VIP Magazin

O nouă conducere la Vocea Basarabiei. Cine va deveni proprietarul televiziunii în locul jurnalistei Valentinei Ursu

Victoria Bucătaru ar putea deveni noul proprietar și director general al Vocea Basarabiei, după ce jurnalista Valentina Ursu și-a anunțat retragerea din cadrul televiziunii. Informația a fost confirmată pentru NM de către Consiliul Audiovizualului (CA).

În cadrul ședinței din 19 ianuarie, CA va analiza schimbarea proprietarului Vocea Media. În locul jurnalistei Valentina Ursu, Victoria Bucătaru ar putea deveni noul proprietar.

Potrivit profilului său de Linkedin, Victoria Bucătaru este director executiv la Digital Park Moldova din noiembrie 2021. Între 2020 – 2021 a fost director executiv al Asociației Naționale pentru Turism Receptor.

Din 2014 până în 2020, Bucătaru a fost director al Radio Media Group, companie deținută de fostul lider democrat Vladimir Plahotniuc, care deținea licențele pentru posturile de radio Publika FM și Muz FM. În perioada 2013-2014, a fost director executiv al televiziunii Muz TV și al postului radio Muz FM.

Întrebată cum va deveni proprietara postului de televiziune – dacă a cumpărat compania sau pur și simplu a primit-o de la Valentina Ursu – Victoria Bucătaru a declarat pentru NM că va răspunde mai detaliat la această întrebare după ședința CA. „Decizia este a ambelor părți (a ei și a lui Ursu – n. r.). Este normal (…) Întotdeauna există loc pentru ca canalul să se îmbunătățească. Politica editorială va rămâne aceeași”, a adăugat ea.

Valentina Ursu a devenit directorul și unul dintre proprietarii postului de televiziune Vocea Basarabiei în 2022. Înainte de asta, a lucrat la postul de radio Europa Libera în perioada 2004 – 2022. Jurnalista și-a anunțat plecarea de la Vocea Basarabiei la sfârșitul anului trecut.

Atunci, într-o conversație cu NM, ea a explicat că nu luase încă o decizie finală și se gândea la forma în care s-ar putea retrage din structura postului de televiziune, dat fiind că este proprietara acestuia. La vremea respectivă, Ursu a declarat că era proprietara finală a canalului și că acesta este finanțat doar din publicitate.

În urmă cu două zile, Valentina Ursu a anunțat că a demisionat de la Vocea Basarabiei. NM a încercat să obțină comentariile Valentinei Ursu cu privire la transferul proprietății postului TV către Victoria Bucătaru, însă aceasta nu a răspuns la apelurile și SMS-urile redacției.

Postul de televiziune Vocea Basarabiei a apărut în 2014. Potrivit sondajelor de la acea vreme, postul de radio Vocea Basarabiei, afiliat acestuia, îi favoriza pe liberal-democrați. Ulterior, potrivit presei, controlul asupra postului de televiziune a trecut la familia ex-directorului Căilor Ferate din Moldova, Iurie Topale. În 2022, participația fostului proprietar asociat Dorel Bălan a fost redusă pentru prima dată la 50%, iar în februarie 2023 Ursu a devenit unicul proprietar al postului de televiziune.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Democrația Acasă” riscă să nu participe la scrutinul parlamentar? Costiuc acuză piedici în cursa electorală VIDEO

Președintele Partidului Politic „Democrația Acasă” (PPDA) Vasile Costiuc consideră că s-ar întreprinde acțiuni pentru neadmiterea formațiunii sale la alegerile parlamentare din toamna anului 2025. Declarația a fost făcută, pe 21 iulie, după ce Comisia Electorală Centrală a refuzat să permită unor candidați ai PPDA să semneze personal pentru depunerea documentelor – procedură obligatorie prin care se confirmă intenția de a concura la scrutin. CEC argumentează că formațiunea a depus pe 21 iulie setul de documente pentru înregistrarea în cursa electorală, iar procedura în cauză a fost valabilă doar pe parcursul acelei zile.

Partidul „Democrația Acasă” au depus la Comisia Electorală Centrală documentele pentru înregistrarea la alegerile parlamentare pe 20 iulie. Însă, din cei 52 de candidați de pe lista PPDA, doar 14 au fost prezenți la CEC. Astfel, nu toți au semnat personal pentru depunerea documentelor.

A doua zi, președintele PPDA, Vasile Costiuc, alături de alți candidați de pe lista partidului, a venit la CEC pentru semnarea documentelor respective. Scena a fost filmată de liderul formațiunii.

Membra CEC Dana Munteanu, responsabilă de examinarea setului de documente depus de PPDA, nu a permis însă semnarea actelor, menționând că procedura a fost valabilă doar pe parcursul zile depunerii setului de documente pentru înregistrare. Aceasta a spus că a închis atunci procesul verbal de predare-primire a setului de acte.

Ieri am primit 14 persoane, documentele sunt date în lucru. Ieri a fost ziua de depunere a documentelor. Respectiv, cum le-am comunicat colegilor dvs, eu sunt la etapa de examinare a documentelor. Urmare a acestei examinări, o să vă transmit care sunt cele constatate – mai întâi dvs, în calitate de președinte de partid. Și ulterior o să ieșim în examinare în ședința Comisiei”, i-a spus Munteanu lui Costiuc.

În replică, liderul PPDA a insistat că legislația electorală ar oferi 7 zile pentru „înlăturarea carențelor” cu privire la setul de documente pentru înregistrarea în alegeri. Pe de altă parte, Munteanu a declarat că termenul de 7 zile este oferit CEC-ului pentru examinarea documentelor.

Dana Munteanu a mai spus că membrii CEC vor examina setul de documente și în ședință publică, la care vor fi invitați reprezentanții partidului, iar în cazul constatării vreunor neconformități, se va decide cum se va acționa în continuare.

În acest context, Vasile Costiuc a declarat că nesemnarea declarațiilor respective de către toți candidații înaintați de formațiunea sa politică ar urma să fie folosit drept pretext pentru „a scoate” PPDA din cursa electorală.

Între timp, Comisia Electorală Centrală a anunțat că se va întruni în ședință pe 22 iulie. Pe ordinea de zi se regăsesc trei proiecte, inclusiv cel cu privire la înregistrarea PDA la alegerile parlamentare.

Amintim că, pe 20 iulie, Comisia Electorală Centrală a transmis, într-un comunicat, că PPDA a depus documentele pentru înregistrarea listei de 52 de candidați pentru alegerile parlamentare. „Etapa de confirmare în fața grupului de recepționare, contra semnătură a faptului depunerii documentelor în persoană a candidaților de pe listă, a avut loc în intervalul de timp 16:35-18:35, extinsă în afara programului de activitate, fiind recepționate semnături din partea a 14 persoane”, a menționat CEC.

***

Alegerile parlamentare vor fi organizate în data de 28 septembrie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: