presedinte.md

FOTO Maia Sandu a discutat cu deputații PAS și PSRM: Trebuie să descurajăm discursul de ură și de război 

În contextul crizei din Ucraina, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit cu deputați ai Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) și ai Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM). Șefa statului a vorbit despre acțiunile întreprinse de autorități și a îndemnat reprezentanții Parlamentului să se solidarizeze în jurul obiectivului de asigurare a securității cetățenilor Republicii Moldova.

Întâlnirea șefului statului cu deputații PAS și PSRM a avut loc în această după amiază.

„Responsabilitatea noastră a tuturor este siguranța cetățenilor. Trebuie să descurajăm discursul de ură și de război pentru a nu permite divizarea cetățenilor noștri în acest moment dificil”, a menționat președinta Maia Sandu. 

presedinte.md
presedinte.md

Amintim că, pe 24 februarie, în jurul orei 5:00, Vladimir Putin a anunțat începerea operațiunii militare în Ucraina. Liderul de la Kiev Vladimir Zelenski a declarat stare de război în Ucraina. Potrivit presei, s-au produs mai multe explozii la Odesa, Kiev, Harkov, Dnepr și Kramatorsk.

În Republica Moldova se înregistrează cozi imense cu ucraineni care vor să între în țara noastră. Zeci de mașini așteaptă la punctul de trecere a frontierei Palanca. Situația de la punctul de trecere, dar și alte puncte de frontieră ale Moldovei poate fi urmărită în timp real pe site-ul Poliției de Frontieră. La fel, au fost surprinse și coloane de mașini care intră în Republica Moldova dinspre punctul de trecere Palanca. Majoritatea mașinilor au numere ucrainene.

Circa 1900 de cetățeni ai Ucrainei au traversat hotarul Republicii Moldova. Totodată, cinci persoane au solicitat protecția Republicii Moldova. Declarațiile au fost anunțat astăzi de ministrul Afacerilor Interne Ana Revenco.

Spațiul aerian al Republicii Moldova rămâne închis începând cu ora 12:00.

Informații despre evenimentele din Ucraina, care se desfășoară chiar în aceste momente în LIVE Textul NM Război în Ucraina. Principalele evenimente.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Transnistria a epuizat rezervele/ PSRM a criticat MAI pentru marșul LGBT/ 1000 de lei pentru elevi

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:

— Criză în stânga Nistrului: toate resursele, epuizate
— Taxa sanitară: PAS cere demisia secretarului CMC
— În urma incidentului cu copilul: PSRM cere demisia ministrului de interne
— Produse pentru ochi, ten și păr, considerate periculoase, retrase din comerț
— Orașul Călărași a primit titlul de capitala sportului 2025
— Încălcări, la mai multe tabere de odihnă din Moldova
— Statul oferă 1000 de lei pentru rechizite și uniforme școlare
— Banii pentru elevi – pomană electorală sau ajutor real? „Sunt o datorie pe umerii lor”
— Poșta Moldovei nu va mai livra scrisori și colete spre Israel
— Carburanții se scumpesc din cauza conflictului dintre Israel și Iran
— Dragalin a aflat de pe Telegram că nu a trecut vettingul
— CSJ explică decizia finală a Consiliului Europei în privința lui Vlad Filat
— Fonduri există, reconstrucția întârzie. Filarmonica, 5 ani de așteptare
— Elevii claselor a IV-a ar putea primi din nou note

Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: