Omorul Anei-Maria: Ce prejudicii trebuie să achite ex-polițistul condamnat la închisoare pe viață

Pe lângă condamnarea la detenție pe viață, instanța a mai dispus ca Gheorghe Cotorobai să achite 2 milioane de lei familiei Anei Maria în calitate de prejudiciu moral și peste 500 000 de lei pentru cheltuieli de judecată. Informația a fost comunicată de Procuratura Generală. 

Procuratura Generală a declarat că sentința în privința lui Gheorghe Cotorobai a fost pronunțată de Judecătoria Orhei și este cu drept de apel.

Pe lângă condamnarea la detenție pe viață, a comunicat Procuratura Generală, instanța a mai dispus „încasarea din contul inculpatului în beneficiul succesorului părții vătămate decedate a sumei de 2 000 000 lei cu titlu de reparare a prejudiciului moral cauzat prin infracțiune”.

„Inculpatul va achita și peste 500 000 lei cu titlu de compensare a cheltuielilor de judecată”, au comunicat reprezentanții Procuraturii cu referire la sentința pronunțată de Judecătoria Orhei.

Menționăm, pe 9 ianuarie, Gheorghe Cotorobai, acuzat că a omorât-o pe Ana Maria – tânăra însărcinată din Orhei, a fost condamnat la detenție pe viață. Imediat după aflarea sentinței, bărbatul a declarat că a fost „condamnat nevinovat” și că va contesta decizia. Detalii AICI.

***

Ana Maria – o tânără de 19 ani dintr-o localitate din Orhei – a dispărut pe 12 aprilie 2024. Fata era însărcinată în șase luni. Detalii AICI. În seara zilei de 16 aprilie, poliția a reținut șoferul în mașina căruia a urcat fata. Bărbatul, în vârstă de 45 de ani, nu colabora cu ancheta. Detalii AICI. Primarul localității Chițcanii Vechi din raionul Telenești – unde a locuit Gheorghe Cotorobai – a declarat că bărbatul este fost polițist. Mai mult, el ar fi activat anterior și în sistemul penitenciar. În sistemul penitenciar ar fi activat și iubitul tinerei, cu care era într-o relație de 4 ani. Detalii AICI.

În timpul perchezițiilor la domiciliul și mașina lui Gheorghe Cotorobai au fost găsite mai multe lucruri pentru femei. Detalii AICI.

Pe 20 aprilie, poliția a anunțat că Gheorghe Cotorobai, înaintea reținerii, avea alături o tânără în automobil „care poate fi martor important pe acest caz”. La scurt timp, oamenii legii au menționat că aceasta a fost identificată. Ea a declarat că a urcat în mașina bărbatului pentru a ajunge la Chișinău și că în timpul deplasării a simțit o amenințare din partea acestuia. Astfel, l-a sunat pe prietenul ei, care pe toată distanța deplasării – până la Chișinău – a fost cu ea la telefon. Detalii AICI.

În aceeași zi s-a anunțat că oamenii legii au găsit cadavrul Anei Maria. Corpul neînsuflețit a fost găsit într-o fâșie forestieră, la aproximativ 21 de km de la localitatea Chițcanii Vechi, raionul Telenești, cu deplasare pe drum de țară. Detalii AICI. Ulterior, șeful Inspectoratului General al Poliției a declarat pentru jurnaliști că trupul neînsuflețit al tinerei fost găsit lângă un pârâu. Cadavrul ar fi fost aruncat într-o groapă, acoperită cu crengi. Detalii AICI. Procurorul general interimar menționa că o traumă cranio-cerebrală a dus la decesul Anei-Maria. Detalii AICI.

Pe 1 august 2024, Procuratura Generală a anunțat că suspectul în cazul morții Anei Maria a fost trimis pe banca acuzaților. Instituția preciza că bărbatul este învinuit că a omorât tânăra însărcinată, în vârstă de 19 ani, cu deosebită cruzime, înainte de aceasta a răpit-o și violat-o. Procuratura mai declara că bărbatul este pasibil de pedeapsa cu închisoarea de la 15 la 20 de ani sau detenție pe viață. Potrivit raportului de expertiză judiciară, comunica instituția, bărbatul „nu suferea de maladie psihică cronică sau tulburare de personalitate”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

zdg.md

Angajații rezervației „Pădurea Domnească” nu primesc salariu de 5 luni? Ministrul Mediului cere demisia directorului

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a solicitat joi, 2 iulie, demisia directorului Rezervației Naturale „Pădurea Domnească”, Serghei Bucătari, după ce un control efectuat la instituție ar fi scos la iveală nereguli grave în activitatea administrativă, financiară și în realizarea planului de împădurire. În reacție, Bucătari respinge învinuirile și spune că va contesta documentul.

Gheorghe Hajder a transmis, într-o postare pe Facebook, că raportul de control indică un „management dezastruos” și un „blocaj administrativ și financiar critic” în cadrul rezervației.

Una dintre principalele abateri constatate vizează planul de împădurire. Conform raportului, doar 40% din terenurile destinate plantării au fost evaluate ca fiind într-o stare satisfăcătoare. Restul suprafețelor au fost catalogate drept nesatisfăcătoare, lucrările de plantare fiind realizate doar parțial sau deloc.

De asemenea, în urma verificărilor în teren, inspectorii au constatat lipsa a 81 540 de puieți care figurează în documente. Totodată, în apropierea satului Chetriș au fost găsiți alți 41 700 de puieți abandonați pe sol, care, potrivit ministrului, s-au uscat și au fost compromiși integral.

Raportul evidențiază și probleme financiare. Potrivit lui Hajder, rezervația înregistrează pierderi de mai mulți ani consecutiv, iar datoriile totale depășesc 4,3 milioane de lei.

Ministrul mai afirmă că angajații instituției nu și-au primit salariile de cinci luni, situație pe care o califică drept critică.

În fața acestui management defectuos și a prejudiciilor aduse statului, solicit eliberarea din funcție a directorului Rezervației „Pădurea Domnească” și inițierea măsurilor urgente de reglementare a situației”, a declarat ministrul Mediului.

De cealaltă parte, directorul Rezervației Naturale „Pădurea Domnească”, Serghei Bucătari, respinge acuzațiile și afirmă că va contesta raportul, transmite Moldpres.

„Pădurea Domnească”, situată în raionul Glodeni, este cea mai mare rezervație științifică din Republica Moldova. Aria protejată se întinde pe peste 6 000 de hectare și conservă unele dintre cele mai valoroase ecosisteme forestiere și de luncă din țară, inclusiv stejari seculari, specii rare de plante și animale, precum și colonia de zimbri, unul dintre principalele obiective turistice ale rezervației.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: