diez.md

„Pachetul a ajuns la depozit și nu poate fi livrat”. Escrocii au folosit identitatea Poștei Moldovei în 86 de cazuri în 2024

În primele 10 luni ale anului curent, poliția a înregistrat 86 de cazuri de escrocherie în care a fost folosită abuziv identitatea întreprinderii „Poșta Moldovei”. Inspectoratul General al Poliției a atenționat că întreprinderea nu transmite mesaje prin care să ceară date bancare, parole sau alte informații confidențiale. Oamenii legii au îndemnat cetățenii să verifice sursa mesajelor sau să contacteze Serviciul Suport Clienți al Poștei Moldovei. 

Pe 27 noiembrie, Inspectoratul General al Poliției a raportat că, în primele 10 luni ale anului curent, au fost înregistrate 86 de cazuri de escrocherie cu folosirea abuzivă a identității întreprinderii de stat „Poșta Moldovei”.

Poliția avertizează populația să fie extrem de precaută în raport cu mesajele primite care solicită modificarea în regim de urgență a datelor personale, bancare sau furnizarea altor informații confidențiale, sub pretextul unui pachet nelivrat. (…) Poșta Moldovei nu transmite mesaje prin care să ceară date bancare, parole sau alte informații confidențiale. Orice solicitare de acest tip, primită prin SMS sau alte canale de comunicare este frauduloasă și nu provine de la această instituție. Clienții sunt încurajați să verifice cu atenție sursa mesajelor și să nu furnizeze niciun fel de date personale prin astfel de canale”, au comunicat reprezentanții Inspectoratului.

Totodată, Inspectoratul a cerut clienților întreprinderii de stat să nu acceseze linkurile suspecte și a venit cu recomandări.

Fiți atenți la mesajele suspecte; Nu accesați linkurile și nu descărcați fișierele din mesaje dubioase; Verificați sursa mesajelor doar pe pagina oficială a expeditorului sau contactați organizația legitimă; Nu expediați informații sensibile prin SMS. (…) Blocați numărul de telefon de la care ați primit mesajul; Imediat informați banca, dacă ați introdus datele bancare; Monitorizați conturile bancare; Schimbați parolele conturilor. În cazul în care aveți îndoieli sau doriți să verificați informația, contactați Serviciul Suport Clienți al Poștei Moldovei la numărul unic de telefon 1310, telefonul fix 022-27-00-44 sau lăsați un mesaj pe adresa electronică: [email protected]. Vă încurajăm să fiți vigilenți și să raportați Poliției orice tentativă de escrocherie prin apel la 112″, au mai declarat reprezentanții Inspectoratului.

politia.md

Locuitorii Republicii Moldova au început să primească sms-uri, în care se pretinde că ar fi fost expediate de întreprinderea Poșta Moldovei, începând cu ianuarie 2024. Detalii AICI. Pe lângă aceasta, în luna decembrie 2023 – pe Facebook, a luat avânt o campanie de înșelătorie, cu folosirea în mod fraudulos a identității mai multor branduri. Oamenii erau îndemnați să cumpere mărfuri scumpe la un preț simbolic – 53 de lei. Detalii AICI. Mai mult, escrocii se dau și drept angajați ai organelor de drept, apelează oamenii și îi anunță că ruda lor ar fi fost implicată într-un accident rutier și le cer sume de bani pentru a-i scăpa de tragerea la răspundere. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрей Мардарь / NewsMaker

Concurs pentru funcția de judecător, cu un singur candidat: CSM invită publicul să-și spună părerea

Un singur candidat s-a înscris la concursul organizat de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) pentru funcția de judecător la Curtea Constituțională. Este vorba despre Ion Malanciuc, magistrat la Judecătoria Criuleni, detașat temporar la Curtea Supremă de Justiție. Într-o notă informativă publicată pe 19 iunie, CSM a solicitat opinia publicului cu privire la candidatura lui Malanciuc și a stabilit termenul limită pentru transmiterea observațiilor: 23 iunie.

„Această etapă este importantă pentru a asigura un proces corect, transparent și bazat pe participarea publicului”, precizează CSM.

Judecător din 2011, Ion Malanciuc este cunoscut pentru instrumentarea unor dosare de rezonanță, printre care și cauza denumită generic „kuliok”, în care este vizat fostul președinte și liderul socialiștilor Igor Dodon.

În scrisoarea de motivare, magistratul a precizat că participă la concurs „dintr-o convingere profundă privind rolul esențial al Curții Constituționale în arhitectura statului de drept”.

„În contextul unor provocări majore pentru ordinea constituțională, este esențial ca în componența Curții să se regăsească judecători cu o viziune clară asupra valorilor constituționale, cu integritate ireproşabilă şi cu o solidă experiență juridică. Sunt motivat să contribui, prin experiența mea judiciară şi academică, la consolidarea autorității Curții Constituționale ca instituție fundamentală în garantarea supremației Constituției. Cred cu tărie că echilibrul, obiectivitatea şi angajamentul meu față de principiile constituționale pot aduce valoare adăugată activității Curții şi pot servi interesului public”, a declarat Ion Malanciuc.

Precizăm că mandatele a cinci judecători constituționali expiră la data de 16 august, curent. Este vorba despre Domnica Manole, Nicolae Roșca, Liuba Șova, Vladimir Țurcan și Serghei Țurcan. Singura care își continuă mandatul este Viorica Puică, numită de Consiliul Superior al Magistraturii în noiembrie 2023. Înalta Curte a notificat deja Parlamentul, Guvernul și CSM pentru inițierea procedurii de numire a noilor magistrați.

Potrivit legislației, Curtea Constituţională este formată din șase judecători, numiţi pentru un mandat de șase ani. Doi magistrați sunt numiţi de Parlament, doi de Guvern și doi de Consiliul Superior al Magistraturii.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: