Colaj NM

VIDEO Livra droguri deținuților în chiloți. Ex-angajat al penitenciarului din Bălți ajunge în fața judecătorilor

Un fost supraveghetor din penitenciarului nr. 11 din municipiul Bălți, care ar fi livrat droguri deținuților în lenjerie intimă, va compărea în fața magistraților. Se întâmplă după ce Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), oficiul „Nord,” a trimis în judecată dosarul în care figurează bărbatul și alți doi presupuși complici ai săi – un deținut și un fost deținut.

Potrivit PCCOCS, faptele ar fi avut loc în martie 2023, atunci când funcționarul învinuit, angajat al Administrației Naționale a Penitenciarelor cu perspectiva pensionării peste câteva luni, ar fi urmat să-i aducă 25 de comprimate psihotrope unui deținut, condamnat la 7 ani închisoare pentru trafic de droguri și furt, din același penitenciar în care el lucra.

Oamenii legii susțin că acesta le-ar fi primit de la un fost deținut care își ispășise pedeapsa cu închisoarea pentru 1 an, pentru circulația drogurilor în scop personal. (Nr. red: În prezent, fostul deținut figurează și el în dosar. Acesta urmează să compară în fața magistraților împreună cu deținutul care comandase drogurile”.

Totuși, potrivit PCCOCS, atunci când și-ar fi pus planul în aplicare și chiar ar fi ascuns în lenjeria intimă 25 de comprimate psihotrope, ca să nu fie detectate, acesta a fost supus verificărilor minuțioase de către colegii săi. Controlul a avut loc chiar în incinta penitenciarului, la intrare în zona în care sunt deținuți condamnații. Procurorii susțin că în celula în care era deținut condamnatul căruia fostul angajat urma să-i livreze drogurile, oamenii legii au ridicat un alt obiect interzis – telefonul mobil folosit la comunicarea ilegală cu persoanele din exteriorul penitenciarului.

„Astfel, toți trei învinuiți care au acționat ca și grup criminal organizat au fost trimiși pe banca acuzaților de procurorii PCCOCS, urmând ca Judecătoria Bălți să se pronunțe, timp în care persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii” – anunță PCCOCS.

Conform Codului penal, pentru încercarea de a transmite drogurile în penitenciar cei trei riscă o amendă de până la 5.000 lei sau pedeapsa cu închisoarea de până la 5 ani, iar pentru încercarea de punere în circulație a drogurilor, fostul angajat al penitenciarului riscă până la 10 ani închisoare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

UnuTV explică împrumutul primit de la Vasile Tofan: pe ce au fost cheltuiți banii și ce legătură are premierul cu postul TV

Postul de televiziune UnuTV a venit cu explicații după ce premierul Vasile Tofan a declarat aproape 26 de mii de dolari sub formă de dobândă aferentă unui împrumut acordat Independent Trust Media, compania care a fondat postul. UnuTV susține că banii împrumutați au fost folosiți exclusiv pentru amenajarea studioului și a redacției, iar împrumutul a fost rambursat integral în 2025. Postul precizează că Tofan nu deține și nu a deținut vreodată calitatea de fondator sau membru în organele de conducere ale UnuTV, iar relația sa cu Independent Trust Media s-a „limitat la contractul de împrumut”.

„În anul 2024, odată cu lansarea postului de televiziune UnuTV, compania Independent Trust Media SRL a încheiat un contract oficial de împrumut cu omul de afaceri Vasile Tofan. Fiind o companie nou-înființată, fără istoric financiar, Independent Trust Media SRL întâmpina dificultăți în a obține finanțare bancară. În aceste condiții, împrumutul a fost acordat în termeni similari celor practicați de instituțiile bancare, conform înțelegerii dintre părți. (…) În anul 2025, Independent Trust Media SRL a rambursat integral împrumutul, inclusiv dobânda aferentă prevăzută în contract, sumă reflectată în declarația de avere a premierului Vasile Tofan”, se arată în comunicatul UnuTV.

Postul TV susține că împrumutul a fost contractat „în mod transparent, fiind adus la cunoștința tuturor partenerilor de dezvoltare ai Independent Trust Media SRL încă de la momentul acordării”.

Amintim, prim-ministrul Vasile Tofan și-a depus astăzi, 21 august, declarația de avere și interese pentru anul 2025. Potrivit documentului, șeful Cabinetului de miniștri a ridicat anul trecut peste 600 de mii de dolari salariu și dobânzi de la Horizon Capital.

Oficialul declară 23 de conturi în Republica Moldova și peste hotare, în care păstrează, în diferite valute, echivalentul a aproape 10 milioane de dolari.

Noul șef al Guvernului declară, totodată, și venituri din dobânzi, inclusiv 25.875 de dolari aferenți unui împrumut acordat Independent Trust Media, compania care a fondat postul UnuTV.

***

Compania Independent Trust Media, care are legătură cu TV8, a primit licență de emisie pentru  UnuTV în iulie 2024. Canalul TV se axează pe conținutul de divertisment pentru vorbitorii de limbă rusă. 

Independent Trust Media a fost înființată de jurnalista Mariana Rață, co-fondator al TV8 Media Alternativa, Vasile Gherman, director financiar al TV8, și Svetlana Buză, director executiv al Media Alternativa.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: