important.md

Ministrul Apărării, despre o eventuală mobilizare în Moldova: „Nu vă îngrijorați. Actualmente, nu există premise”

Ministrul Apărării Anatolie Nosatîi susține că tot mai des în mediul online „apar informații false și știri manipulatoare privind o eventuală mobilizare în Republica Moldova”. Oficialul menționează că actualmente, nu există premise pentru declararea mobilizării pe teritoriul țării.

„Nu vă îngrijorați! Nu vă lăsați manipulați de informații false! Vreau să vă asigur că, actualmente, nu există premise pentru declararea mobilizării pe teritoriul țării noastre. Despre acest lucru am declarat în repetate rânduri. Îndemn cetățenii să se informeze din surse credibile”, se arată într-o declarație a ministrului.

De menționat că astăzi, în mediul online a apărut o informație precum că Ministerul Apărării cere de la diverse întreprinderi private și instituții liste cu angajații lor, bărbați născuți în perioada 1996 – 2004. Informațiile urmează să fie prezentate la Centrele militare teritoriale. 

Anterior, Ministerul Apărării declara că Centrele Militar-Teritoriale municipale expediază agenților economici și instituțiilor publice scrisori de prezentare a informației cu privire la recruții și rezerviștii care activează în subordinea lor și, totodată, lista resurselor tehnico-materiale din dotarea acestora, ce pot fi rechiziționate.

„Măsura respectivă este întreprinsă pentru aprobarea Regulamentului privind activitatea administrativ-militară și efectivul-limită al organelor administrativ-militare, dar și în scopul actualizării bazei de date a CMT-urilor. Menționăm că acțiunea se efectuează zilnic și permanent și nu are nicio legătură cu situația de securitate din regiune”, comunicau reprezentanții Ministerului.

Pe 17 octombrie curent, ministrul Apărării a menționat în ce condiții moldovenii ar putea fi chemați la arme. Nosatîi declara că mobilizarea în țara noastră ar putea fi anunțată doar după decretarea stării de asediu și război, de către Parlament. Declarații în acest sens au fost făcute de ministrul Apărării în cadrul emisiunii „La 360 de grade”, de la Radio Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Profimedia Images

SUA au înaintat acuzații oficiale împotriva președintelui Venezuelei, Nicolas Maduro

Președintelui Venezuelei, Nicolas Maduro, și soției sale, Cilia Flores, care au fost capturați de SUA în cadrul unei operațiuni militare, le-au fost înaintate acuzații în districtul de sud al statului New York. Anunțul a fost făcut de procurorul general al Statelor Unite ale Americii, Pam Bondi, pe platforma X, relatează Meduza.

Potrivit oficialei, Maduro și soția sa sunt acuzați de conspirație în scop de „narcoterorism”, introducerea de cocaină în SUA, precum și de deținerea de arme și dispozitive explozive cu intenția de a fi folosite împotriva Statelor Unite ale Americii.

În curând vor fi aduși în fața justiției americane, pe pământ american, în instanțe americane”, a menționat Bondi.

Amintim că, pe 3 ianuarie, Statele Unite ale Americii au desfășurat o operațiune militară în Venezuela, lansând lovituri aeriene asupra capitalei țării, Caracas, și asupra a trei state: Miranda, Aragua și La Guaira. Ulterior, președintele SUA, Donald Trump, a comunicat că, în cadrul operațiunii, forțele speciale americane l-au capturat și l-au scos din țară pe președintele Venezuelei, Nicolas Maduro, împreună cu soția sa, Cilia Flores. Deocamdată, nu există informații confirmate despre locul unde se află acum Maduro.

Autoritățile americane au formulat încă în anul 2020 acuzații de corupție, trafic de droguri și alte infracțiuni împotriva lui Maduro. Departamentul de Stat anunțase o recompensă de 50 de milioane de dolari pentru informații care ar putea duce la arestarea președintelui Venezuelei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: