(VIDEO) Ce-au făcut drumarii dintr-un drum cu pavaj istoric din Ocnița: „Îmi vine să plâng când mă uit”

Reabilitarea unui drum istoric din centrul orașului Ocnița a stârnit nemulțumirea localnicilor, scrie nordnews.md. Pavată în secolul al XIX-lea, strada Sindicatelor urma să fie reparată păstrându-i aspectul de odinioară, doar că drumarii au dat greș. Drumul a devenit impracticabil, iar autoritățile au fost nevoite să stopeze temporar lucrările. 

Drumul istoric urma să fie reconstruit în a doua jumătate a anului 2022. Locuitorii orașului au spus că ocolesc zona pentru că este aproape imposibil să mergi pe aici.

A fost totul frumos, acum ce e asta? Și-au bătut joc pur și simplu. Când trec pe aici îmi lăcrimează ochii. Eu m-am născut în Ocnița, eu am văzut cum a fost acest drum. Strada trebuie să arate altfel, nu cum au făcut-o acum”, a spus o locuitoare a orașului.

Lucrările de renovare a pavajalui de granit sunt parte a proiectului „Păstrăm trecutul pentru viitor”, implementat de Agenția de Dezvoltare Regională Nord. Suma contractată pentru proiect este de peste 6 milioane de lei, din care s-a valorificat aproape 4,5 milioane. Din acești bani s-au efectuat lucrări și în parcul central.

Primarul dă vina pe agentul economic care nu și-ar fi onorat obligațiunile.

Pavajul datează din 1893. El era înclinat. Ei nu s-au așteptat la așa bolovani mari. Ei credeau că acolo e piatră de douăzeci de centimetri pătrați, o pun și gata, dar când au scos totul, au decoperit niște pietre mai mici și mai mari. Pietrele trebuie înclinate, ca pavajul să poată avea un aspect întreg”, a menționat primarul orașului Ocnița Victor Artamaniuc.

Administrația orașului insistă ca cei 450 de metri de pavaj deja montați să fie să fie reinstalați corect, la fel ca și ceilalți aproape 2500 de metri care urmează să fie restaurați conform standardelor.

Se face stratul. Acesta se numește patul pentru granit. Se pune mai întâi un strat de pietriș, se compactează, apoi se pune nisip și pe nisip se bat pietre de granit. E un proces tehnologic”, a comunicat viceprimarul Marcel Gîrtopan.

Eu am spus, dacă ei nu fac în termen, eu plec în judecată. Până la 31 mai termenul s-au prelungit. Adică, lucrările nu s-au terminat și dânșii au mărit termenul deja până la 31 mai”, a mai adăugat primarul orașului Ocnița.

 

Reprezentanții companiei care efectuează lucrările de renovare au declarat că proiectul nu corespunde caietului de sarcini. De vină ar fi chiar proiectantul, care nu ar fi luat în calcul faptul că drumul este unul istoric.

Din start au fost informații eronate și așa a ieșit. Nu e clară mărimea granitului. Au fost informații că pietrele au aceeași mărime, dar, de facto, ele au dimensiuni diferite. Era scris că e pavaj prefabricat, dar nu este așa cum s-a scris. De aici au început problemele.  Depinde ce va spune și proiectantul. El trebuie să spună părerea lui, iar dacă va fi necesar, termenul va fi prelungit. Nu știu ce va fi mai departe, noi singuri așteptăm decizia”, a comunicat Ion Pidvii, diriginte de șantier.

Potrivit Agenției de Dezvoltare Regională Nord, lucrările vor fi reluate doar atunci când Institutul de Proiectări va veni cu o soluție, iar acest proces necesită timp.

Urmează instituția de proiectări să prezinte la APL, dar și nouă, soluția tehnică. Doar atunci când vom avea soluția tehnică, vom putea continua lucrările. Când o să avem soluția tehnică din partea Institutului de Proiectări, urmează ca grupul de lucru pe achiziție să se întrunească, să aprobe schimbările date și se semnează acord adițional la schimbările date, se dă undă verde de a executa lucrările mai departe”, a explicat Constantin Bandiu, șef secție management integrat a proiectelor Agenției.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Taburceanu a câștigat la MoldATSA mai mult decât directorul demis? Rise Moldova: adaosuri de 2 ori mai mari decât salariul

Anastasia Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu și fosta comunicatoare a premierului Natalia Gavrilița, a fost remunerată cu peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate în calitate de purtătoare de cuvânt la MoldATSA, întreprinderea de stat responsabilă de securitatea traficului aerian, potrivit unei investigații Rise Moldova publicată pe 23 iunie. Datele arată că, în 2026, remunerarea lunară a Taburceanu la MoldATSA a depășit 120.000 de lei de opt ori mai mult decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mult decât primește verișoara ei, președinta Maia Sandu.

Potrivit RISE Moldova, Anastasia Taburceanu a fost angajată la MoldATSA la începutul lunii iunie 2025. În cel de-al doilea semestru al anului trecut, aceasta a încasat venituri de peste jumătate de milion de lei, adică în medie peste 75.000 de lei pe lună. În 2026, remunerarea sa a crescut semnificativ, depășind 120.000 de lei lunar.

Anterior, contactată de NewsMaker, Taburceanu a precizat că salariul său de funcție este de 25.700 de lei, la care se adaugă suplimente pentru stagiu și volum de lucru, fără a menționa alte surse de remunerare din cadrul întreprinderii.

Într-un răspuns acordat RISE Moldova, comunicatoarea a explicat că sumele reflectate în documente pot include, pe lângă salariu, și alte plăți aferente deplasărilor de serviciu, inclusiv diurne și cheltuieli de cazare, și că de când este angajată la MoldATSA a participat la programe de instruire și perfecționare profesională în domeniul aviației civile.

Activitate la Cancelaria de Stat și Guvernul Recean

Pe lângă MoldATSA, Taburceanu mai prestează servicii de comunicare în cadrul activităților de promovare a unui plan guvernamental finanțat de UE, activități raportate către Cancelaria de Stat, potrivit propriilor declarații. Aceasta a precizat că salariul de la MoldATSA nu include și serviciile prestate în cadrul planului guvernamental, fără a menționa sursa de remunerare pentru acestea din urmă.

RISE Moldova notează că Taburceanu a fost și coordonatoarea campaniilor de comunicare ale Guvernului condus de Dorin Recean. Aceasta a activat în funcția de consilieră a prim-ministrului Dorin Recean din aprilie 2023 până în octombrie 2025, fără a depune declarații de avere pentru acei ani, pe motiv că nu deținea o funcție oficială în cadrul Cancelariei.

„Nu dețineam o funcție oficială în cadrul Cancelariei, deci nu trebuia să depun declarația. Am avut contracte de durată scurtă cu diferiți donatori”, a declarat Taburceanu pentru RISE Moldova, fără a oferi detalii despre identitatea donatorilor sau sumele achitate.

NewsMaker a solicitat un comentariu din partea Guvernului vizavi de activitatea Anastasiei Taburceanu în calitate de consilieră a prim-ministrului Dorin Recean și de obligativitatea depunerii declarațiilor de avere în acest context. Reprezentanții Executivului au precizat că vor veni cu un răspuns.

Royalty de jumătate de milion de lei

O altă sursă de venit pentru Taburceanu a fost Institutul pentru Inițiative Strategice (IPIS), un ONG condus de fostul deputat liberal-democrat Vadim Pistrinciuc. Potrivit datelor consultate de RISE Moldova, în 2025 Taburceanu a încasat circa 600.000 de lei de la această instituție, sub formă de royalty.

„Remunerația a venit în baza unui contract de consultanță, ca parte a unei echipe multidisciplinare. Activitatea a vizat identificarea și dezvoltarea unor mecanisme de prevenire și combatere a dezinformării și manipulării informaționale, precum și elaborarea unor recomandări și instrumente de intervenție în acest domeniu”, a declarat comunicatoarea pentru RISE Moldova.

Firma Grai Grup, de la un milion la zero

Înainte de a consilia Guvernul Recean, Taburceanu a fondat Grai Grup SRL, firmă de consultanță în comunicare strategică. În primul an de activitate, cu un singur angajat declarat, firma a înregistrat venituri de peste un milion de lei și un profit de aproape 958.000 de lei, o parte provenind din contracte cu instituții publice. Printre acestea, un contract de 95.000 de lei cu Oficiul Avocatului Poporului, obținut în octombrie 2023, pentru elaborarea unei strategii de comunicare și organizarea unor sesiuni de instruire.

În 2024, veniturile Grai Grup au scăzut abrupt la 164.000 de lei, iar în 2025 firma a raportat zero venituri și pierderi de 3.829 de lei. Taburceanu a explicat această evoluție prin faptul că activitățile profesionale curente au necesitat implicare deplină, motiv pentru care nu a mai participat activ la proceduri de achiziții sau alte oportunități de contractare.

Precizăm că Anastasia Taburceanu a fost purtătoarea de cuvânt a ex-premierului Natalia Gavrilița între 2021 și 2023. Aceasta și-a depus ulterior demisia din motive personale. Tot în 2023, a fondat Grai Grup, companie de consultanță în comunicare, împreună cu expertul în comunicare strategică și relații publice Ion Grosu. Totodată, se menționează că „fondatorii companiei au experiență în promovarea produselor comerciale, implementarea campaniilor de schimbare de comportament, comunicarea de reformă și de politici publice, comunicare instituțională și campanii electorale.”


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: