Facebook/Dorin Damir

Dorin Damir a scăpat de arest la domiciliu. Ce decizie au luat magistrații

Președintele Asociației FEA Dorin Damir a fost eliberat din arest la domiciliu. Magistrații de la Judecătoria Chișinău au decis înlocuirea măsurii preventive de arest la domiciliu cu liberarea provizorie sub control judiciar pe un termen de 60 zile. Informația a fost confirmată pentru NM procurora Mariana Cherpec. 

Decizia a fost luată la 25 mai curent, în rezultatul examinării demersului acuzatorului de stat de prelungire a arestului la domiciliu pe un termen de 30 zile în privința lui Dorin Damir.

Astfel, completul de judecată care examinează cauza în fond a decis înlocuirea măsurii preventive de arest la domiciliu cu liberarea provizorie sub control judiciar pe un termen de 60 zile.

Potrivit normelor procesual penale, a declarat procuror Cherpec pentru NM, acuzatorii de stat la etapa judecării cauzei penale în instanța de judecată nu dispun de dreptul de a contesta cu recurs decizia judecătorească pe aspecte ce țin de aplicarea/prelungirea măsurilor preventive.

Printre obligațiile stabilite de către instanța de judecată în raport cu inculpatul la aplicarea controlului judiciar sunt: să nu părăsească Republica Moldova decât cu permisiunea instanței de judecată, să predea pașaportul instanței de judecată, să nu intre în legătură cu martorii pe cauza penală și să nu meargă în locuri publice, cu excepția deplasărilor pentru necesități cotidiene.

Procurori Mariana Cherpec a mai precizat că, examinarea cauzei penale este în plină desfășurare, ședințele de judecată sunt lucrative, fiind audiați martorii acuzării.

Amintim că Dorin Damir, și alte două persoane, au fost reținute în luna iulie a anului trecut „în dosarul fostei Direcții misiuni speciale a MAI”. Sunt cercetate cinci componențe de infracțiuni: abuz de serviciu, delapidarea averii statului, trecerea ilegală a frontierei de stat, divulgarea secretului de stat și fals în acte publice. Cei vizați riscă de la doi până la 12 ani de închisoare.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

LIVE Concert de Ziua Europei în PMAN: Maia Sandu și președintele Ciprului, mesaj pentru moldoveni

În Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) din Chișinău, care găzduiește „Orășelul European”, are loc un concert dedicat Zilei Europei. Între evoluțiile artiștilor urmează să țină discursuri ambasadoarea Uniunii Europene, șefa statului și președintele Ciprului, care efectuează o vizită la Chișinău. Concertul este planificat să se încheie la ora 23:00.

Potrivit programului, după evoluția primului interpret de pe scena din PMAN, Gabriel Nebunu, va susține un discurs ambasadoarea Uniunii Europene în Republica Moldova, Iwona Piórko. Ulterior, pe scenă va urca trupa „Lupii lui Calancea”. După aceasta, vor susține discursuri președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și președintele Ciprului, Nikos Christodoulides. Conform instituției prezidențiale, cei doi președinți se vor adresa cetățenilor la ora 20:30. Evenimentul va fi încheiat de cântăreața română Minelli și formația „Alternosfera”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: