla și secretarul Consiliului local, Iurie Paliuha. Localnicii au cerut eliberarea edilului. La un moment dat, militarii au început să tragă în aer și au recurs la gaze lacrimogene. Săptămâna trecută, a fost răpit primarul orașului Melitopov, Ivan Fedorov.

Despre răpirea celor doi aleși a anunțat unul dintre locuitorii orașului Skadovsk, pe pagina sa de Facebook.Presa din Ucraina scrie că, ultima oară, primarul a fost văzut online pe 15 martie. Acesta a publicat un mesaj prin care anunță că rămâne în oraș.

Zeci de localnici s-au adunat în fața Primăriei și au cerut eliberarea primarului.

La scrut timp după începerea manifestației, soldații ruși au început să tragă în aer și au folosit gaze lacrimogene pentru a dispersa mulțimea.

UPDATE (14:21) Primarul orașului a publicat o înregistrare video în care susține că este bine și că a fost eliberat. El a îndemnat oamenii să nu se panicheze.

Trupele ruse au intrat pentru prima oară în orașul Skadovsk în data de 9 martie. Militarii au preluat controlul asupra Primăriei. În data de 12 martie, primarul Alexandr Iakovlev a anunțat că orașul este sub controlul autorităților ucrainene, iar trupele ruse l-au părăsit.

A doua zi, primarul a precizat că trupele rusești au revenit în localitate, împreună cu o coloană formată din 30 de unități militare.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Etsy

Rusia: Cărțile renumite pentru copii, marcate cu avertismente privind „consumul ilegal de stupefiante”

Marile platforme digitale din Rusia au început să adauge avertismente privind pericolul drogurilor pe unele dintre cele mai cunoscute cărți pentru copii, a remarcat publicația Verstka. Astfel de avertismente au fost afișate de LitRes, Ozon, editura AST și alte companii, notează publicația „Верстка”.

Mențiunea despre „consumul ilegal de stupefiante, substanțe psihotrope și analogii acestora” a apărut la volume precum:

  • Crocodilul Ghena și Cheburașka;
  • Vrăjitorul din Orașul de Smarald;
  • Bătrânul Hottabîci;
  • Cei trei purceluși;
  • Poveștile lui Kornei Ciukovski;
  • După voia știucii și alte povești;
  • Hobbitul sau Acolo și Înapoi;
  • Insula comorii;
  • Aventurile lui Tom Sawyer;
  • Peter Pan.

Reprezentanții LitRes au declarat pentru „Осторожно, новости” că avertismentele au fost aplicate din greșeală și că acestea au început deja să fie eliminate. „În majoritatea cazurilor, etichetele au fost adăugate automat, pe baza metadatelor transmise de deținătorii drepturilor de autor”, au explicat aceștia.

Precizăm că, pe 1 martie, în Rusia au intrat în vigoare modificările la legea privind interzicerea „propagandei drogurilor”. Noile prevederi interzic menționarea drogurilor în presă, cărți, muzică și filme fără un avertisment special. Acesta trebuie să însoțească toate operele publicate în Rusia după 1 august 1990.

În acest context, platformele rusești de cărți electronice au început să adauge astfel de avertismente inclusiv la operele scrise de Aleksandr Pușkin, Nikolai Gogol și Lev Tolstoi, scrie Meduza.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: