Andrei Mardari / NewsMaker

Călătoriile cu transportul public interurban – mai scumpe. Cât achităm, de azi, pentru fiecare kilometru parcurs

Din 20 iunie, tariful pentru călătoriile inter-raionale se majorează la 92 de bani, iar pentru cele raionale de 1,02 lei pentru fiecare kilometru parcurs. Noile tarife ar urma să fie revizuite săptămânal, a precizat pentru NM președintele Asociației Patronale a Operatorilor Auto (APOTA), Oleg Alexa.

Prețul pentru călătoriile raionale și inter-raionale au crescut din nou astăzi, 20 iunie. Contactat de NM, Alexa a explicat că scumpirile au legătură cu majorarea prețului la carburanți. Potrivit lui, tarifele la transportul public interurban sunt stabilite săptămânal, în fiecare zi de luni.

Prețul la călătoriile interurbane se modifică o dată în săptămână, în dependență de prețurile stabilite de ANRE la benzină și motorină. De astăzi intră în vigoare noile prețuri, după cum urmează – 92 bani per kilometru pentru călătoriile inter-raionale și 1,02 lei pentru călătoriile raionale”, a explicat Oleg Alexa.

Potrivit președintelui APOTA, din 1 martie 2022 și până astăzi, în cazul călătoriilor inter-raionale, tariful s-a majorat cu 22 bani per kilometru și cu 10 bani la fiecare kilometru parcurs în cazul călătoriilor raionale.

„Noi vedem o singură soluție. Guvernul trebuie să revină la propunerea noastră din toamna anului trecut, pe care am făcut-o, din nou, și în acest an, dar care a rămas fără nici un răspuns – restituirea accizei la motorină. Asta ar permite ca în formula de calcul să fie introdus un preț mai mic. Respectiv, prețul la călătorii va fi și el mai mic”, a mai declarat Oleg Alexa pentru NM.

Contactat de NM, consiliera ministrului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Alina Merlici, a precizat că instituția va reveni cu o reacție pe marginea acestui subiect.

De precizat că benzina și motorina înregistrează scumpiri în lanț, în ultima perioadă. Agenția pentru Reglementare în Energetică (ANRE) explică că această criza este generată, în special, de războiul din Ucraina, care a perturbat lanțurile logistice tradiționale şi care a exclus parțial de pe piețele occidentale produsele petroliere din Federația Rusă. Astfel, potrivit ANRE, pe 21 iunie, pentru un litru de benzină șoferii vor achita 33 de lei și 54 de bani, iar pentru motorină – 32 de lei și 32 de bani.

Agenția Internațională pentru Energie prognozează o temperare a pieței petrolului în a doua jumătate a acestui an, în timp ce datele curente arată o presiune tot mai mare asupra capacităților de producere de pe continentul european, a anunțat ANRE.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

gov.md

Guvernul, răspuns Rusiei după reținerea unui moldovean, suspectat că ar fi transmis informații secrete: „Nu ne impresionează”

Autoritățile de la Chișinău califică reținerea unui cetățean moldovean, anunțată pe 21 iulie de Serviciul Federal de Securitate al Federației Ruse (FSB), drept o tentativă de a genera tensiuni și de a crea „senzație în spațiul public din Rusia”. Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, a precizat că informațiile prezentate de partea rusă nu au fost deocamdată confirmate oficial, inclusiv din cauza accesului limitat al serviciilor consulare moldovenești în Federația Rusă. Totuși, cazul urmează să fie analizat de instituțiile abilitate din Republica Moldova, a asigurat el.

„În ultima perioadă, atestăm o activizare din partea instituțiilor de specialitate din Federația Rusă de a ținti cetățeni ai Republicii Moldova. (…) Cu alte cuvinte, Federația Rusă face ceea ce noi am avertizat că vor face – acțiuni de destabilizare în raport cu Republica Moldova, cu oamenii noștri, pe care îi învinuiesc de acțiuni ilicite, prezentând tot felul de așa-zise dovezi, imagini video și comunicate publicate pe site-urile instituțiilor oficiale care de fapt fie conțin o informație incompletă, fie care nu poate fi verificată din surse independente”, a declarat Daniel Vodă.

Vodă susține că, în pofida obstacolelor, autoritățile de la Chișinău vor examina „îndeaproape” cazul celei mai recente rețineri anunțate de FSB-ul rus. El a reiterat că, în situații de risc, cetățenii Republicii Moldova aflați pe teritoriul Federației Ruse pot apela la Ambasada Moldovei pentru a beneficia de sprijin consular.

„Toate aceste provocări le considerăm nimic altceva decât o tentativă de a ancora în trecut și de a face senzație în spațiul public din Rusia, care necesită acest lucru. Pe noi nu ne impresionează în niciun fel. Dar grija noastră sunt oamenii cu care vrem să ținem și să avem legătura, iar acest lucru să nu fie îngrădit”, a mai declarat Vodă.

Guvernul precizează că nu va da curs acestor „provocări” și își reafirmă angajamentul pentru menținerea păcii, liniștii și bunăstării cetățenilor din Republica Moldova.

Precizăm că FSB-ul rus a anunțat, pe 21 iulie, că un bărbat originar din Republica Moldova a fost reținut în orașul Riazan din Rusia. Acesta este acuzat de „spionaj” în favoarea Direcției Principale de Informații a Ministerului Apărării al Ucrainei (GUR).

La sfârșitul lunii iunie, FSB a anunțat, la fel, că a reținut încă doi bărbați, care ar fi cetățeni ai Republicii Moldova. Aceștia sunt acuzați că ar fi „agenți” ai Serviciului de Informație și Securitate, care aveau drept scop îndeplinirea unor misiuni „împotriva securității Federației Ruse”.

Atunci, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a emis o alertă de călătorie pentru Federația Rusă. Mai mult, diplomația de la Chișinău a calificat acuzațiile drept „nefondate și speculative”. Potrivit MAE, comportamentul față de moldoveni reflectă o politică sistematică a autorităților ruse, iar astfel de cazuri au mai fost semnalate în trecut.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: