Andrei Mardari / NewsMaker

Coronavirus: Alte 668 cazuri noi de infectare, înregistrate în ultimele 24 de ore

Alte 668 cazuri noi de infectare cu COVID-19 au fost confirmate astăzi în Republica Moldova, dintre care 137 de cazuri în regiunea transnistreană. Din numărul total de cazuri, 23 sunt asociate cu contact în afara țării: 5-Franța, 4-Italia, 4-Marea Britanie, 3-Elveția, 3-România, 2-Rusia, 1-Bulgaria, 1-Turcia. Numărul total de teste efectuate – 8769. informează Ministerul Sănătății, pe 7 ianuarie.

Bilanțul cazurilor de COVID-19 în țara noastră a ajuns la 379572. Din numărul total de cazuri, 28 sunt în rândul lucrătorilor medicali: (8-medici, 13-asistenți medicali, 7-personal auxiliar).

În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești, sunt internate 619 persoane confirmate cu infecția COVID-19, dintre care 84 în stare extrem de gravă și 11 pacienți sunt supuși ventilării mecanice.

Alte 276 persoane au fost vindecate. În total, 364043 persoane au fost tratate de COVID-19.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 2446 persoane, iar 11746 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Totodată, au fost raportate alte 10 decese provocate de COVID-19, dintre care trei în regiunea transnistreană.

Deces 10.341 din 05.01.2022: Bărbat de 71 de ani din or. Cahul, internat în IMSP SR. Cahul. Comorbidități: cardiopatie, boala alzheimer.

Deces 10.342 din 06.01.2022: Femeie de 76 de ani din r. Taraclia, internată în IMSP SR. Cahul. Comorbidități: cardiopatie, obezitate, hipertensiune arterială.

Deces 10.343 din 05.01.2022: Bărbat de 70 de ani din r. Ialoveni, internat în IMSP Spitalul Clinic al Ministerului Sănătății. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, anemie.

Deces 10.344 din 05.01.2022: Femeie de 65 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP SCM „Sfânta Treime”. Comorbidități: diabet zaharat, pancreatită, cardiopatie, hipertensiune arterială.

Deces 10.345 din 05.01.2022: Bărbat de 70 de ani din r. Basarabeasca, internat în IMSP Spitalul Clinic al Ministerului Sănătății. Comorbidități: cardiopatie, hepatită.

Deces 10.346 din 06.01.2022: Bărbat de 63 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP SCM „Sfânta Treime” Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, fibrilație, diabet zaharat, obezitate.

Deces 10.347 din 06.01.2022: Bărbat de 85 de ani din mun. Bălți, internat în IMSP SCR „Timofei Moșneaga”. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, fibrilație.

Deces 10.348 din 05.01.2022: Femeie de 88 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie.

Deces 10.349 din 05.01.2022: Femeie de 74 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie.

Deces 10.350 din 06.01.2022: Bărbat de 83 de ani din regiunea transnistreană.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

pa/dpa

Ministrul german de Externe susține eliminarea principiului unanimității în deciziile de politică externă și apărare a UE

Ministrul Afacerilor Externe al Germaniei, Johann Wadephul, consideră că Uniunea Europeană ar trebui să renunțe la principiul unanimității în luarea deciziilor care vizează politica externă și apărarea și să treacă la sistemul de vot cu majoritate calificată. Diplomatul a argumentat că actualul mecanism permite blocarea hotărârilor importante și reduce capacitatea de reacție a blocului comunitar. Afirmațiile au fost făcute într-un interviu pentru grupul media Funke, pe 4 aprilie.

Ca să putem acționa cu adevărat pe scena internațională și să devenim un actor matur, UE trebuie să elimine principiul unanimității în politica externă și de apărare înainte de încheierea actualei legislaturi a Parlamentului European”, a declarat Johann Wadephul, relatează Deutsche Welle.

Diplomatul a precizat că pledează pentru trecerea UE la sistemul majorității calificate.

Experiența ultimelor săptămâni, inclusiv în privința ajutorului pentru Ucraina și a sancțiunilor împotriva Rusiei, arată că aceasta este soluția potrivită”, a adăugat ministrul german de Externe.

Poziția lui Wadephul vine în contextul în care Ungaria, condusă de premierul Viktor Orbán, blochează acordarea unui credit de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina, care necesită vot unanim din partea tuturor statelor membre UE pentru debursare.

Wadephul a subliniat că incapacitatea UE de a lua rapid decizii în situații critice face blocul comunitar vulnerabil și afectează eficiența politicii sale externe.

Referindu-se la alegerile parlamentare din Ungaria din 12 aprilie, oficialul german a spus: „Cetățenii maghiari vor decide democratic ce conducere își doresc. Noi vom fi obligați să colaborăm cu orice guvern care va fi ales”.

Johann Wadephul a precizat că reformarea mecanismului de vot din UE nu este îndreptată împotriva anumitor state, ci urmărește să crească eficiența UE în materie de securitate și politică externă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: