(FOTO) Victorie istorică. Naționala Moldovei la fotbal a învins Polonia cu scor 3-2
Full Article 3 minutes read

Echipa națională de fotbal a Moldovei a învins-o pe selecționata Poloniei cu scor 3-2. Meciul a fost disputat în cadrul preliminariilor Campionatului European, grupa E.

Meciul dintre Moldova și Polonia a avut loc pe 20 iunie, la Chișinău.

Victoria „Tricolorilor” a fost una surprinzătoare întrucât în prima repriză naționala poloneză conducea cu 0-2.

Arkadiusz Milik a deschis scorul pentru Polonia, în minutul 12, din pasa lui Lewandowski. Cei doi atacanți au făcut schimb de roluri, iar Robert a dus scorul la 2-0 în minutul 34, cu un șut plasat, după pasa lui Milik.

Moldova a reușit șocul în repriza a doua.

Ion Nicolaescu a marcat în minutul 48, cu un șut din marginea careului. Vârful moldovean a reușit „dubla” cu o execuție din afara careului, la firul ierbii, și a egalat situația pe tabelă. Moldovenii nu s-a mulțumit cu remiza și au produs marele șoc al preliminariilor.

Federația Moldovenească de Fotbal

Vladyslav Baboglo a trimis imparabil cu capul în poarta lui Szczesny, din centrarea lui Maxim Cojocaru, în minutul 85. Moldova a trecut peste Polonia în grupa E, 5 puncte față de 3. Moldovenii sunt pe locul 3, după Cehia (locul 1) și Albania (2).

Pentru Moldova au jucat și doi jucători din Liga 1. Vitalie Damașcan (Voluntari) a fost titular în atac și a fost înlocuit la pauză cu Virgiliu Postolachi (UTA).

De menționat că în tribune a fost zărit, urmărind meciul și ambasadorul SUA la Chișinău, Kent Logsdon.

Federația Molovenească de Fotbal

Victoria strălucită a echipei Moldovei a produs furori în rândul societățiii. Mai multe persoane publice au postat mesaje de felicitare pe rețelele de socializare.

Deputatul PAS, Radu Marian, a declarat că rezultatul obținut în meciul cu Polonia este cea mai mare realizare a fotbalistică a naționalei Moldovei.

„Incredibil! Moldova revine de la 0-2 și câștigă Polonia lui Lewandowski cu 3-2! Probabil cea mai mare realizare fotbalistică a naționalei noastre! Avem mentalitate de învingători! Hai să mergem la EURO!”, a scris acesta pe canalul său de Telegram.

Cu un mesaj asemănător a venit și fostul ministru al Muncii Marcel Spătari

„Fantastic! Cea mai mare victorie din istoria selecționatei Moldovei la fotbal. Cu același scor ca la meciul cu Țara Galilor din 1994”, a transmis acesta.

Iar Secretarul general al Președinției Andrei Spînu a spus că se mândrește cu echipa națională.

„Bravo, Moldova! Mândru de echipa națională de fotbal. Echipa noastră a câștigat 3:2 Polonia”, a menționat acesta.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.