partidulsor.md

„Încălcările sunt bine planificate” versus „Am activat perfect legal”. Părțile și-au spus ultimul cuvânt înainte de decizia CC privind P. ȘOR

Examinarea legalității activității Partidului „ȘOR” este pus pusă pe pauză până pe data de 19 iunie. Luni, Înalta Curte va audia replicile părților și se va retrage în deliberări pentru a lua o decizie cu privire la demersul Guvernului privind scoaterea în afara legii a Partidului „ȘOR”. De menționat că în ședința din 14 iunie părțile au susținut pledoariile finale. 

Reprezentanții Guvernului au spus că „absolut în toate campaniile electorale, atât Partidul „ȘOR”, cât și reprezentanții partidului, au admis încălcări”: „În acest context, la materialele dosarului, au fost anexate toate hotărârile organelor de drept”.

Încălcările admise de partid au fost și sunt bine planificate. (…) Considerăm că toate acțiunile partidului trebuie analizate, întrucât efectele și normele negative sunt contrare prerogativelor democratice”, a mai spus reprezentantul Guvernului.

În același timp, reprezentantul Guvernului a declarat că pe parcursul ultimilor ani „se atestă susținerea Partidului „ȘOR” de către autoritățile unui stat străin”.

De menționat că Guvernul nu este reprezentat în instanță de un reprezentant al instituției sau al Ministerului Justiției, ca în majoritatea celorlalte cazuri, ci de trei avocați de la firma privată de avocatură Digore & Partners, unde a activat actualul ministru al Justiției Veronica Mihailov-Moraru.

Deputata Partidului „ȘOR” Marina Tauber a spus că formațiunea din care face parte nu este vinovată de nimic.

În ultimul an, eu, liderul nostru, echipa noastră, și întreg partid, am trecut prin mai multe dificultăți. Peste o lună va fi un an de când eu sunt deținută în penitenciarul numărul 13. (…) Partidul Politic „ȘOR” nu este vinovat de nimic. Aș vrea ca magistrații, dar și cetățenii, să știe că noi întotdeauna am activat perfect legal și nu am încălcat legea din nici un punct de vedere”, a comunicat Tauber. „Regretăm că se manipulează cu așa zisele sancțiuni impuse de unele state. Sunt strict politice, adoptate de organele politice, la solicitarea puterii de la Chișinău„, a menționat reprezentanta partidului.

Indiferent de decizia care va fi luată, noi vom găsit orice formulă perfect legala juridică ca să luptăm pentru democrație, drepturile cetățenilor”, a adăugat Tauber, solicitând Curții, în cadrul aceluiași discurs, respingerea sesizării Guvernului.

***

Amintim că proiectul hotărârii de Guvern prin care Ministerul Justiției a propus verificarea constituționalității Partidului „ȘOR” a fost aprobat pe 9 noiembrie 2022 de cabinetul de miniștri condus de fostul premier Natalia Gavrilița. Câteva zile mai târziu, Curtea Constituțională a declarat că a purces la examinarea sesizării.

Ministrul Justiției de atunci, Sergiu Litvinenco, menționa că în sesizarea înaintată au fost prezentate suficiente argumente care denotă faptul că, prin toate activitățile de până atunci, formațiunea politică ar fi acționat în contradicție cu principiile statului de drept și ar pune în pericol suveranitatea și independența Republicii Moldova.

În reacție, Șor a declarat la acea vreme că interzicerea formațiunii ar însemna „lezarea drepturilor” alegătorilor care şi-au dat votul pentru Partidul „ȘOR”, precum şi un „atentat la pluralismul de opinie”.

Amintim că în 2022, SUA a impus sancțiuni împotriva a 9 persoane și 12 entități pentru acte de corupție și legături cu Rusia în vederea influențării rezultatului alegerilor din Republica Moldova. Este vorba despre Vladimir Plahotniuc, Ilan Șor, Sara Șor, Igor Ciaika, Ivan Zavorotnyi, Alexei Troșin, Iurii Gudilin, Olga Grak și Leonid Gonin. Cine sunt aceștia și ce acuzații li se aduc – AICI.

În cazul în care Curtea Constituțională va declara neconstituțional Partidul „ȘOR”, una dintre opțiuni este ca deputații acestei formațiuni să activeze în calitate de deputați independenți, a declarat ministra Justiției Veronica Mihailov-Moraru. „Dacă o parte din membrii acestui partid vor dori să facă parte dintr-un alt partid, este un drept al lor. Nimeni nu neagă dreptul de asociere”, a adăugat ministra.

Partidul „ȘOR” va găsi alternative în exprimarea sa pe scena politică a țării, în cazul în care va fi declarat neconstituțional. Declarația a fost făcută zilele trecute de deputatul formațiunii Vadim Fotescu.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nicușor Dan la Chișinău/ Igor Grosu/Facebook

Nicușor Dan: România va fi pregătită pentru unire, atunci când majoritatea cetățenilor R. Moldova o vor dori

România va fi pregătită pentru unirea cu Republica Moldova, atunci când majoritatea cetățenilor moldoveni își vor exprima această dorință. Declarația a fost făcută de președintele României, Nicușor Dan, care se află în prima sa vizită oficială la Chișinău. Liderul de la Cotroceni a afirmat deschis, în cadrul unui interviu la Moldova 1, că susține unirea celor două state, însă spune că acest proces trebuie să respecte voința suverană a cetățenilor moldoveni.

Întrebat dacă, în calitate de președinte al României, va susține unirea celor două maluri ale Prutului, așa cum în campania electorală a declarat că este unionist, Nicușor Dan a răspuns afirmativ: „Da, evident, respectând însă suveranitatea unei țări care se numește Republica Moldova”.

Șeful statului român a precizat că, în momentul în care o majoritate a cetățenilor Republicii Moldova va dori unirea, „România va fi pregătită pentru asta”.

„Noi avem la București o decizie a parlamentului din 2018, când s-au împlinit 100 de ani de la evenimentul din 27 martie, și care spune că în momentul în care Republica Moldova este pregătită, România este pregătită pentru asta. Cred că există un consens între forțele politice, cel puțin între cele pro-occidentale de la București, că suntem deschiși pentru asta”, a mai declarat Nicușor Dan.

Precizăm că, pe 10 iunie, Nicușor Dan întreprinde o vizită în Republica Moldova, fiind prima de când a preluat funcția de președinte al României, luna trecută.

Vizita a început cu o întrevedere cu Maia Sandu la Președinție. Șefa statului și-a întâmpinat omologul cu onoruri militare.

Președinții au discutat despre consolidarea relațiilor bilaterale, integrarea europeană a Republicii Moldova și dezvoltarea mijloacelor comune de răspuns la războiul hibrid al Rusiei. Ulterior, liderii au susținut o conferință de presă și au depus flori la monumentul lui Ștefan cel Mare. Câteva sute de oameni s-au adunat în apropierea statuii pentru a se întâlni cu liderul de peste Prut: „Vrem acasă, vrem cu țara, domnule președinte” – a scandat mulțimea.

***

La recensământul organizat în Moldova, în 2024, 77,2% dintre cetățeni s-au declarat moldoveni, iar 7,9% – români. Aceștia sunt urmați, conform datelor preliminare, de ucraineni, găgăuzi, ruși, bulgari, romi și alte grupuri etnice.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: