Campionatul European de Haltere, găzduit în premieră de Moldova: sportivii moldoveni au obținut 21 de medalii
Full Article 3 minutes read

Campionatul European de Haltere pentru tineri cu vârstele de până la 15 și 17 ani, găzduit în premieră de Republica Moldova, s-a încheiat ieri, 10 iulie. În cadrul competiției, sportivii moldoveni au obținut 21 de medalii. Astfel, țara noastră s-a ales cu o campioană europeană la haltere și șase vicecampioni.

Republica Moldova a obținut în cadrul competiției în total 21 de medalii – 4 de aur, 12 de argint și 5 de bronz, un record pentru Lotul Național de haltere pentru această categorie de vârstă.

Nicoleta Cojocaru este campioana europeană la haltere 2023, care a obținut aurul la proba „aruncat” și bronz – categoria „smuls”, cu rezultatul total de 159 kg, fiind premiată cu medalia de aur.

Vicecampionii la haltere care au obținut medalia de argint sunt: Alexandru Baladji, Danu Secrieru, Dan Betca, Anastasia Cernopolc, Ion Badanev, Vadim Dănuță. Cu medalia de bronz a fost premiată Alina Popescu.

Echipa din partea Republicii Moldova U17, băieții s-au clasat pe locul II,  fetele s-au clasat pe locul VI, iar echipa U15 fete – locul VII și  U15 băieți – locul II.

Prezent la festivitatea de închidere a campionatului, ministrul Anatolie Topală a mulțumit tuturor pentru organizare și implicare în eveniment, încurajând tinerii să-și continue cariera în domeniul sportului.

Mă bucur că școala moldovenească de haltere continuă să se dezvolte, iar cel mai bun halterofil al nostru – Tudor Casapu se poate mândri cu atâția tineri care îi urmează calea. Sportul promovează pacea și unește oamenii. Acum, mai mult ca niciodată, avem nevoie de unitate și solidaritate. Acest campionat a reunit o Europă întreagă pe o arenă de la Chișinău, iar Republica Moldova își dorește să ajungă cât mai curând în familia europeană. Vă felicit pe toți pentru rezultatele obținute și vă urez noi victorii la nivel european și internațional”, a menționat Anatolie Topală.

Precizăm că Republica Moldova, pentru prima dată, a găzduit un Campionat European la o probă olimpică de sport, care a avut loc la Chișinău Arena, cel mai mare complex cultural sportiv din țara noastră. Participanții au concurat pentru titlul de campion și campioană la diferite categorii de greutate, băieți și fete.