mitropolia.md

NM Espresso: despre datoriile de milioane ale «Apă-Canal Chișinău», «promovarea păcatului» și despre «agenții» PAS

«Agenții» PAS și solicitările primăriei

Istoria despre deconectarea energiei electrice la «Apă-Canal Chișinău» a continuat și luni. Despre ea s-a discutat și în acest weekend. Pe scurt: deocamdată, fără rezultate. În weekend, primarul de Chișinău s-a adresat către Comisia pentru Situații Excepționale, cerându-i să plătească datoria de 78 de milioane a întreprinderii și remarcând faptul că întreprinderea pur și simplu nu are acești bani. Discuțiile au continuat și luni, la ședința tradițională a primăriei. Ceban și viceprimarul Gutniuc — apropo, fost șef la «Apă-Canal Chișinău» — s-au adresat din nou către guvern, cu aceeași solicitare.

Gutniuc a reamintit că ultima oară, tarifele la serviciile de aprovizionare cu apă s-au majorat în anul 2017, dar mai sunt și creditele pe care întreprinderea le-a luat în anul 2014, iar Ceban a menționat că afară e iarnă și că «deconectarea apei la temperaturi negative ar putea avea consecințe ireversibile». Cu alte cuvinte, primăria a trecut de la amenințări la argumente și rugăminți. Însă o reacție oficială a guvernului încă n-a fost.

Iar noi, între timp, am decis să relatăm, de unde «Apă-Canal Chișinău» are asemenea datorii pentru electricitate față de «Premier Energy» și ce va fi mai departe.

De fapt, la ședința primăriei s-a discutat nu doar despre situația ce ține de deconectarea aprovizionării cu apă, dar și despre criticile la adresa primăriei și… «agenții» PAS. Anume așa i-a numit primarul de Chișinău pe activiștii care au anunțat lansarea propriei platforme PMAN — «Primăria Municipală Alternativă Națională». Scopul activiștilor constă în crearea unei platforme pentru «dezbaterile despre problemele orașului, care nu sunt incluse în agendele ședințelor oficiale ale primăriei». Prima ședință va avea loc chiar azi, 31 ianuarie.

Primarul nu numai că i-a numit pe activiști «agenți» ai PAS, dar și subexperți și, bineînțeles, i-a acuzat de atacuri direcționate asupra primăriei. «Sunt foarte multe [acuzații]. Numai săptămâna trecută am numărat vreo 40 de săgeți lansate în direcția primăriei de către tot felul de sicofanți de la PAS. Faceți la nivel național măcar 10 la sută din ceea ce am făcut noi în Chișinău», a declarat Ceban.


Cine a îndrăznit «să atace cele sfinte»?

Se pare că săptămâna trecută toți au comentat decizia CEDO care obligă Moldova să recunoască cuplurile LGBT. Și iată, a venit și rândul mitropolitului. Acesta a spus, într-un mesaj, că «adresarea nu este către membrii acestei minorități, a căror intimitate o respectăm», dar către autoritățile țării noastre votate de majoritatea covârșitoare — «această majoritate a cetățenilor, chiar dacă nu e școlită pe la universități apusene, mai știe, Slavă Domnului, să aleagă «neghina din grâu».

Bineînțeles, s-a adresat către cei care pot alege grâul de neghină: «Biserica ortodoxă din Moldova îndeamnă credincioșii să ia atitudine, evident, strict în limitele permise de legislația în vigoare a Republicii Moldova, pentru ca o asemenea legalizare și promovare a păcatului să nu aibă loc», se menționează în comunicatul mitropoliei.

Istoria despre adresarea mitropolitului către autorități și credincioși ar fi fost incompletă fără întâmplarea unei femei transgender care, la fel ca și oricare cetățean al Moldovei, s-a adresat la bancă și… a primit refuz. Aceasta spune că din cauza documentelor, cei din filiala unei bănci au refuzat s-o deservească. S-a ajuns până la aceea că femeia a chemat polițiștii care au confirmat nu doar autenticitatea actelor, dar și dreptul ei de a primi transferul. Femeia a declarat deja că se va adresa în instanța de judecată și a subliniat că «persoanele transgender nu ar fi avut aceste probleme dacă Agenția Servicii Publice ar permite înlocuirea actelor cu cele corespunzătoare».


Ce ați putea viziona?

Vasile Mereuță este un antreprenor din Tudora, un sat mic de la frontieră cu Ucraina. De aproape un an, Vasile cazează refugiați neobișnuiți: în afară de oameni, la el își găsesc adăpost cai, măgari și câini.

El ne povestește, cum a influențat războiul asupra oamenilor și a animalelor în această regiune și ce n-am înțeles noi, aflându-ne în Moldova, după un an de război în țara vecină.


Pe scurt, despre alte știri

În următorii 20 de ani, populația Moldovei s-ar putea reduce până la 1,7 milioane de locuitori. Deocamdată însă, conform estimărilor Fondului ONU pentru Populație (UNFPA), în Moldova locuiesc 2,6 milioane de persoane.

În anul 2023, medicamentele s-ar putea scumpi în Moldova cu 7%.

Tiraspolul a propus Chișinăului să se organizeze, la 17 februarie, o întrevedere a reprezentanților politici și, totodată, a expediat un nou demers referitor la un proiect de lege care prevede răspundere penală pentru separatism.


Pe scurt, despre ceea ce va fi astăzi

  • La ora 9:10, va începe un briefing susținut de Maia Sandu, președintele Moldovei și Mette Frederiksen, prim-ministrul Danemarcii.
  • La ora 10:00, vor începe audierile publice organizate de MAEIE și Cancelaria de Stat privind implementarea Acordului de Asociere cu UE de către autoritățile Moldovei.
  • La ora 10:00, la Ministerul Economiei va avea loc o nouă întâlnire cu deținătorii de patente. Reamintim că precedenta nu s-a încheiat cu nimic.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Riscă să certe ambele țări”: Dodon și Ceban critică proiectul privind unirea cu România, adoptat la București

Proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova, inițiat de partidul S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, și adoptat tacit astăzi de Camera Deputaților de la București, a provocat reacții la Chișinău. Fostul președinte al țării, socialistul Igor Dodon și primarul de Chișinău, interzis în România și spațiul Schengen, Ion Ceban, au criticat inițiativa și au cerut o poziție oficială din partea autorităților din Moldova.

„Dacă guvernarea PAS nu va da un răspuns clar că statalitatea, independența și suveranitatea Republicii Moldova nu pot fi cedate și încălcate, înseamnă că această guvernare PAS este trădătoare a intereselor naționale ale țării noastre și servește intereselor străine. Așteptăm o reacție din partea Chișinăului. Tot poporul moldovenesc vrea să vadă dacă Maia Sandu și PAS ar accepta Unirea care presupune dispariția statului moldovenesc sau se vor opune în mod categoric”, a scris liderul PSRM, Igor Dodon, pe rețele.

Parlamentarul a calificat drept „regretabilă” inițiativa lansată de politicienii din România: „Riscă să certe ambele țări”.

Și liderul MAN, Ion Ceban, a venit cu o reacție publică. Edilul, care a fost interzis în țara vecină pentru cinci ani, a condamnat „orice tentativă de atentare asupra valorilor consfințite în Constituția țării noastre”.

„Respectarea statului de drept și a voinței cetățenilor este fundamentală pentru viitorul țării.
Vom apăra ferm aceste principii și parcursul democratic al Republicii Moldova. Noi nu ne vindem țara și condamnăm orice declarație a politicienilor în contextul distrugerii țării. Oamenii sunt singurii care decid”, a scris Ceban pe rețele.

Contactați de NM pentru o reacție la inițiativa S.O.S. România, care urmează să fie examinată de Senatul României, precum și la criticile lansate de opoziție, reprezentanții PAS nu au răspuns solicitării redacției până la momentul publicării articolului.

Precizăm că inițiativa legislativă a fost depusă în Parlamentul de la București pe 14 aprilie și a fost avizată negativ de Guvern, precum și de Comisia juridică și Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților. În lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen, proiectul a fost considerat adoptat tacit și va fi transmis Senatului în forma inițiatorilor.

Potrivit proiectului, Parlamentul României ar urma să decidă unirea României cu Republica Moldova. Documentul abilitează, totodată, Guvernul României să înceapă „de urgență, imediat” negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii cu Republica Moldova”.

***

Amintim că, de la începutul acestui an, președinta Maia Sandu a vorbit în repetate rânduri despre o potențială unire dintre Republica Moldova și România, afirmând inclusiv că ar susține ideea în cazul organizării unui referendum pe această temă. De asemenea, în mai, la Strasbourg, șefa statului a semnalat că Chișinăul ar putea analiza posibilitatea reunificării drept o rută alternativă pentru accederea în UE, dacă procesul de aderare va stagna.

Conform unui sondaj iData, în prezent 41% dintre cetățenii Republicii Moldova susțin unirea cu România, în timp ce peste Prut nivelul de sprijin este considerabil mai înalt – circa 72% dintre cetățenii României susțin unirea celor două state.

Pe 27 martie 2018, la împlinirea a 100 de ani de la unirea Basarabiei cu România, Parlamentul de la București a adoptat o declarație prin care afirmă că România „va fi întotdeauna pregătită” să vină în întâmpinarea oricărui demers de reunificare, dacă cetățenii Republicii Moldova își vor dori acest lucru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: